SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Vnuk ju do školy vyzbrojil. Za vlastné jej kúpil klávesnicu

V malej sále Pezinského kultúrneho sa otváral nový semester Akadémie tretieho veku v Pezinku. Mnohí prváci prichádzali s vnútornou neistotou.

Tento rok sa na kurzy Akadémie tretieho veku prihlásilo 169 študentov, z toho 139 prvákov.Tento rok sa na kurzy Akadémie tretieho veku prihlásilo 169 študentov, z toho 139 prvákov. (Zdroj: (ŽAJA))

PEZINOK. Akadémia tretieho veku v Pezinku otvorila semester svojho štvrtého ročníka. Medzi obávané kurzy patrili angličtina a počítače. „Zvládnem to?" pýtala sa sama seba aj Hedviga (74) z Pezinka, ktorá prišla na otvorenie medzi prvými. Prihlásila sa na počítače. Po takomto kurze sa už obhliadala dlho. Ako dôchodkyňa nemala zbytočné peniaze na platené kurzy. „Bezplatne ich poskytovali len zamestnaným dôchodcom." Nakoniec sa z miestnej televízie dozvedela o akadémii, kde je poplatok 10 eur za semester. Neváhala preto, a prihlásila sa. Pre počítačový kurz sa rozhodla z praktického dôvodu. „Keď potrebujem niečo urobiť na počítači, otravujem dcéru alebo vnuka, ktorí bývajú v Bratislave." Ako s úsmevom hovorí, trochu sa bojí, ale dcéra s vnukom ju presvedčili, nech do toho ide. Sama by však išla na angličtinu. „Vnuk mi už zaobstaral starší počítač. Dokonca mi za svoje zarobené peniaze z brigády kúpil klávesnicu."

Skryť Vypnúť reklamu

Z koordinátora študent

Do sály sa hrnú ďalší študenti. Spolužiaci sa spoznávajú už z diaľky a mávajú si. „Poď k nám, držíme ti miesto," volajú už usadení na prichádzajúcich. Nováčikovia sa začínajú spoznávať. Prváci zasypávajú otázkami tých skúsenejších o tom, ako to v akadémii funguje. Keď všetko stíchne, bývalý koordinátor akadémie Viktor Wittlinger predstaví históriu akadémie. Priznáva sa, že hoci ako koordinátor končí, akadémiu neopúšťa. Už teraz má v hlave plno nápadov, kam by študentov zobral v rámci exkurzií, ktoré chce organizovať. Rád by navštívil partnerské mestá Pezinka, Neusiedl am See (Rakúsko), Mosonmagyaróvár (Maďarsko). „Ak vak budete mať záujem o nejaké prednášky, rád ich pre vás usporiadam," dodáva druhým dychom. Na akadémii zostáva aj ako študent. Prihlásil sa totiž do kurzu keramiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Dejiny hudby na hrane

Súčasná koordinátorka Jaroslava Trubenová sa venovala organizačným veciam. Tento rok sa na kurzy prihlásilo 169 študentov, z toho 139 prvákov. Z ôsmich navrhovaných kurzov pre prvákov sa napokon otvorilo šesť: Základy kresby a maľby, angličtina pre dospelých, počítače, keramika, dejiny hudby a biológia - alebo o génoch, evolúcii a rozmanitosti života. Najväčší záujem bol o angličtinu. Podľa neoficiálnych údajov sa na ňu prihlásilo 34 záujemcov.

Na základe sčítania prihlášok, ktoré prišli na Mestský úrad v Pezinku do stanoveného termínu, otvorili najprv štyri kurzy. „Po odvysielaní oznamu o otvorených kurzoch, ste nás zasypali telefonátmi či e-mailami. Pýtali ste sa, prečo neotvárame kurz, na ktorý ste sa hlásili." Záujem sa teda zvýšil a dodatočne otvorili kurz dejín hudby a biológie - alebo o génoch, evolúcii a rozmanitosti života

Skryť Vypnúť reklamu

Dejiny hudby však boli na vážkach. „Prosím vás, prihláste sa na ten kurz. Keď sa neotvorí, ja sa rozštvrtím. Vy neviete, aké sú hodiny pána Moravčíka úžasné," zodvihla sa zrazu z predného radu jedna žena. Nato sa zozadu ozval ďalší ženský hlas. „Zatiaľ nie som prihlásená na žiadny kurz. Prišla som sem len zistiť, aká je situácia. A ja by som sa chcela prihlásiť práve na dejiny hudby."

Jedna zo študentiek vyslovila nahlas otázku, ktorou sa v duchu zaoberala asi väčšina angličtinárov. „Bude sa rozlišovať medzi úplnými začiatočníkmi a začiatočníkmi, ktorí ovládajú základy?" Nato sa postavil Juraj Miština, lektor angličtiny, a uistil študentov, že budú rozdelení do skupín. Vysvetlil, že rozdelenie má svoje dôvody a je to tak lepšie napríklad aj z hľadiska psychohygieny.

Okrem kurzov plánuje akadémia pokračovať v mimoriadnych prednáškach z oblasti medicíny, komunikácie či vedy a techniky. Zúčastniť sa ich môžu nielen študenti, ale aj verejnosť.

Keramikári sem

K novootvoreným kurzom patrí keramika, ktorej teoretickú časť bude viesť Eva Ševčíková z Malokarpatského múzea. Ako etnologička sa keramike venuje už dlho. „Na teórii sa študenti dozvedia niečo o dejinách keramiky či o súčasnej keramike. Povieme si aj o technikách, ktoré sa používajú pri práci s hlinou." Teoretická časť sa bude odohrávať v múzeu. Praktická časť bude prebiehať v priestoroch Centra voľného času. Sprevádzať ňou bude Barbora Bizmayerová. „Naši študenti nebudú písať klasické diplomové práce, ale pripravia si vlastné dielka. V priestoroch múzea si potom vyskúšajú pripraviť a nainštalovať vlastnú výstavu. Takýmto spôsobom spoznajú aj múzejno-galerijnú prácu," vysvetľuje Ševčíková.

Pre študentov majú takisto prichystané exkurzie. Uskutočniť by sa mali na jar, keď bude krajšie počasie. „Chceme s nimi navštíviť predovšetkým keramické dielne v regióne. Takisto by sme si mohli pozrieť nejaké keramické výstavy."

Na keramiku sa prihlásil menší počet ľudí, ako je stanovený limit (15). Podľa Ševčíkovej to neprekáža. Skôr naopak. „Do keramickej dielne sa zmestí asi 13 ľudí. To je tak akurát. Všetci budú mať dostatok priestoru." Na kurz sa dá prihlásiť aj v priebehu semestra. Ak sa počet zvýši, rozdelia študentov na dve skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 18 841
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 948
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 450
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 092
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 939
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 283
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 253
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 113
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 031
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu