SME
Pondelok, 21. september, 2020 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Poslanci Starého Mesta odklepli byty podozrivo

Transparency International odporúča dražby alebo žrebovania nájomných bytov. Na Slovensku je málo samospráv, ktoré by ich využívali.

Podozrivé prípady prideľovanie nájomných bytov v Starom Meste chce dať starosta, ktorý sa chystá opätovne kandidovať, prešetriť.Podozrivé prípady prideľovanie nájomných bytov v Starom Meste chce dať starosta, ktorý sa chystá opätovne kandidovať, prešetriť. (Zdroj: ARCHÍV SME)

STARÉ MESTO. Je štátny sviatok, navyše sobota, no na miestnom úrade Starého Mesta sa pracuje. Doručili tam žiadosť o pridelenie obecného bytu. V pondelok sa už podpisuje nájomná zmluva, ktorú však žiadateľ Peter N. podpísal už 17. augusta, teda ešte predtým, ako žiadosť podal.

Peter N. dostal veľký trojizbový byt na Leškovej ulici. Dôvod, prečo o byt žiadal, je, že sa chce osamostatniť. Do roka však byt kúpil a predal firme, v ktorej figuruje kolega miestneho poslanca Vladimíra Pišteka (Občiansky klub). Ten bol v komisii, ktorá o prideľovaní bytov rozhodovala.

Vyplýva to z dokumentov, ktoré má redakcia k dispozícii. Obvinenia zverejnil Kristián Straka z občianskeho združenia Právo na bývanie pred miestnymi poslancami.

Za zlomok ceny

Podozrivých prípadov je veľa. „Vybral som len tie najhoršie. Všetky sú na úradnom papieri, podpísané starostom Andrejom Petrekom," povedal Straka.

Bytov, ktoré sa neskôr po odkúpení žiadateľov predali, je podľa Straku niekoľko. Najokatejší je práve prípad Leškova. Byt s rozlohou skoro 240 metrov štvorcových, aj keď v neobývateľnom stave, kúpil žiadateľ za asi 3000 eur s tým, že doň investuje šesťtisíc. Tieto sumy podľa Starého Mesta stanovuje zákon.

straka_res.jpgKristián Straka.FOTO - AUTORKA

Ani nie do roka od podpisu nájomnej zmluvy sa byt podľa dokumentov stal majetkom súkromnej firmy.

Podľa makléra Jána Železníka môže stáť na trhu meter štvorcový takéhoto bytu bytu 1160 až 1320 eur. Byt na Leškovej by sa teda mohol predávať minimálne za 277-tisíc eur.

Straka je aktivistom za práva nájomníkov v reštituovaných domoch v Starom Meste. Podozrivé prideľovanie bytov objavil, keď si pýtal od samosprávy informácie o voľných bytoch. „Dostal som 412-stranový dokument a jedno CD. Snažil som sa to nejako zoradiť, začal som to študovať, ako bežný občan však na katastri veľa nezistím," povedal.

Dodal, že dôvod, prečo si informácie vyžiadal, nie je náhodný, nepovedal však aký.

Pištek: Je to demagógia

Poslanec Pištek hovorí, že obvinenia sú demagógiou v kampani Straku, ktorý chce kandidovať v komunálnych voľbách. „Keď niekto dostane byt a predá ho, aby si kúpil väčší, nevidím na tom nič zlé. Podľa mojich informácií sa z asi 40 pridelených bytov predalo ďalej asi len 12 až 15," povedal.

Konflikt záujmov Pištek vylučuje. „Vlastním desiatky firiem, takže môžem byť prepojený na desaťtisíce ľudí."
Straka potvrdil kandidatúru na poslanca ako nezávislý s tým, že kauza podľa neho s politikou nemá nič spoločné.

Starosta Andrej Petrek, ktorý sa opätovne chystá kandidovať ako nezávislý, hovorí, že všetky pridelené byty dajú prešetriť kontrolórke. Ako dnes oznámil, Pišteka sťahuje z komisie.

Čo urobí samospráva

Pavel Nechala, právnik Transparency International hovorí, že Slovensko sa z podobných káuz neučí.

„Teraz je dôležité, ako sa k tomu postaví samospráva. Káuz je hojne, aj v samotnom Starom Meste bolo toho viac, ale že by sa kontrola zlepšovala, sa nedá povedať," tvrdí Nechala.

Podobné problémy mali podľa neho viaceré samosprávy, no len máloktoré zaviedli účinnejšie protiopatrenia. V Bratislave sa to vraj podarilo Novému Mestu, kde prideľujú byty na základe žrebu, to isté robí aj mesto Martin.

Škandál s prideľovaním bytov má podľa neho viacero rovín, od etickej až po trestnoprávnu. Nechala hovorí, že by orgány činné v trestnom konaní na základe toho, čo sa vie, mohli začať konať.

Organizácia dnes zverejnila zoznam, ako by kandidáti v komunálnych voľbách mali postupovať, aby vedeli zaručiť väčšiu transparentnosť rozhodovania.

Petrek: Je to hnusný zákon

Starosta Andrej Petrek (bez PP, kandidoval za SDKÚ, OKS, DÚ, SZ, DSS) vysvetľuje škandál s bytmi (na snímke SME).

sm-0930-022f-petrek.rw_res.jpgFOTO - ARCHÍV SME

Čo hovoríte na obvinenia Kristiána Straku?

"Niektoré sú podľa mňa irelevantné. Som si istý, že ani jedna žiadosť nebola zaevidovaná v deň pracovného pokoja alebo v štátny sviatok."

Takú informáciu mu ale poskytol úrad.

"Bol som s vedúcou oddelenia evidencie majetku, ktorá pánovi Strakovi odpisovala, nesedia tam dátumy. Došlo k chybe úradníka, zle prečítali pečiatku, ktorá nebola dobre čitateľná. Nebolo to 29.8., ale 29.6. Systém to nepustí, tam keď je niečo zaevidované, nedá sa to meniť a v systéme je to takto. Komisia vznikla pred tým, ako sa začali prideľovať prvé byty. Je pravda, že od začiatku volebného obdobia som sa dva roky bránil prideľovať tie byty podľa mestského nariadenia, nezdá sa mi to dosť transparentné. Chcel som to prideľovať dražbou alebo žrebom."

Takže mesto žiadalo po Starom meste, aby to robilo takto?

"Áno, pán primátor mi povedal, že v prípade, že to budem dražiť, ten prevod bude musieť podpísať ako vlastník aj mesto, nedá mi súhlas. Argumentoval tým, že keby sme to dražili, môžu sa dražby zúčastniť všelijakí kvázipodnikatelia a mafiáni a budú nakupovať byty v Starom Meste."

V Novom Meste ale už žrebovali.

"Na to som práve poukazoval, on hovoril, že to robia bez jeho súhlasu a prevody sú neplatné. Keď magistrát išiel dražiť byty v paláci Motešických, potešil som sa, že sa to teda už môže a na to som dostal odpoveď, že nie, to je výnimočná situácia. Takže po dvoch rokoch, keď sa mi množili sťažnosti, že sú neobývané byty, z ktorých vyliezajú šváby, lebo boli dlho neobsadené, tak som pristúpil k tomu, že budem to prideľovať podľa podmienok mesta. Vytvoril som komisiu a jediné, čo ma zaujímalo, je, či ten žiadateľ, ktorého mi odporučia, je v súlade s nariadením. To boli všetko byty neobývateľné. Tak som chcel, aby nám aspoň tí, ktorí ich nadobudnú, aby vrátili tie peniaze, ktoré nevymôžeme od dlžníkov. Vrátili sa nám aspoň dva milióny korún. Ale nemohol som mať ani žiadne sociálne kritériá, lebo to boli všetko byty - diery, do ktorých bolo treba vložiť veľké prostriedky."

Problém je, že byt bol zrejme pridelený osobe, napojenej na poslanca.

"Nie jeden, ale dva, pokiaľ viem. Preverujeme to ďalej. Ten, ktorému som to pridelil a ten, ktorý to potom odkúpil, to predal človeku, ktorý je vo firme pána Pišteka."

Prečo sa prideľovali byty ľuďom, ktorí ako dôvod žiadosti uvádzali, že sa chcú osamostatniť, ale vzápätí byty predali?

"Akonáhle je to vo vlastníctve niekoho, nemôžeme zabrániť ďalšiemu predaju."

A nemôžete ho predtým zaviazať, aby to hneď nepredal, aby sa s bytmi takto nekšeftovalo?

"Aby to napríklad 10 rokov nescudzil? Pokiaľ viem, podľa zákona sa predávali byty za nejakú nižšiu sumu a vlastník to päť rokov potom nemohol predať. Ak to chcel predať skôr, musel doplatiť ten rozdiel medzi zľavnenou cenou. Tento zákon je nešťastný a ja tvrdím, že protiústavný, ale platí. Takže veľa bytov sa predávalo v centre za pár tisíc korún. To je zlý zákon."

Dôvod osamostatniť sa je v poriadku?

"Akýkoľvek dôvod je v poriadku. Tak sa to bežne robí."

A že to predal?

"To nie je v poriadku. Možno sa osamostatnil, ale v nejakom dome na Záhorí, za tie peniaze z predaja bytu. Ten rozdiel je obrovský."

Za koľko dostal byt na Leškovej Peter N.?

"Za symbolickú cenu 3886,21 eur. Ak to predával, určite to predal za trhovú cenu. Takúto cenu ale stanovuje zákon. To je hnusný zákon, ktorý veľmi ublížil samospráve. Nájomca musí investovať trojročné nájomné do toho priestoru, aby sa mu nájomná zmluva z doby určitej zmenila na dobu neurčitú. Alebo sa mu tu automaticky po roku zmení. A potom môže požiadať od odkúpenie bytu. My potom musíme do dvoch rokov byt odpredať a nemáme dôvod si takýto byt držať. Môj problém je, že to v konečnom dôsledku dostal človek blízky pánovi poslancovi, ktorý bol v komisii."

Čo sa s tým bude robiť?

"Požiadal som našu kontrolórku, aby preverila prideľovanie bytov, ona ale nemá dosah na to, komu sa to potom predá. Poradím sa s právnikom, či môžem sám požiadať prokuratúru o preverenie celého procesu prideľovania. Dnes sťahujem Pišteka z tejto komisie. Nemám ale dôkazy, či to bolo takto od začiatku."

A to môže kontrolórka preveriť?

"Tá komisia začala fungovať až v 2008 roku, dovtedy som sa snažil o prideľovanie iným spôsobom. Čiže preverí prideľovania za posledné dva roky."

Koľko bytov sa pridelilo spolu vďaka komisii?

"36 za celé volebné obdobie."

Dorota Kráková

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 2. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 6. Home (ale aj) Office
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 9. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 1. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 2. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 3. Poznanie
 4. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 6. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 7. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 8. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 9. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 10. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 33 026
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 29 483
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 415
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 13 168
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 103
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 11 527
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 113
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 755
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 445
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 273
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu