Celoslovenské podujatie sa v Bratislave koná 24. septembra v nákupnom centre Avion, v SNM-Prírodovednom múzeu, v Detskom múzeu SNM a v Botanickej záhrade.
BRATISLAVA. Vedci, výskumníci a zvedavci zažijú dlhú septembrovú noc plnú bádania v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží.
Uskutoční sa tu 24. septembra od 9:00 až do polnoci časť podujatí v rámci celoslovenského podujatia Noc výskumníkov. Otvoria novú výstavu o matematike, bude tu vystavený prvý meteorit, ktorý dopadol na naše územie vo februári tohto roku a prednášať budú vedci.
Na projekte sa okrem múzea podieľajú aj Slovenská organizácia pre vývojové a výskumné aktivity (SOVVA), Slovenská akadémia vied (SAV) a portál EurActiv.sk. Do projektu sa zapojilo SNM-Prírodovedné múzeum a Detské múzeum SNM a počas jeho trvania bude vstup do oboch múzeí zadarmo.
Dopoludnia deti, potom aj dospelí
V Objavovni SNM - Prírodovedného múzea budú 24. septembra od 9:00 do 12:00 h prebiehať rôzne aktivity venované najmä školopovinným návštevníkom.
Žiaci na nich spoznajú minerály, horniny a skameneliny pod stereomikroskopom a polarizačným mikroskopom. Pracovníci múzea im tiež pomôžu určiť pôvod prineseného paleontologického materiálu.
Zahrajú sa na detektívov pri "vyšetrovaní“ jedovatých húb. Tiež sa cez astronomický ďalekohľad zadívajú na hviezdy a aktivitu slnečnej sústavy.
Budú mať aj výnimočnú príležitosť uvidieť na vlastné oči prvý slovenský meteorit, ktorý dopadol na naše územie vo februári tohto roku.
Vedci prídu medzi ľudí
V deň podujatia otvoria novú interaktívnu výstavu Matematika pre potešenie. Popoludní, od 16:00 približne do 21:00 sú pripravené prednášky vedcov. Budú hovoriť:
- Anatolij Dvurečenský o čare matematiky
- Leonard Kornoš o Apophise, asteroide na nebezpečnej dráhe
- Peter Vereš o impaktných kráteroch
- Ivan Kraus o nerastnom bohatstve Slovenska
- Peter Jurčovič vysvetlí energiu meteorologických javov.
Večer v piatok 24. septembra bude v Zimnej záhrade v sídle SNM na Vajanského nábreží patriť projekcii hviezdnej oblohy.
Pracovníci múzea však zasvätia návštevníkov i do tajomstiev ľudských kostí a múmií, aj do tvorby kópií skamenelín.
Dozvedia sa, čo urobí z naším telom kofeín a nikotín, ako získajú zdravú a čistú vodu a mnoho iných zaujímavostí, vďaka ktorým objavíme vedu v našom každodennom živote.
Fyzika a chémia pre deti
Bohatý program pripravilo pre Noc výskumníkov 2010 i Detské múzeum SNM. Začne sa už o 10:00 a potrvá rovnako ako v Prírodovednom múzeu až do polnoci. Deti aj ich rodičia v Detskom múzeu odhalia tajomstvá chémie a fyziky.
Presvedčia sa, že oceľové gule dokážu vypáliť do papiera dieru, alebo zmerajú rýchlosť vetra len za pomoci papiera. Zaujímavosťou programu bude kreslenie elektrickým prúdom. Účastníci podujatia si nakreslia obrázok pomocou elektrického prúdu a odborníci im vysvetlia, ako je to možné.
Ústredným motívom v poradí už šiesteho ročníka Noci výskumníkov je Researchers are among us, teda Vedci sú medzi nami. V minulom roku sa do tejto iniciatívy zapojilo 31 štátov a viac ako 400-tisíc účastníkov.
Slovensko sa do tejto iniciatívy zapojí po štvrtýkrát, po prvýkrát pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Filozofiou Noci výskumníkov je priniesť vedu, vedcov a ukážky vedeckých experimentov medzi ľudí – na miesta, kde je zaručené veľké množstvo návštevníkov.
Podujatia projektu sa uskutočnia v Bratislave v nákupnom centre Avion, v SNM-Prírodovednom múzeu, v Detskom múzeu SNM a v Botanickej záhrade, ďalej tiež v Tatranskej Lomnici vo hvezdárni SAV a v Košiciach v nákupnom centre Optima a v Centre voľného času Domino.