PEZINOK. Akadémia tretieho veku v Pezinku otvorila semester svojho štvrtého ročníka. Medzi obávané kurzy patrili angličtina a počítače. „Zvládnem to?" pýtala sa sama seba aj Hedviga (74) z Pezinka, ktorá prišla na otvorenie medzi prvými. Prihlásila sa na počítače. Po takomto kurze sa už obhliadala dlho. Ako dôchodkyňa nemala zbytočné peniaze na platené kurzy. „Bezplatne ich poskytovali len zamestnaným dôchodcom." Nakoniec sa z miestnej televízie dozvedela o akadémii, kde je poplatok 10 eur za semester. Neváhala preto, a prihlásila sa. Pre počítačový kurz sa rozhodla z praktického dôvodu. „Keď potrebujem niečo urobiť na počítači, otravujem dcéru alebo vnuka, ktorí bývajú v Bratislave." Ako s úsmevom hovorí, trochu sa bojí, ale dcéra s vnukom ju presvedčili, nech do toho ide. Sama by však išla na angličtinu. „Vnuk mi už zaobstaral starší počítač. Dokonca mi za svoje zarobené peniaze z brigády kúpil klávesnicu."
Z koordinátora študent
Do sály sa hrnú ďalší študenti. Spolužiaci sa spoznávajú už z diaľky a mávajú si. „Poď k nám, držíme ti miesto," volajú už usadení na prichádzajúcich. Nováčikovia sa začínajú spoznávať. Prváci zasypávajú otázkami tých skúsenejších o tom, ako to v akadémii funguje. Keď všetko stíchne, bývalý koordinátor akadémie Viktor Wittlinger predstaví históriu akadémie. Priznáva sa, že hoci ako koordinátor končí, akadémiu neopúšťa. Už teraz má v hlave plno nápadov, kam by študentov zobral v rámci exkurzií, ktoré chce organizovať. Rád by navštívil partnerské mestá Pezinka, Neusiedl am See (Rakúsko), Mosonmagyaróvár (Maďarsko). „Ak vak budete mať záujem o nejaké prednášky, rád ich pre vás usporiadam," dodáva druhým dychom. Na akadémii zostáva aj ako študent. Prihlásil sa totiž do kurzu keramiky.
Dejiny hudby na hrane
Súčasná koordinátorka Jaroslava Trubenová sa venovala organizačným veciam. Tento rok sa na kurzy prihlásilo 169 študentov, z toho 139 prvákov. Z ôsmich navrhovaných kurzov pre prvákov sa napokon otvorilo šesť: Základy kresby a maľby, angličtina pre dospelých, počítače, keramika, dejiny hudby a biológia - alebo o génoch, evolúcii a rozmanitosti života. Najväčší záujem bol o angličtinu. Podľa neoficiálnych údajov sa na ňu prihlásilo 34 záujemcov.
Na základe sčítania prihlášok, ktoré prišli na Mestský úrad v Pezinku do stanoveného termínu, otvorili najprv štyri kurzy. „Po odvysielaní oznamu o otvorených kurzoch, ste nás zasypali telefonátmi či e-mailami. Pýtali ste sa, prečo neotvárame kurz, na ktorý ste sa hlásili." Záujem sa teda zvýšil a dodatočne otvorili kurz dejín hudby a biológie - alebo o génoch, evolúcii a rozmanitosti života
Dejiny hudby však boli na vážkach. „Prosím vás, prihláste sa na ten kurz. Keď sa neotvorí, ja sa rozštvrtím. Vy neviete, aké sú hodiny pána Moravčíka úžasné," zodvihla sa zrazu z predného radu jedna žena. Nato sa zozadu ozval ďalší ženský hlas. „Zatiaľ nie som prihlásená na žiadny kurz. Prišla som sem len zistiť, aká je situácia. A ja by som sa chcela prihlásiť práve na dejiny hudby."
Jedna zo študentiek vyslovila nahlas otázku, ktorou sa v duchu zaoberala asi väčšina angličtinárov. „Bude sa rozlišovať medzi úplnými začiatočníkmi a začiatočníkmi, ktorí ovládajú základy?" Nato sa postavil Juraj Miština, lektor angličtiny, a uistil študentov, že budú rozdelení do skupín. Vysvetlil, že rozdelenie má svoje dôvody a je to tak lepšie napríklad aj z hľadiska psychohygieny.
Okrem kurzov plánuje akadémia pokračovať v mimoriadnych prednáškach z oblasti medicíny, komunikácie či vedy a techniky. Zúčastniť sa ich môžu nielen študenti, ale aj verejnosť.
Keramikári sem
K novootvoreným kurzom patrí keramika, ktorej teoretickú časť bude viesť Eva Ševčíková z Malokarpatského múzea. Ako etnologička sa keramike venuje už dlho. „Na teórii sa študenti dozvedia niečo o dejinách keramiky či o súčasnej keramike. Povieme si aj o technikách, ktoré sa používajú pri práci s hlinou." Teoretická časť sa bude odohrávať v múzeu. Praktická časť bude prebiehať v priestoroch Centra voľného času. Sprevádzať ňou bude Barbora Bizmayerová. „Naši študenti nebudú písať klasické diplomové práce, ale pripravia si vlastné dielka. V priestoroch múzea si potom vyskúšajú pripraviť a nainštalovať vlastnú výstavu. Takýmto spôsobom spoznajú aj múzejno-galerijnú prácu," vysvetľuje Ševčíková.
Pre študentov majú takisto prichystané exkurzie. Uskutočniť by sa mali na jar, keď bude krajšie počasie. „Chceme s nimi navštíviť predovšetkým keramické dielne v regióne. Takisto by sme si mohli pozrieť nejaké keramické výstavy."
Na keramiku sa prihlásil menší počet ľudí, ako je stanovený limit (15). Podľa Ševčíkovej to neprekáža. Skôr naopak. „Do keramickej dielne sa zmestí asi 13 ľudí. To je tak akurát. Všetci budú mať dostatok priestoru." Na kurz sa dá prihlásiť aj v priebehu semestra. Ak sa počet zvýši, rozdelia študentov na dve skupiny.