BRATISLAVA. Od pondelka do stredy bude v uliciach prebiehať zbierka Dni nezábudiek.
Vyzbierané príspevky pôjdu na rozvoj komplexnej siete starostlivosti, aby mohli ľudia s duševnými problémami obnoviť svoje sociálne väzby a schopnosť znovu viesť plnohodnotný život.
Zbierku organizuje Liga za duševné zdravie v rámci Svetového dňa duševného zdravia.
Liga z týchto peňazí organizuje rôzne programy, vlani napríklad stretnutia stredoškolákov s psychológom a psychiatrom, organizuje Motivačné centrum s literárnou dielňou, arteterapeutické stretnutia či pohybové aktivity a dáva priestor rôznym skupinám združujúcim napríklad osoby s poruchami príjmu potravy, sociálnou fóbiou či sociálne poradenstvo.
Rýchlotest
Čo to znamená byť duševne zdravý? Jednotná definícia neexistuje, ale možno si urobiť rýchlotest.
- Viete o niečom čo vás teší, obzrite sa okolo seba, vidíte niečo pekné?
- Viete si uplatniť reklamáciu?
- Viete o niekom, kto vás má rád a koho máte radi vy?
Ak sú všetky tri odpovede áno, je pravdepodobné, že ste duševne zdravý. Vnímate krásu, zvládate bežný stres, dokážete komunikovať a fungovať vo vzťahoch.
Kedykoľvek v živote ale môže nastať situácia, že radosť vystrieda bezvýchodiskovosť, komunikáciu strach a vzťahy nechcená osamelosť. A cesta z toho všetkého von sa stratí. Vtedy človek potrebuje pomoc.
Jednou z najrozšírenejších duševných porúch je depresia.
„Počas života postihnse depresia takmer každého piateho človeka a rôzne príznaky depresie sa môžu vyskytnúť až u tretiny obyvateľstva," upozorňuje psychiatrička Eva Pálová.
„V najzávažnejších stavoch človek prestáva rozprávať, jesť, hýbať sa, nevie sa o seba postarať," vysvetľuje.
Poruchy možno liečiť
Liga sa snaží vyvracať predsudky o duševných poruchách a upozorňuje na to, že duševné ochorenia sú liečiteľné.
„Pri včasnom diagnostikovaní a pri správnej liečbe duševnej poruchy sa človek môže vrátiť do normálneho života a do práce," hovorí Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie a dodáva, že podľa odborníkov je vyliečiteľnosť duševných porúch rovnaká ako pri bežných telesných chorobách.
Kto je však chorý, okrem liečby potrebuje i pomoc a podporu, a to nielen v prístupe okolia, ktoré chorého nestigmatizuje, ale aj v podobe fungujúcej siete sociálnych služieb - či už denných stacionárov, alebo rehabilitačných stredísk.
Autor: vju