BRATISLAVA. Aj prevažne nové cyklotrasy majú nedostatky v technickom riešení, dopravnom značení a v stave povrchu trás. Vyskúšalo si to asi štyridsať cyklistov počas Dňa bez áut. Mali identifikovať problémové miesta na cyklotrasách. Zapojili sa tak do Európsky týždňa mobility, ktorý má pomôcť alternatívnej doprave v meste.
Trasa viedla od centra cez Petržalku, ktorá je podľa Patrika Martina, predsedu združenia BicyBa, v Bratislave najlepšie uspôsobená pre cyklistov.
Prvé zastavenie bolo na petržalskej strane Nového mosta, Viedenskej ceste. Mesto ju vlani v rámci Európskeho týždňa mobility urobilo jednosmernou, aby bola bezpečnejšia. Stal sa však skôr opak, po oboch stranách cesty parkujú autá, čo ju robí neprehľadnou a bicykle tu jazdia aj v protismere.
Na ďalší problém narazia cyklisti na lávke ponad diaľnicu na Jantárovej ceste. Niekoľkostupňová rampa, ktorou sa na lávku vychádza, má príliš ostré zákruty, ktoré sa veľmi ťažko dajú vytočiť na bicykli.
Schody pre chodcov tu nie sú vôbec. Začiatok výstupu na lávku je teda opatrený značkou konca cyklistickej cesty.
„Po výstupe na lávku však značka pokračovania cyklistickej cesty už chýba, takže v tomto smere idú cyklisti tak trochu nelegálne," vysvetlil jeden z organizátorov cyklojazdy.
Oblasť Chorvátskeho ramena je obľúbeným miestom na prechádzky, ale má aj cestu pre cyklistov. Na jednej strane trasy sú však lavičky na sedenie.
Nedoriešené je aj napojenie cyklotrasy na cestu pre autá. „Nedá sa to tu inak než prekľučkovať pomedzi autá," sťažoval sa petržalský účastník cyklojazdy.
Jedno z najlepšie riešených miest pre cyklistov v Bratislave, na petržalskom korze má tiež jeden nedostatok. Bicyklisti sú nútení na miestach križovania korza s cestou pre autá zosadnúť z bicykla a ten kúsok ho potlačiť. „To je, akoby motoristom prikázali cez priechody pre chodcov vystúpiť z áut a kúsok si ich potlačiť," vtipkoval organizátor.