Hnutie Humana podporuje projekty na pomoc ľuďom tretieho sveta v Afrike, Južnej Amerike, Indii a Číne.
BRATISLAVA. Ľudia často nevedia, čo spraviť s oblečením, ktoré už nepotrebujú. Už niekoľko mesiacov majú možnosť pomôcť iným a zároveň zbaviť sa rozumným spôsobom starších vecí.
V marci totiž začal v meste fungovať projekt na zber oblečenia. Obnosené šaty, obuv, doplnky alebo aj domáce textílie sa dajú odložiť do špeciálnych zberných kontajnerov.
O ich prevádzku a údržbu sa stará medzinárodné hnutie Humana People to People. Prvou mestskou časťou, kde v marci umiestnili kontajnery, bol Ružinov. Odvtedy ich už je v meste celkovo 78. Zberné nádoby sú aj v Petržalke, Dúbravke, Záhorskej Bystrici, Devíne, Jarovciach či v Rusovciach.
Tieto dva zo zberných kontajnerov na šaty sú v Petržalke na rohu Ševčenkovej a Fedinovej.
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ
Kde sa hádže
Kontajnery sú na frekventovaných miestach.
V Petržalke sú pri zdravotnom stredisku Fedinova i Strečnianska, DK Zrkadlový háj, pošte Mamateyova, pri Kostole sv. rodiny či Dostihovej dráhe,
Ružinov: pri Martinskom cintoríne, Dulovo námestie,
Devín a Jarovce: miestny úrad,
Rusovce: železničná stanica, pri pošte,
Záhorská Bystrica: pri pošte,
Dúbravka: Saratovská, Švantnerova, Homolova, Repaského.
„Kontajnery sa snažíme umiestniť tak, aby mali obyvatelia čo najlepší prístup k nim," hovorí Mária Urbanová, členka združenia Humana. Väčšina kontajnerov je preto na najfrekventovanejších miestach, ako je napríklad pri kostole, pošte, obchode či škole.
Okrem Urbanovej je členom združenia Christian Sööt, manažér bratislavskej pobočky, a ešte šofér, ktorý vyberá kontajnery a vozí odevy do triediaceho centra v Martine.
Vyzbierané šatstvo putuje do triediaceho centra v Martine. Oblečením pomôžeme rozvojovým krajinám, časť sa predá do second handov a peniaze sa použijú na financovanie projektov hnutia.
FOTO - HUMANA PEOPLE TO PEOPLE
Staré Mesto nemá miesto
Urbanová povedala, že teraz spolupracujú s mestskými časťami Ružinov a Nové Mesto, naplánované sú aj rokovania v Karlovej Vsi a Starom Meste. V Starom Meste zatiaľ žiadne zberné kontajnery nie sú.
„Ak by ich chcela organizácia umiestniť, musí na to mať súhlas vlastníka pozemku. Samospráva nemá priestor ani na to, aby umiestňovala svoje kontajnery na separovaný zber," vraví Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta.
Urbanová povedala, že postupne by chceli pokryť celú Bratislavu a projekt plánujú rozšíriť aj do iných miest. Použiteľné šatstvo a obuv z kontajnerov pomôžu podľa nej chudobným v krajinách tretieho sveta. Humana sa zameriava na rozvojovú pomoc, boj proti hladu a AIDS, hnutie má zberné nádoby v Európe a Severnej Amerike.
FOTO - HUMANA PEOPLE TO PEOPLE
Oblečenie sa vozí do triediaceho centra v Martine a slúži výlučne na podporu rozvojových krajín.
„Použiteľné šaty posielame priamo do rozvojových krajín. Časť sa predá do second handov a peniaze získané z predaja slúžia na podporu projektov v Afrike, Indii, Číne a Latinskej Amerike," hovorí Sööt.
On a Urbanová sú zodpovední za zber oblečenia v Bratislave, boli dobrovoľníkmi v Namíbii. Sööt žil šesť mesiacov vo vidieckej osade v severnej časti Namíbie, kde pracoval s miestnymi obyvateľmi na projekte zameranom na boj proti HIV a AIDS. Urbanová sa zamerala na projekt pomoci sirotám.
Ľuďom sa nápad páči
Ľuďom sa nápad so zbernými kontajnermi na šaty pozdáva. „Je to dobrá myšlienka, páči sa mi pomáhať iným. Predtým sme obnosené veci nechávali v taškách pri kontajneroch," hovorí obyvateľka Petržalky.
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ
Kvalita oblečenia, ktoré ľudia odhadzujú, je podľa Urbanovej dobrá. „Veľké množstvo sa dá použiť v second handoch a takisto aj poslať do krajín, kde je to najviac potrebné, najmä Južná Afrika," povedala Urbanová. Občas sa vraj stane, že ľudia hodia do kontajnerov aj odpad, ale nie je to závažný problém.
Christian Sööt je zodpovedný za zber oblečenia v Bratislave.
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ
Ľudia si na kontajnery zvykli a radi ich využívajú. Upozorňujú, že niektoré bývajú preplnené a veci sa potom nechávajú vedľa na zemi.
„Kapacita kontajnera je asi dvesto kilogramov, vyprázdňujeme ich minimálne raz do týždňa, závisí to však od potreby," tvrdí Urbanová.
V niektorých mestských častiach však teraz organizácia nemá dostatok povolených miest na umiestnenie kontajnerov, a preto niektoré kontajnery sa preplnia v priebehu jedného až dvoch dní.
S vandalizmom podľa Urbanovej zatiaľ problémy nemajú. „Sú to len menšie veci ako graffiti a odlepovanie nálepiek."