Mestskí poslanci síce vstup mesta do združenia schválili, podmienili ho ale vstupom kraja.
BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) si v tomto období nemôže diktovať podmienky na vstup do Dunajského vedomostného klastra. Takýto postup neumožňujú platné stanovy združenia.
Pre agentúru SITA to uviedol dekan Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Alojz Kopáčik.
Reagoval tak na vyjadrenia kraja, podľa ktorého rozhodnutie, či bude v tomto združení, nie je v jeho rukách a závisí to aj od toho, ako členovia klastra budú akceptovať pripomienky zo strany kraja. Kraj sa totiž mal pôvodne stať jedným zo zakladajúcich členov združenia, k zakladajúcim dokumentom mal však niekoľko pripomienok. Chcel sa preto obrátiť na členov klastra, aby prehodnotili svoj postoj k niektorým princípom, čo vraj považuje za kľúčové pre ďalšiu spoluprácu.
Podľa Kopáčika predtým, ako sa klaster zaregistroval v registri záujmových združení právnických osôb, prebiehala diskusia zástupcov všetkých troch sektorov, teda akademického, súkromného a verejného. Každý, kto mal záujem, sa mohol stať zakladajúcim členom klastra. Tým sa malo pôvodne stať aj hlavné mesto a kraj, keďže v apríli podpísali memorandum o spolupráci pri založení klastra.
Mestskí poslanci síce vstup mesta do združenia schválili, podmienili ho ale vstupom kraja. Jeho poslanci však zatiaľ o vstupe kraja do klastra nerokovali. Mesto ani kraj sa nakoniec zakladajúcimi členmi nestali. "Ak sú spochybňované základné zásady ako klaster vznikol, alebo niektoré ustanovenia stanov klastra - kto chcel, mohol sa stať zakladajúcim členom a zúčastniť sa procesu tvorby dokumentov, tam vyjadriť svoje pripomienky a dohodnúť sa s ostatnými zakladateľmi na ich konečnom znení," vysvetlil Kopáčik.
Keďže kraj sa zakladajúcim členom nestal, môže v prípade záujmu podať oficiálnou cestou prihlášku za člena klastra. Následne bude o jeho prijatí rozhodovať správna rada klastra. Takýto postup bude platiť pre všetkých záujemcov. "Je nám to veľmi ľúto. Myslím si, že tam (kraj, pozn. SITA) mal byť," doplnil Kopáčik reakciu klastra na skutočnosť, že hoci sa s krajom ako zakladajúcim členom počítalo, nakoniec sa tak nestalo. Agentúra SITA požiada o stanovisko aj kraj.
Dunajský vedomostný klaster je otvorená platforma, ktorá dáva pri rozvoji územia priestor na diskusiu inštitúciám z verejného, akademického i súkromného sektora. Je reakciou na vznik Dunajskej stratégie, ktorej cieľom je dosiahnutie väčšieho blahobytu, bezpečnosti a mieru pre občanov v Dunajskom regióne.
Zakladajúcimi členmi klastra je Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave, Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, mestá Komárno a Nové Zámky, Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., (BVS), Slovenský vodohospodársky podnik, IBM Slovensko, s.r.o., SOITRON, a.s., Business Improvement, s.r.o., KPMG Slovensko, s.r.o., a D/L/M, s.r.o.
Združenie má za sebou aj prvé valné zhromaždenie, na ktorom jeho tri komory zvolili orgány klastra, teda správnu a dozornú radu a riaditeľa, zobrali na vedomie registrácia združenia, prerokovali logo združenia a informáciu o webportáli združenia.
Schválili tiež znenie prihlášky v zmysle platných stanov združenia, podľa ktorých budú napríklad noví členovia pre vstup potrebovať odporúčania dvoch existujúcich členov. V Dunajskom vedomostnom klastri sa uskutočnili aj prvé rokovania správnej rady a dozornej rady. V zmysle podmienok sa 1. októbra stala riadnym členom združenia aj spoločnosť Siemens IT Solution and Services s.r.o.