
Foto archív
Už v piatok bol pracovník kriminálnej polície, ktorý prípad vyšetruje, pomerne skeptický. Napriek tomu, že po Paľkovi vyhlásili celoštátne pátranie a jeho fotografiu zverejnili viaceré médiá, na políciu prišli len tri hlásenia od občanov. V podobných prípadoch ich bývajú desiatky. Tak málo hlásení mohlo podľa polície svedčiť buď o tom, že chlapec sa veľmi nevzdialil od miesta, kde ho naposledy videli, alebo ho niekto naložil do auta a odviezol na neznáme miesto. V piatok ešte preverovali štyri možné verzie.
Spúšťa sa pátranie
Nezvestnosť chlapca ohlásila matka v nedeľu 19. mája o 17.00 h, teda deň po jeho zmiznutí. Pracovník kriminálnej polície v tejto súvislosti hovorí: „Verejnosť sa mylne domnieva, že nezvestnosť treba polícii ohlásiť až po 24 hodinách. Polícia žiadne takéto časové limity nemá. Nezvestnosť treba ohlásiť ihneď po prehľadaní okolia.“
Keď matka ohlásila chlapcovu nezvestnosť, polícia ju ihneď vypočula, vyžiadala si fotografiu, vypočula osoby, ktoré mohli k prípadu niečo povedať, a na ich základe robila výsluchy ďalších. Zároveň vyhlásila celoštátne pátranie.
Popis chlapca ihneď doručili aj na všetky hraničné priechody v republike. Stála služba medzitým preverila dispečingy zdravotníckych zariadení, nemocnice, rýchlu zdravotnú službu, psychiatrické liečebne i diagnostické centrá, či v nich chlapca nehospitalizovali alebo neošetrovali.
Preverila každé dieťa, ktoré nevedelo uviesť svoje meno a priezvisko. Preverili aj hlavné dopravné tepny, železničné stanice, autobusové stanice, zastávky MHD, autobusy, dipečingy taxislužieb.
Hľadala rojnica, letka aj psy
Keďže ani po všetkých týchto opatreniach sa chlapca nepodarilo nájsť, polícia pristúpila k veľkej pátracej akcii, do ktorej okrem mestskej polície zo všetkých mestských častí zapojila aj letku ministerstva vnútra. Po chlapcovi pátrala rojnica asi 50 policajtov. Prehľadali celé okolie: od hraničného priechodu Berg po Lafranconi, od Viedenskej cesty k železničnej stanici Petržalka, od železničnej trate v smere na Rusovce aj v smere k hraničnému priechodu s Rakúskou republikou.
Polícia promptne preverila aj tri anonymné hlásenia občanov, všetky sa ukázali plané. V stredu sa do pátrania zapojila aj záchranná služba, ktorá zmenila plány a namiesto v Gabčíkove urobila cvičenie v Petržalke. Pátrali v okolí Čunova, od umelého kopca v Petržalke až po Prístavný most. Podľa riaditeľa odboru Okresného riaditeľstva PZ Bratislava V zostali v kontakte, hoci do pátrania zapojili aj policajné psy cvičené na vyhľadávanie mŕtvol.
Túlajúce sa deti nájdu do troch dní
Podľa riaditeľa odboru Okresného riaditeľstva PZ SR Bratisla- va V ak stratené dieťa prežije noc, zvyčajne ho nejakí ľudia spozorujú. Je hladné, smädné a obvykle hľadá cestu späť do miesta bydliska. Ak dieťa z domu ušlo, pretože mu niekto z rodiny ublížil, alebo zo strachu z trestu za niečo, čo vyviedlo, chodí a žobre v stánkoch s rýchlym občerstvením alebo niečo ukradne v predajni potravín alebo v hypermarkete. Takéto deti zvyčajne najneskôr do troch dní vypátrajú. Úspešnosť je takmer stopercentná. V súčasnosti Okresné riaditeľstvo PZ Bratislava V neeviduje žiadne nezvestné dieťa.
Paľko šťastie nemal
Paľko Banzi však zmizol bez zjavnej príčiny. Nikto mu neublížil, hoci ho v osudnú sobotu, v deň jeho jedenástych narodenín, deti zavreli do kontajnera. Do kontajnera vliezol dobrovoľne po prísľube, že potom dostane od kamaráta pištoľ na guľôčky a retiazku. Keď tam vliezol, deti ho zatvorili a on sa rozplakal. Na zásah dospelých Paľka vypustili. Neskôr, o 13.30 h sa prišiel domov najesť. Stratil sa až večer po 20.00 h.
Pracovník kriminálnej polície z oddelenia pátrania sa síce počas svojej mnohoročnej praxe stretol aj s prípadom, keď bolo dieťa nezvestné porovnateľne dlhý čas a našlo sa živé a zdravé. Zvyčajne však išlo o prípady únosu dieťaťa jedným z rodičov počas rozvodového konania.
Paľko však šťastie nemal, napriek tomu, že po ňom pátrali desiatky odborníkov. Niektoré okolnosti prípadu ešte vyšetrujú.
JANA MARTINKOVÁ