BRATISLAVA. Kandidátka na primátorku Bratislavy Magdaléna Vášáryová vyzýva súčasného primátora Andreja Ďurkovského, aby nepodpísal uznesenie o umožnení predaja akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti schválené na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Poslanci vo štvrtok zrušili svoje predchádzajúce uznesenie, ktorým zaviazali primátora Andreja Ďurkovského, aby uplatnil právo väčšinového akcionára a presvedčil Valné zhromaždenie spoločnosti, aby sa vlastné akcie spoločnosti nepredali. "Je to nielen neslušné, ale podľa našich právnych analýz aj protizákonné a my sa budeme pokúšať dať podnet na prokuratúru na prešetrenie protizákonnosti tohto postupu," uviedla Vášáryová.
Podľa nej Bratislave hrozí, že mesto stratí kontrolu nad tvorbou ceny pitnej vody pre Bratislavčanov. "Ide nám o to, aby sa tohto podniku nezmocnili lobistické skupiny niekoľko týždňov pred voľbami," zdôvodnila Vášáryová.
Skalica si požičia
Podľa poslanca mestského zastupiteľstva Ernesta Husku bola Bratislavská vodárenská spoločnosť od začiatku nastavená tak, že akcie patria samosprávam, obciam a mestám Bratislavského kraja a hlavným akcionárom (60 percent) je mesto Bratislava.
O 8,43 percenta akcií BVS prejavilo záujem mesto Skalica, ktoré však na odkúpenie akcií peniaze nemá. Chce si preto požičať financie od súkromnej spoločnosti Skalická vodárenská spoločnosť. Poslanci sa obávajú, že ak Skalica nebude mať peniaze, príde o akcie exekučným konaním a tie sa tak môžu dostať do rúk súkromnej spoločnosti. Majiteľ ôsmich percent si navyše podľa poslanca a zároveň člena Dozornej rady BVS Milana Trstenského môže nárokovať miesto v Dozornej rade BVS.
Čistiareň odpadových vôd
Podľa generálneho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Daniela Gemerana akcie spoločnosť nadobudla za vlastné prostriedky. V súčasnosti finančné prostriedky spoločnosť potrebuje, preto akcie ponúka za vyššiu cenu ako ich nadobudla.
V najbližších rokoch musí spoločnosť podľa Gemerana investovať do čistiarne odpadových vôd, čo je vynútená investícia štátu a spoločnosti na ňu chýbajú peniaze. Podľa Gemerana väčšinu peňazí čerpá spoločnosť z finančných prostriedkov Európskej únie (60 percent), zvyšok (40 percent) hradí spoločnosť z vlastných prostriedkov, pričom BVS už druhý rok nevyrába zisk. "Ktorákoľvek banka nám za výborných úverových podmienok tie peniaze požičia, BVS nie je odkázaná na sto miliónov korún," uviedol Trstenský.
Spoločnosť je podľa Gemerana lídrom vodárenského trhu a finančná situácia spoločnosti je relatívne dobrá v porovnaní s ostatnými vodárenskými spoločnosťami. „Nemáme ani cent dlhu a máme aj prostriedky s rezervou na financovanie bežných nákladov,“ uviedol.