Karloveská starostka IVETA HANULÍKOVÁ (Smer) tvrdí, že predaj pozemkov v Karloveskej zátoke alibisticky schválili poslanci. Pravicová opozícia má v zastupiteľstve väčšinu. Starostka vysvetľuje, prečo zmluvu podpísala a nevypovedala.
Tvrdíte, že ste proti výstavbe v Karloveskej zátoke. Prečo ste zmluvu s Karloveským ramenom, s. r. o., nevypovedali, keď investor meškal s platbou za pozemky?
„Som proti výstavbe ďalšieho obytného domu v zátoke, pretože podľa platného územného plánu je to územie pre šport a rekreáciu. Výstavbu domu som odmietla aj v územnoplánovacej informácii, ktorú som vydala. Odstúpiť od zmluvy som mohla len v prípade, že by sa k môjmu kroku pripojil aj pán primátor Ďurkovský, pretože išlo o mestské pozemky v našej správe.“
Nedalo sa s ním dohodnúť?
„Urobila som kroky k zrušeniu zmluvy a túto otázku som nastolila na stretnutí s pánom primátorom, no o pár dní nato už bola kúpna cena splatená a od zmluvy sa nedalo právne odstúpiť. Karloveskí poslanci, ktorí predaj schválili, ma alibisticky vyzvali na odstúpenie od zmluvy až v čase, keď bola kúpna cena zaplatená, teda v čase keď odstúpenie nebolo právne možné. Možno je namieste otázka, prečo poslanci zátoku predali. Veď vtedy ako prvý padol návrh na uznesenie od poslanca Koníka Smer-SD, aby sa pozemky nepredali a ich kultivácia sa riešila prostredníctvom PHSR, no bohužiaľ všetci poslanci KDH a OK boli proti, a hlasovali za predaj."
Prečo ste podpísali predajnú zmluvu, keď sa pozemky v zátoke predávali?
„K podpisu ma viazalo platné uznesenie karloveských poslancov v zastupiteľstve, ktoré bolo schválené kvalifikovanou väčšinou – hlasovalo zaň 20 poslancov z 25, čo predstavuje 80 percentnú väčšinu prítomných poslancov. Všetci „Smeráci“ hlasovali proti predaju.“
Čo plánujete urobiť teraz proti výstavbe? Myslíte, že ešte môžete niečo urobiť?
„Budem hľadať všetky možnosti, aby v zátoke nepribudol nový bytový dom. Verím, že nájdem v tejto veci spoločnú reč s novým primátorom Bratislavy, keďže súčasný Magistrát sa k výstavbe stavia kladne. Možno by sa bolo treba spýtať pána primátora, prečo dal kladné záväzné stanovisko k tejto výstavbe v lokalite určenej na šport.“
Koľko stromov sa má vyrúbať – objavili sa rôzne informácie.
„Pozemok už nie je mestskej časti a nový majiteľ môže v zmysle zákona vyrúbať všetky stromy, ktoré majú obvod kmeňa menší ako 40 cm bez súhlasu mestskej časti ako orgánu ochrany prírody. Otázka výrubu drevín ešte nie je vôbec jasná. Prípadný výrub bude závisieť od viacerých kladných stanovísk a splnenia všetkých podmienok.“
Obyvatelia z okolia výstavby tvrdia, že boli ako účastníci výrubového konania vylúčení, je to pravda?
„Do konania o výrube drevín sa prihlásilo 13 občanov. Nie je pravda, že boli z konania vylúčení, nakoľko stále prebieha proces posúdenia ich účasti v konaní, a kým sa nerozhodne tak sú účastníkmi v danom konaní.“
Obyvatelia sa obávajú výrubu, no investor môže začať rúbať až po právoplatnom stavebnom povolení, nie?
„Pri všetkých výrubových rozhodnutiach dávame podmienku, že s výrubom sa môže začať až po právoplatnom stavebnom rozhodnutí.“
Ako to bude s lodenicou Karloveského športového klubu, dostanú náhradné priestory?
„Na poslednom rokovaní zastupiteľstva sa schválil materiál, ktorým prenajmeme vodákom priestory na uskladnenie svojich lodí až do času výstavby novej lodenice. Chceme mať v zátoke modernú lodenicu, ktorá bude spĺňať dnešné kritériá a umožní zapojiť sa čo najširšiemu množstvu občanov do vodnošportových aktivít. Prenájom priestorov pre vodákov bude za symbolické 1 euro.“
Nevadí vám, že súťaž na novú lodenicu vyhrala firma, ktorej architekti sú tvorcovia Karloveského ramena od J&T?
„Neviem, kto sú títo architekti. Ale kritériom na vyhodnocovanie ponúk bola najnižšia cena. Do súťaže sa prihlásilo 25 uchádzačov. Všetky zapečatené obálky sa otvárali pred poslancami miestneho zastupiteľstva a samotnými architektmi, čo považujem za úplne otvorenú a transparentnú súťaž.“
Posledné voľby ste vyhrali s heslom stop zahusťovaniu, myslíte si, že ste toto heslo naplnili?
„Áno, naplnila som toto heslo. Počas rokov som čelila neustálym tlakom developerov, ktorí mali aj napriek zahusteniu Dlhých Dielov chuť ďalej pokračovať vo výstavbe. A hore na Dlhých Dieloch som nevydala ani jedno územné rozhodnutie na bytový dom. Čo ma teší, že sa mi podarilo dosiahnuť, že v území, kde UPN hovorí o viacpodlažnej výstavbe a v štúdii bol naplánovaný 14-poschodový bytový dom - nevyrastie nová bytovka, ale veľká samoobsluha Coop Jednota - na Kresánkovej ulici na DD. Ďalej som presadila stavebnú uzáveru v štyroch veľkých lokalitách Dlhých Dielov.“
Prečítajte si rozhovor s protikandidátom starostky
Pod akým heslom chcete ísť do volieb teraz?
„Chcem pokračovať ešte v jednom a zároveň pre mňa poslednom volebnom období, pretože som presvedčená, že politik by mal zastávať funkciu najviac dvakrát a potom už podľa mňa nastáva únava materiálu. Mnohé projekty by som chcela ešte dotiahnuť do úspešného konca a tomu bude zodpovedať aj moje heslo.“
V čom si pri vedení mestskej časti priznávate chybu? Čo by ste v budúcom volebnom období zmenili?
"Určite by som nesúhlasila s tým, aby na úrade pôsobili uvoľnení poslanci, ktorí namiesto odvádzania pracovného výkonu sa v práci buď učia angličtinu, alebo v nej vôbec nie sú. Už nikdy nebudem akceptovať takého zástupcu, ktorý sa bude celú dobu práci vyhýbať a ktorý ani raz neprejaví záujem o pridelenie pracovnej agendy, pričom poberá vysoký plat. A potom nastávajú situácie, že odídem na krátkodobú dovolenku a zástupca podpíše nevýhodnú zmluvu na 4 milióny korún bez toho, aby bol k tomu platne poverený."
Na zastupiteľstve prichádza často k hádkam medzi vami a poslancami najmä KDH prečo?
"Aj preto, že predali zátoku a teraz sa divia, že keby vedeli, že sa tam bude stavať dom, nikdy by za to nehlasovali. Ale moje upozornenia, že za 25 miliónov si nikto nekúpi pozemok na mrkvičku neakceptovali.
Za hlavný dôvod útoku poslancov za KDH považujem fakt, že som vypovedala zmluvu o dodávke tepla spoločnosť KORS a.s. v ktorej štruktúre sa nachádzajú osoby späté s predstaviteľmi KDH, napríklad rodina Čarnogurských. Určite nepridalo k mojej popularite medzi poslancami KDH keď som trvala na vyhlásení súťaže na dodávateľa televízneho vysielania, čo sa nemuselo páčiť spoločnosti KRS, v ktorej spoluvlastníkom a konateľom je synovec bývalého starostu Bystríka Hollého pán Matej Hollý."
Prečítajte si viac o kauze alebo rozhovor s developerom