BRATISLAVA. Vodárenská spoločnosť nebude predávať svoje akcie, antikvariát Steiner sa zatiaľ nemusí obávať o svoju budúcnosť a územný plán sa ešte meniť nebude.
Mestskí poslanci včera, teda asi sedem týždňov pred komunálnymi voľbami, rozhodovali o dlho diskutovaných témach a mnohé ich rozhodnutia boli neočakávané.
PKO
Najväčším prekvapením bolo neschválenie zmien v územnom pláne.
„Môžem celý život robiť dobre, a keď pritom zabijem človeka, zostanem vrahom. Môže tu byť 95 percent dobrého, ale na nás budú ukazovať, to ste schválili, keď ste odchádzali," povedal o dokumente Peter Šramko (KDH).
„Nebaľte nám to do 300 iných vecí," povedal Pavol Minárik (bez PP) na to, že sa napríklad má zmeniť povolená výška zástavby na mieste PKO alebo Artmedie, čo je podľa neho „citlivé územie". „Všetko, čo sa týka PKO, je politicky citlivá vec," povedal.
Michal Baranovič (SDKÚ) povedal, že keby plánované zmeny prešli, „občania by nás asi zjedli".
Neprešla teda ani paušálna zmena, aby sa pod parkmi mohli stavať garáže, alebo sporná zmena indexu zastavanosti v stabilizovaných územiach, hoci viceprimátor Tomáš Korček (Občiansky klub) povedal, že zmeny mali, naopak, zabezpečiť, aby sa v meste stavalo menej.
Ako oznámili aktivisti, nie sú radi, že územný plán už roky sprevádzajú kontroverzie a konflikty, ale sú radi, že sa nechválili negatívne návrhy, ktoré by situáciu v meste ohľadom zelene a výstavby ešte zhoršili.
Čistopis sa ešte neopravil
V rámci témy bolo pre mnohých prekvapením aj to, na čo upozornil Milan Ftáčnik (bez PP, s podporou Smeru), ktorý kandiduje na primátora Bratislavy. Po škandále s podozrením o falšovaní územného plánu spred troch rokov podľa neho ešte nie sú zapísané zmeny, ktoré robili v čistopise dokumentu v rozpore s tým, čo sa schválilo.
Ftáčnikovi Korček povedal, že sa to nespravilo z časových dôvodov. „Mohli ste to kedykoľvek zmeniť," povedal poslancom.
Spornými rokovacími témami v programe bolo aj masívne predávanie a prenajímanie majetku mesta, ktoré tu však aj zostalo. Zo 103 bodov rokovania sa majetkových vecí týkalo asi 70.Veľká časť predajov a prenájmov sa pritom odvolávala na výnimku zo zákona, ktorý nariaďuje verejnú súťaž. Tak sa mala zameniť aj budova, kde sídli antikvariát Steiner, čo by mohlo ohroziť jeho fungovanie. Tento bod z rokovania však nakoniec stiahli.
Rokovanie však bolo v polovici prerušené, lebo poslanci neboli uznášania schopní. Podľa agentúry SITA ostalo na prerokovanie ešte asi 30 bodov.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Peniaze
Dlho sa diskutovalo o financiách. Rokovalo sa o zmenách v rozpočte, ktorý je veľmi napätý pre krízu, ale aj pre rôzne mimoriadne výdavky ako rekonštrukcia zimného štadióna. „Všetky investičné akcie sú vlastne skoro zmrazené," povedal viceprimátor Milan Cílek (Občiansky klub). „Budúce vedenie mesta čaká ťažké obdobie," povedal Minárik.
Vodárenská nemá predávať
Financií sa týkala aj debata o vodárenskej, ktorá ponúkla mestu osem percent akcií s tým, že inak ich kúpi Skalica. Tá sa vraj dohodla s kanalizáciami, v ktorých je súkromný subjekt, že im akcie poskytne ako nefinančné plnenie.
Mesto tak malo na výber: znížiť základné imanie vodárenskej tým, že akcie nekúpi, alebo riskovať predaj Skalici, čím by možno do firmy vstúpil súkromník. Poslanci zaviazali primátora Andreja Ďurkovského (KDH), aby vyrokoval, že vodárenská akcie nebude predávať.