Pokreslené chátrajúce budovy na Pribinovej sa snažia získať aktivisti na voľnočasové centrum. Graffiti Kulturhaus by bol neďaleko od miesta, kde stávalo divadlo Stoka.
BRATISLAVA. Zrekonštruovať a sprístupniť dve chátrajúce a pomaľované budovy pri Slovenskom národnom divadle chce Občianske združenie Zaostri. Plánuje v nich sprevádzkovať otvorené kultúrne centrum s pracovným názvom Graffiti Kulturhaus.
Dve budovy s pozemkami na rohu Pribinovej a Čulenovej patria štátu. Ministerstvo kultúry ich ponúkalo na predaj, o nehnuteľnosti údajne neprejavila záujem samospráva ani komerčné subjekty.
Objekt však podľa s ministerstva kultúry zákon neumožňuje prenajať občianskemu združeniu.
Plány a zákony
Na podporu myšlienky založiť v budovách stojacich prakticky v novom centre mesta, v oblasti ktorá nie je v bytovej zástavbe centrum, ktoré by slúžilo umelckým komunitám i verejnosti rozbehlo združenie Zaostri petíciu. Na Facebooku má nápad už 1500 podporovateľov.
V budúcom Graffiti Kulturhaus by sa podľa zámeru mali konať workshopy, premietania, diskusie či predstavenia. Mali by poskytovať priestor umeleckým komunitám i verejnosti aktívne a tvorivo tráviť čas.
Perspektívne by sa podľa iniciátorov myšlienky mohlo budúce centrum stať súčasťou celoeurópskej siete Kultúrnych centier Trans Europe Halles.
Nápad využiť nepotrebnú priemyselnú či administratívnu budovu na kultúrne centrum nie je nový. V zahraničí sa to robieva bežne, úspešné projekty sú aj na Slovensku.
Ministersto: dobrý nápad, ale
„Ministerstvo kultúry oceňuje snahu o vytvorenie voľnočasového kultúrneho centra v Bratislave," píše v stanovisku hovorkyňa ministerstva Eva Chudinová. „Tieto nehnuteľnosti však občianskemu združeniu nemôže prenajať ani zveriť do správy. Neumožňuje mu to zákon."
Občianske združenie Zaostri má podľa ministerstva záujem prenajať si majetok na 30 rokov.
„Zo zákona to nie je možné. Maximálna doba prenájmu je možná na päť rokov a to záujemcovi, ktorý ponúkne najvyššie trhové nájomné, aj to len vtedy, ak ide o dočasne prebytočný majetok. Ministerstvo však rozhodlo o trvalej prebytočnosti tohoto majetku, " vysvetlila.
Úspešné vzory
„V roku 2004 ako prví vytvorili kultúrny uzol v schátranej budove železničnej stanice v Žiline-Záriečí občianske združenie Truc Sphérique," pripomína iniciátorka projektu kultúrneho priestoru Alexandra Topoľská zo združenia Zaostri. Podobné projekty úspešne fungujú aj inde, napríklad v Košiciach Tabačka - Kulturfabrik, ďalšie vzniká v Banskej Štiavnici.
Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie funguje už niekoľko rokov. „Priestory železničnej stanice máme prenajaté na 30 rokov od železníc. Zmluvu máme uzavretú do roku 2033 a platíme symbolické nájomné, ale museli sme budovu kompletne zrekonštruovať," hovorí Marek Adamov zo združenia Truc sphérique. „Časť budovy železnice stále využívajú na svoju prevádzku pre traťových robotníkov a cestujúcich, " dodáva
Aktivisti zo Zaostri sa zatiaľ projektu na Pribinovej nevzdávajú. „Petícia, ktorú sme rozbehli počas fotomaratónu, pokračuje, bude ju možné podpísať aj počas nadchádzajúceho festivalu BLAF," dodáva Topoľská zo združenia Zaostri.
Projekt podľa nej definitívne nezmietli zo stola ani na ministerstve kultúry. „Momentálne je vec v procese ďalšieho prerokovávania a čakáme, čo bude ďalej".
VIZUALIZÁCIA