SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Vášáryová o kampani: Nepotrebujem sa nikoho pýtať

Kandidátka na bratislavského primátora Magda Vášáryová v exkluzívnom rozhovore tvrdí, že ľudia chcú riešenia, nie debatu.

Magdaléna Vášáryová je kandidátkou pravice na primátorku v komunálnych voľbách. Budú s ňou súperiť Milan Ftáčnik a Alojz Hlina.Magdaléna Vášáryová je kandidátkou pravice na primátorku v komunálnych voľbách. Budú s ňou súperiť Milan Ftáčnik a Alojz Hlina. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

MAGDALÉNA VÁŠÁRYOVÁ, nominantka celej pravice na primátorku Bratislavy vysvetľuje, prečo si na to trúfa bez skúseností v komunále. O svojom programe zatiaľ nechce hovoriť.

Začína sa týmito dňami vaša kampaň? O čom bude?

"Začne sa to deklarovaním podpory koaličných strán, čo by zrejme mohlo byť zajtra (dnes, pozn. red). Aby predsedovia strán povedali, prečo ma podporujú. Potom predložím svoj program, bude sa volať 3-krát 7."

Prečo?

"Je to sedem rozhodnutí, ktoré musíme robiť, sedem sľubov, ktoré prinášam a sedem snov, ako by Bratislava mohla vyzerať. Bližšie o tom ešte nechcem hovoriť."

Dá sa povedať niečo aspoň o tom, keďže o prioritách sa nebudeme baviť na vašu žiadosť...

"Nie na moju žiadosť, ale pripravujeme veľkú tlačovú konferenciu o mojom programe. Len teraz sa uzavrela koalícia. Priority musím, aspoň formálne, prediskutovať so svojimi koaličnými partnermi."

Prečo rokovania pravice o postupe vo voľbách trvali tak dlho?

"Ja som pri tom nebola, boli pri tom krajskí predsedovia strán. To je tak štandardné, že človek nerokuje sám o sebe. A prečo to trvalo tak dlho? Lebo demokratické sily, a to sa ukazuje, vždy musia v dialógu hľadať kompromisy. Keď sa máte dohodnúť len o lupe, ide to oveľa ľahšie. Keď zostavujete autoritatívnu vládu, tak sa nemusíte dohovárať s nikým. Keď chcete koaličnú demokratickú vládu európskeho typu, tak to v niektorých krajinách trvá aj tri - štyri mesiace."

Nevnímate dlhší čas ako hendikep? Napríklad váš protikandidát Milan Ftáčnik (s podporou Smeru, pozn. red.) už s kampaňou začal.

"Ak by som vôbec mala pouvoir vyjadriť sa ku kampani pána starostu Ftáčnika, on možno sledoval svoj cieľ, lebo pre neho bolo dôležité, aby zostal sám v ľavici."

WSIM1774_res.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Čo hovoríte na názory niektorých politológov, že Ftáčnik už má skúsenosti v komunále a to je jeho výhoda?

"Vôbec nie, ja nekandidujem na starostu. Bratislava je hlavné mesto Slovenska, má svoj zákon. Veľmi zásadne rozlišujem pozíciu starostu, to znamená komunálnu politiku, a pozíciu primátora hlavného mesta. V každom štáte únie má hlavné mesto zásadné štátne úlohy. A tej drobnej komunálnej práce nie v meste zase až toľko. Treba to povedať a ja to v kampani budem aj zdôrazňovať, budem sa striktne pridržiavať kompetencií, ktoré mi dáva zákon. Nebudem sľubovať niečo, čo nie je v kompetencii magistrátu."

Mnohí sa práve sťažujú, že kompetencie mesta sú oklieštené a trocha sa na to vyhovárajú.

"Kto? Z magistrátu?"

Aj magistrát, aj mestské časti. Napríklad vec stavebnej polície. Máte ambíciu vylobovať pre Bratislavu aj niečo takto zásadné?

"Ja by som to neotvárala. Minulé obdobia trvalo nájdenie určitého kompromisu medzi mestom a mestskými časťami veľmi dlho a odčerpalo to obrovské množstvo energie. Nemyslím si, že dnes by sme mali v tejto situácii rozpočtu mesta, v rôznych projektoch, ktoré treba rozhodnúť Áno a Nie, a mnohých iných problémov znova otvárať túto Pandorinu skrinku. Som človek konsenzu a mám za sebou podporu piatich strán, ktoré majú silnú pozíciu v meste, a chcem sa usilovať o tesnú spoluprácu s mestskými časťami."

Spoliehate sa aj na podporu vlády?

"Vláda teraz pripravuje balík nových zákonov, aj pre samosprávu - od kontroly financií až po nové prerozdeľovanie daní. Takže potom bude čas začať hovoriť aj s vládou. Nakoniec, primátorka mesta môže priamo vstupovať do dialógu s vládou, na to je zákon. A dokonca môže mať legislatívne iniciatívy. Ale to všetko len za veľkej spoluúčinnosti mestských častí. Mnohé hlavné mestá vykonávajú kompetencie krajského mesta a toto Bratislava nemá. To znamená, spolupráca magistrátu a župy bude kľúčová pre vyriešenie niektorých roky a roky sa odsúvaných problémov."

Ktorý máte konkrétne na mysli?

"Napríklad dopravu."

Asi už máte víziu, čo by s tou dopravou bude.

"Predložím."

Aký máte názor na kauzy, ktoré teraz najviac rezonujú na verejnosti, ako PKO, električka do Petržalky, Starý most?

"Mám v programe rozhodnutia, ktoré musíme urobiť čo najskôr. Pretože nás stoja peniaze, nervy a odčerpávajú nám energiu. A toto bude jednou z hlavných bodov môjho programu. Ja sa nebudem nikoho pýtať a nech mi povie svoj názor. Predložím riešenia a poprosím Bratislavčanov, aby ich podporili."

WSIM1785_res.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Narážate na kampaň svojho protikandidáta?

"On má takú kampaň?"

Jeho motto je Hľadajme riešenia.

"Možno v tomto sa naozaj líšim od pána Ftáčnika. Nemala som ešte čas venovať sa jeho kampani. Pri voľbách ide o to, aby sme riešenia ponúkli. Ja už som sa pýtala ľudí. A na základe aj toho ponúkam riešenia. A tie sú jasné - áno, áno, nie, nie. Aby sa ľudia vedeli orientovať. Ja nepatrím medzi amorfné poslankyne, ja mám vždy buď áno alebo nie. Nepotrebujem sa v tejto fáze pýtať."

Cítite sa vďaka podpore celej pravice silná? Čím chcete presvedčiť Bratislavčanov, aby volili práve vás?

"Áno, cítim sa silnejšia. Jeden z hlavných zdrojov tej sily je ten, že po dlhom čase by boli vláda a vedenie hlavného mesta tie isté politické sily. To by nám dávalo možnosť vyriešiť problémy a naštartovať rozvojové projekty, ktoré aj pre isté malicherné spory alebo programové nezhody medzi vládou, ktorá bola iného zafarbenia, a vedením mesta nedospeli k dohode. Veľa si sľubujem od toho, že vláda, mesto a župa, ktorá má tiež takmer tú istú reprezentáciu, na tie štyri roky pomôžu naštartovať projekty, ktoré Bratislava životne potrebuje, aby sa stala metropolou. My potrebujeme tie metropolitné riešenia."

Pre niektorých bola vaša kandidatúra sklamaním.

"Ja som sa s tým ešte nestretla. Mne to nikto do očí nepovedal. Kto je sklamaný?"

Sú to skôr medziľudské reakcie a ohlasy čitateľov.

"Hovoria to muži alebo ženy?"

Myslím, že obe skupiny.

"Možno si niektorí páni príliš spomenuli na rozprávky, ktoré videli v detstve. Myslím si, že môžem ponúknuť niečo, čo doteraz žiaden kandidát na primátora. Nielen, že som žila v mestách, ktoré zásadne vyriešili niektoré veci, bola som účastná na tých riešeniach a môžem ponúknuť aj tie kontakty, ktoré Bratislava potrebuje. A som aj župná poslankyňa a sedím tam spolu s pánom Ftáčnikom. Naposledy sme sa trochu pochytili, musím sa priznať, lebo pán Ftáčnik bol predsedom dozornej rady Danube Areny, projektu, s ktorým ja zásadne nesúhlasím."

To už je ale uzavreté.

"Nie. Je to zrušený projekt, ale určite to ešte nie je uzavretá vec. Som druhé volebné obdobie v parlamente, strávila som osem rokov zastupujúc záujmy ako veľvyslankyňa, bolo som skoro dva roky štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí, pracovala som sedem rokov v mimovládnej sfére, postavila som na nohy Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku, Občianske oko... Keď je niekto z toho sklamaný..."

WSIM1790-r320_res_res.jpg

Čiže to, že nemáte skúsenosti s komunálnou politikou, nevnímate ako hednikep.

"Opakujem, komunál je názov, ktorý patrí pre obce s 200 obyvateľmi, rovnako ako pre mestské časti. Bratislava nie je členom ZMOS-u aj pre to, že Bratislava je hlavné mesto. Nemá mnohé problémy, ktoré majú mestské časti. To je základná vec. Mestské časti majú svoje problémy, oni sa zaoberajú komunálnou politikou. Teraz musíme urobiť ten krok, že Bratislava nemôže byť len súčtom mestských častí."

Ak by ste zvíťazili, vzdali by ste sa funkcií v parlamente a župe?

"V tomto mám jasno. Nepovažujem vôbec za dobré, ale ani možné, aby ktokoľvek, kto bude primátorom, zostal sedieť v parlamente. Myslím, že tie úlohy, ktoré čakajú na primátorku, sú také veľké, že sa to nedá spojiť s naozaj zodpovednou prácou v národnej rade, takže som pripravená. V momente, keď bude jasný výsledok, sa rozhodnem. Dlho som rozmýšľala, čo sa týka regionálnej poslankyne. Myslím, že by bolo dobré založiť tradíciu, zostať v župe spolu s primátormi Malaciek, Pezinka a Modry, a prepojiť to mesto s tým krajom. Župe aj mestu by to prospelo."

Nachádzame sa na mieste s pekným výhľadom na Bratislavu. Keď sa poobzeráte, čo vidíte?

"Chcete, aby som sa zahrala na Libušu a povedala - vidím mesto? V známej českej opere Libuša prorokuje slávu Prahy a hovorí - Vidím město. Bratislava má niekoľko pokladov. Polohu, zaujímavú morfológiu a obyvateľstvo, ktoré bolo vždy jedno z najtolerantnejších. Je to brána."

Mala som skôr na mysli problémy mesta.

"Naučila som sa v mojej skúsenosti z vedenia úradov, že musíte vidieť problémy, ale aj mať víziu, kam idete. Lebo keď sa začnete venovať len problémom, k vízii sa už nikdy nedostanete. Pohltia vás. Aj problémy musíte riešiť na základe tej vízie. Všetky problémy - PKO, metro, Starý most, všetko musíte podriadiť tomu cieľu. Moja generácia sa naučila z augusta 1968 jednu vec - musíme využiť príležitosť, keď sa naskytne."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 2. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 3. Po Slovensku na motorke
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Behind every successful business lies a set of skilled people
 9. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 10. Ako sa mení dynamika firiem?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 21 437
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 832
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 956
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 089
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 054
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 319
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 667
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 6 333
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 656
 10. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu