Nespokojní obyvatelia Chorvátskeho Grobu sa chcú obrátiť na prokuratúru. Protest podá aj mestská časť Vajnory.
BRATISLAVA. Poslanci v Chorvátskom Grobe schválili v piatok územný plán zóny Čierna Voda a Triblavina napriek protestom obyvateľov. V lokalite sa počíta s rozsiahlou výstavbou bytových domov, kam sa má nasťahovať vyše 40-tisíc ľudí.
Výsledok hlasovania pobúril väčšinu prítomných. So zástavbou bez vyriešenia dopravy nesúhlasia mnohí obyvatelia Chorvátskeho Grobu, obyvatelia i samosprávy okolitých obcí, zmenu územného plánu odmieta aj bratislavská župa.
Starosta neprišiel
Napriek tomu schválenie výstavby podporili piati poslanci, dvaja boli proti. Starosta Chorvátskeho Grobu Štefan Balaško (nez.) na rokovanie obecného zastupiteľstva neprišiel.
Starosta je vraj dlhodobo práceneschopný, čo má súvisieť s májovým útokom, keď ho napadli neznámi maskovaní muži. Vo štvrtok sa však zúčastnil na rokovaní so županom Pavlom Frešom (SDKÚ).
Na otázku SME prečo poslanci schvaľujú zmenu územného plánu zóny napriek nesúhlasu viacerých dotknutých strán, vedenie obce neodpovedalo.
V búrlivej debate, na ktorú prišlo aj okolo dvesto nespokojných obyvateľov, dostali najväčší priestor zástupcovia investorskej firmy Grunt. Počas vystúpení Ľubomíra Žiaka, zástupcu starostu, pripomínalo rokovanie svojou atmosférou trhovisko.
Stovky obyvateľov Čiernej Vody sa obávajú ďalšej výstavby nových domov bez vyriešenia dopravy.
FOTO - ARCHÍV SME
Doprava má byť prvoradá
Vicežupan Martin Berta žiadal, aby sa zmena územného plánu zóny neschvaľovala. Podľa neho je to predčasné. „Dnes nie je priestor na to, aby poslanci prijímali záväzné nariadenie, treba ďalšie rokovania."
Podľa Bertu je dôležité garantovať, že tento rozvoj sa bude diať v priebehu 30 rokov a obec nevydá prvé stavebné povolenie skôr, než bude vybudovaná nadradená cestná sieť.
Argumentom poslancov, ktorí hlasovali za rozsiahlu výstavbu, je, že tento projekt veľmi pomôže obci. Poslanci zároveň zaviazali investora, aby najskôr vybudoval diaľničný privádzač a inžinierske siete.
„Ak táto infraštruktúra nebude vybudovaná, nevydáme či už stavebné, alebo kolaudačné povolenie," povedal vicestarosta Žiak.
Obyvatelia Čiernej Vody, ktorí proti výstavbe protestujú, tvrdia, že vedenie obce nerešpektuje ich názor. Obec podľa nich cielene nenechala vlastných občanov rozhodnúť, či takýto rozvoj chcú, alebo nie.
„Koho záujmy reprezentuje obec? Mám pocit, že sme v opozícii," hovorí Marián Pavel, štatutár občianskeho združenia Chorvátsky Grob.
Nechcú sídlisko
Väčšina obyvateľov Chorvátskeho Grobu si želá zachovať vidiecky charakter obce. „Nechceme tu sídlisko, chceme bývať v pokojnom prostredí," hovorí jedna z obyvateliek. Prisťahovala sa z Bratislavy.
Zástupca developera Rastislav Marko povedal, že ich návrh je v súlade s územným plánom. „Ideme robiť nové rozvojové územie. Mesto okolo zelene."
Mohutná výstavba na Čiernej Vode zásadne ovplyvní dopravu v Bratislavskom kraji, ktorá je už teraz komplikovaná.
S masívnou výstavbou v rozvojových oblastiach Chorvátskeho Grobu bez vyriešenia dopravy nesúhlasí ani Ján Mrva, starosta susedných Vajnôr. Všeobecne záväzné nariadenie schválilo podľa neho zastupiteľstvo Chorvátskeho Grobu v rozpore so zákonom.
Protest prokurátora
„Zmena územného plánu musí byť posúdená aj z pohľadu dosahov na životné prostredie. To sa v tomto prípade nestalo," povedal Mrva. Obrátiť sa preto chce na prokurátora.
Podobne aj protestujúci obyvatelia obce. Ľudia vo Vajnoroch aj tí, ktorí cestujú do Bratislavy z okolitých obcí, majú pre nevyriešenú dopravu už teraz veľmi sťažené podmienky.
Cez Vajnory podľa Mrvu denne jazdí asi 22-tisíc áut. Úzku Roľnícku ulicu prechádzajúcu stredom obce využívajú nielen Chorvátogrobčania, ale aj tranzitujúci vodiči medzi Bratislavou a Pezinkom. Ďalšia výstavba podľa Mrvu spôsobí dopravný kolaps.