SENEC. Kontajnerový zber odpadu zaberie v Senci väčšinu októbra. Rozdelený bude totiž do troch etáp, počas ktorých budú rozmiestnené kontajnery na konkrétnych miestach. Kontajnerovými stojiskami sa dočasne stanú najmä parkoviská, či voľné plochy pri križovatkách ciest alebo na uliciach. Od 8. do 10. októbra prebehne prvá etapa.
Druhá etapa bude nasledovať o päť dní neskôr, od 15. do 17. októbra. Okolie Slnečných jazier sa bude čistiť v tretej etape, ktorá potrvá od 22. do 24. októbra.
Odpad zbierajú na trikrát
Tento rok budú mať ľudia počas prvej fázy k dispozícii 15 veľkokapacitných kontajnerov. So 17-timi kontajnermi ráta mesto pre druhú fázu. Posledná fáza si vystačí s desiatimi kontajnermi. „Každý rok sa počet kontajnerov upravuje podľa aktuálnej potreby," hovorí Viera Kolozsváriová, vedúca oddelenia verejnej zelene, údržby a čistenia mesta. Keďže mesto nevlastní ani jeden veľkokapacitný kontajner, prenajíma si ich od súkromnej firmy.
Práve z kapacitného dôvodu pristúpilo mesto k rozčleneniu upratovania do troch fáz. „Žiadna firma nedisponuje takým veľkým počtom kontajnerov," vysvetľuje Kolozsváriová. Tento systém čistenia mesta funguje podľa jej slov od účinnosti novely o odpadoch.
Objem odpadu sa podľa slov Kolozsváriovej každý rok zväčšuje. „Na jar sme vyzbierali počas prvých dvoch etáp takmer 300 ton odpadu. Tento rok čakáme opäť nárast. S tým sa nám zároveň zvyšujú aj náklady."
Kontajnery počas dňa vyprázdňujú
Na každom stojisku sa kontajnery počas upratovania vyprázdňujú. Podľa Kolozsváriovej sa tak deje trikrát v priebehu jedného dňa. „Pri kontajneroch sú zodpovední pracovníci, ktorí zabezpečujú triedenie odpadov. Elektrospotrebiče putujú do zberného dvora v Senci. Konáre sa drtia na samostatnom priestore," pokračuje Kolozsváriová.
Zvyšok odpadu sa odváža na skládku komunálneho odpadu v Senci. Narozdiel od Pezinka v Senci nie sú firmy, ktoré by si časť odpadu odviezli a spracovali pre vlastnú potrebu napríklad ako palivo. O zavedení systému jedného zberného miesta, ktorý funguje v Pezinku, zatiaľ v Senci neuvažujú. „Pri kontajneroch máme svojich pracovníkov, ktorí dohliadajú na to, aby do nich nevyhadzovali odpad ľudia z okolitých dedín či právnické osoby. Často nás na neoprávnené zbavovanie sa odpadu upozorňujú samotní obyvatelia. Keď vidia pri kontajneroch auto s cudzou poznávacou značkou, zavolajú nám," hovorí Kolozsváriová.