BRATISLAVA. Žltá značka z Kamzíka na Peknú cestu v Krasňanoch je po májovej veternej kalamite ešte na niekoľkých úsekoch stále prerušená spadnutými stromami.
Inak sú všetky cesty a turistické značky v bratislavskom Lesoparku na Železnej studničke opäť uvoľnené a sprístupnené verejnosti. Informoval o tom riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Vladimír Kutka.
V spracúvaní veternej kalamity zo 17. mája tohto roka sa stále pokračuje. Doteraz sa podarilo spracovať takmer 12 tisíc kubických metrov dreva zo spadnutých stromov.
Stromy ešte budú padať
"Okrem bukov, ktoré boli kalamitou postihnuté najviac, boli spracovávané aj hraby, duby, jasene, javory, lipy, smrekovce a smreky," povedal Kutka.
Odhad množstva vyvrátených stromov zostáva nezmenený, teda okolo 18 až 19 tisíc kubických metrov. "Očakávame, že ešte budú padať stromy s narušeným koreňovým systémom v závislosti od sily a smeru vetra, ktorému budú v najbližších týždňoch vystavené," dodal Kutka.
Vyváľalo najmä buky, budú aj zalesňovať
Veterná smršť spolu s intenzívnym dažďom najviac postihli východnú oblasť nad Krasňanmi a Račou.
V lesoparku vznikli rozsiahle vyváľané plochy. „Pôda bola rozmočená a stromy sú náchylné na to, že keď sa do nich oprie hoci aj slabší vietor, tak sa vyvracajú," povedal.
Všetky cesty, nielen hlavné, ale aj turistické boli neprejazdné a nepriechodné, na mnohé miesta sa nedalo dostať
Z kalamity vzniklo asi 16-tisíc kubíkov drevnej hmoty. „Je to toľko dreva, čo máme spracovať za rok," povedal po kalamite Kutka. Holiny budú musieť Mestské lesy umelo zalesňovať. „Drevo z popadaných stromov zužitkujeme, menej kvalitné sa predáva do celulózok, kvalitnejšie sortimenty pôjdu na spracovanie nábytku."
Mestské lesy boli zriadené v roku 1994 na správu mestského majetku - lesov. Jednou z činností organizácie je aj ťažba dreva. Táto situácia pre ňu teda znamená prechod spôsobu ťažby z úmyselnej na spracovávanie kalamity.
Autor: miš