BRATISLAVA. Občianski aktivisti a aktivistky iniciatívy BRATISLAVA OTVORENE poslali otvorený list Jánovi Čarnogurskému, v ktorom protestujú proti jeho dehonestujúcim vyjadreniam na adresu mimovládnych organizácií.
Čarnogurský minulý týždeň povedal, že KDH malo viac podržať Andreja Ďurkovského pri uchádzaní sa o kandidatúru na primátora a dodal, že kauza PKO, za ktorú je Ďurkovský kritizovaný, je „vecou úzkej skupiny nejakých pobláznených mimovládnych organizácií“.
Čarnogurského vyjadrenia uverejnili 23. 9. 2010 viaceré internetové portály.
Aktivisti žiadajú Čarnogurského o verejné ospravedlnenie pre všetkých ľudí nezištne pracujúcich v mimovládnych organizáciách (často ako dobrovoľníci vo svojom voľnom čase a bez nároku na finančné ohodnotenie), ktorým záleží na očiste a skultúrnení verejného života i na tom, ako Bratislava vyzerá a sú ochotní angažovať sa pre dobrú vec.
Urazil vraj slušných ľudí
"BAO chápe, že Ján Čarnogurský chcel vyjadriť svoju osobnú sympatiu a podporu súčasnému primátorovi Andrejovi Ďurkovskému. Je však zarážajúce, prečo ako skúsený politik deklarujúci kresťanské a demokratické hodnoty musel zároveň uraziť množstvo slušných a čestných ľudí. Demokratická spoločnosť dáva priestor pre občiansku angažovanosť, rôznorodosť názorov a možnosť verejne vyjadriť postoje. Ján Čarnogurský skúsil potupnosť komunistického systému na vlastnej koži. Vtedy sa mu práve aktívni občania svojím autentickým postojom nebáli verejne vyjadriť podporu aj napriek riskovaniu perzekúcií. Mnohí z nich stáli pred Justičným palácom na protest proti jeho uväzneniu. Navyše, ochranári-aktivisti významným spôsobom prispeli k pádu totalitného zriadenia (Bratislava Nahlas)," píše sa v otvorenom liste Čarnogurskému.
Ako aktivisti dodávajú, uvádzať výstavbu komplexu Eurovea ako osobnú zásluhu primátora Ďurkovského je podľa BAO neznalosť pomerov.
"Naopak, možno mu pripísať veľký podiel na výstavbe komplexu River Park - ten však slúži ako odstrašujúci príklad slabej architektúry a zlého urbanizmu, v ostrom protiklade s urbanistickými hodnotami PKO, ktoré vyzdvihujú mnohí renomovaní odborníci a odborníčky. Primátor Bratislavy mohol pozitívne zasiahnuť aj pri výstavbe protipovodňovej ochrany na dunajskej promenáde, no výsledok je opäť žalostný - betónový múrik hyzdí promenádu a bráni bližšiemu kontaktu ľudí s fenoménom rieky. V mestách s „ľudskejším" prístupom existujú mobilné protipovodňové ochrany, ktoré sa použijú len počas povodne, ako to naprojektoval napríklad práve v Eurovei írsky developer," myslia si aktivisti.
Ďurkovský
Podľa nich slušní občania zostali zaskočení a rozčarovaní, prečo KDH ako hnutie, ktoré sa snaží o očistu verejného života a transparentnosť v politike, podporilo Ďurkovského kandidatúru do NR SR. "Primátor, dnes už aj poslanec parlamentu, nevie jasne vysvetliť podozrenia zo záhadných predajov a prevodov majetku mesta, napríklad vo veci Zimného štadióna, Národného futbalového štadióna, PKO a ďalších," píšu aktivisti.
V liste sa ďalej uvádza, že počas „vládnutia" p. Ďurkovského sa z územného plánu stal zdrap papiera. Nekoordinovaná výstavba podľa aktivistov rozvrátila dušu mesta, chaoticky zasiahla do každého kúta, zvýšila dopravný chaos. "Za posledných osem rokov stagnuje systém verejnej dopravy, pričom magistrát dlhodobo zanedbáva, častokrát priam ignoruje dopravu pešiu a cyklistickú. V Bratislave nevznikol žiaden nový mestský park, ročne sa však vyrúbali tisíce stromov. Mnohé verejné priestory, športoviská či parky postupne zanikli alebo sú dnes ohrozené. Navyše, primátor Ďurkovský očividne nie je schopný postaviť sa pred verejnosť a urobiť seriózny odpočet svojho „vládnutia". Neodpovedá na výzvy, petície, ignoruje verejnú mienku a nekomunikuje s občanmi," tvrdí iniciatíva.
Poslali mu zoznam
Mimo nekritickosti voči osobe primátora Ďurkovského aktivistov prekvapuje aj to, že Čarnogurský nereflektuje historické súvislosti a kultúrno-spoločenský dopad PKO na rozvoj kultúry a umenia na Slovensku. Aktivisti a aktivistky BAO mu preto poslali zoznam viac ako 300 osobností kultúrneho, vedeckého a spoločenského života (vrátane vrcholových politikov a političiek súčasnej vlády) podporujúcich zachovanie PKO.
"Nielen „pobláznené mimovládne organizácie", ale aj mnohí odborníci a spoločenskí lídri vedia zodpovedne zhodnotiť kultúrny prínos PKO a jeho nezastupiteľné miesto v súčasnom i historickom kontexte," píšu aktivisti v liste. BAO taktiež pripojila otvorený list zástupcov kultúrnej a vedeckej obce a občianskej verejnosti za zachovanie PKO ako kultúrno-historického dedičstva, ktorý vznikol spontánne v januári 2010 a podporné stanovisko 14 odborných pracovníkov a pracovníčok Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave k vyhláseniu PKO za národnú kultúrnu pamiatku. BAO pevne verí a dúfa, že o všetkých týchto ľuďoch sa p. Čarnogurský nebude vyjadrovať dehonestujúco a urážlivo, uzatvárajú aktivisti.
Autor: baa