BRATISLAVA. Dva mesiace pred komunálnymi voľbami a v týždeň, kedy sa uzatvárajú kandidátky do nich, má mesto pred sebou sériu rozhodnutí, ktoré sa zrejme stanú predmetom viacerých diskusií. Na zajtrajšom zasadnutí majú poslanci rozhodnúť o viacerých kauzách, ktoré sa ťahajú už dlhšie.
Jednou z nich je napríklad zmena územného plánu mesta, ktorá sa rieši už od roku 2007.
O čom má byť ešte reč
rokovanie má rekordný počet rokovacích bodov – 103
asi 70 sa týka predaja, schválenia nájmu alebo zámen nehnuteľností. Veľká časť má ísť bez súťaže.
zmena územného plánu
návrh využitia Starej tržnice
stav mestskej kasy
elektronizácia služieb mesta
predaj pozemkov spoločnosti Tehelné pole
prenájom štadióna Slovenskému zväzu ľadového hokeja pre hokejový šampionát
zámena budovy, kde sídli antikvariát Steiner za budovu lekárne Salvator na Panskej
Územný plán
Ak by zmena prešla, podľa profesora Bohumila Kováča z Fakulty architektúry STU by to fakticky znamenalo otvorenie dverí ďalšej výstavbe aj na ostatných plochách zelene na sídliskách. Ako píše v otvorenej výzve poslancom, meniť sa má definícia stabilizovaných území. Na účinnosť zmien čakajú mnohí investori, napríklad Penta v Lamači či investor v okolí bývalého štadióna Artmedie v Petržalke.
ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
O zmenách v územnom pláne mali hovoriť poslanci už začiatkom leta, primátor Andrej Ďurkovský (KDH) ale vtedy materiál nečakane stiahol. Argumentoval, že dostal „viacero pripomienok, ktoré považuje za nevyhnutné vydiskutovať". Nepovedal však, o aké pripomienky išlo ani od koho.
Majetok
Mesto chystá aj veľký výpredaj nehnuteľností, zo 103 bodov rokovania sa majetku týka 70, pričom časť sú nájmy, časť predaje a časť sa týka nebytových priestorov. Môže sa aj zamieňať. Opäť je na programe zámena budovy, v ktorej sídli antikvariát Steiner, za budovu starej lekárne Salvator na Panskej. Tým, že pôjde o zámenu, obíde sa súťaž, navyše, nie je vylúčené, že nový majiteľ budovy by mohol znamenať zánik antikvariátu. Ten vznikol už v polovici 19. storočia.
Súťaže sa však obídu vo viacerých prípadoch, mnohé z nehnuteľností totiž majú prejsť ako prípad hodný osobitného zreteľa, čo je výnimka zo zákona. Navyše mesto chystá aj nové nariadenie, podľa ktorého by sa automaticky prevod nebytových priestorov, garáží a ateliérov na terajších nájomníkov pokladal tiež za výnimku.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ARCHÍV
Príde súkromník?
Mesto bude rokovať aj o tom, či si uplatní predkupné právo na osem percent akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. V prípade, že mesto akcie za vyše tri milióny eur kúpi, zvýši sa jeho podiel na základnom imaní na 67,72 percenta, čo je strategická väčšina pri rozhodovaní. Návrh z finančných dôvodov nemusí prejsť.
Podľa názoru niektorých poslancov by si však mesto, aj keď momentálne nemá prostriedky na odkúpenie akcií, mohlo uplatniť právo väčšinového akcionára tak, aby vodárenská akcie nepredávala. „Nie tak dávno akcie postupne skupovala a teraz ich chce predávať? Ak má miliardové imanie a nie je v strate, nepotrebuje predávať vlastné akcie," myslí si poslanec Ernest Huska (SDKÚ-DS).
Klub SDKÚ chce príležitosť debaty o vodárenskej využiť aj na to, aby otvoril tému možnej tichej privatizácie. Informácie o nej vyšli najavo cez prázdniny. Hrozí, že vodárenská môže stratiť kontrolu nad svojou stopercentnou dcérou, firmou Infra Services.