BRATISLAVA. Hlavné mesto SR Bratislava zvažuje právne kroky na ochranu svojho dobrého mena a mena jeho predstaviteľov. Hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová to uviedla v reakcii na dnešné vyjadrenie Martina Kuglu zo Združenia pre efektívnu a ekologickú dopravu (ZEED).
Kugla v súvislosti s predajom a zámenou pozemkov vo vlastníctve mesta v mestskej časti Petržalka v roku 2007 v prospech Popper Capital, s.r.o., povedal, že existuje podozrenie, že primátor Andrej Ďurkovský sa dopustil trestného činu podvodu a poškodzovania cudzích práv. ZEED pripravuje podnet na prokuratúru.
"Predaj a zámenu pozemkov v MsČ Petržalka schválilo mestské zastupiteľstvo 1. marca 2007 uznesením č. 42/2007. Zasadnutie bolo verejné a spôsob vyrovnania zákonný," uviedla hovorkyňa s tým, že išlo o majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov v trase nosného dopravného systému. Zo 75 prítomných poslancov hlasovalo 72 za a traja sa zdržali, konštatovala.
Primátor vraj zastupiteľstvo zámerne uviedol do omylu
Podľa ZEED sa primátor týchto činov mal dopustiť tak, že zámerne uviedol do omylu mestských poslancov a tí potom schválili 1. marca 2007 pre mesto nevýhodnú zámenu a predaj pozemkov v prospech uvedenej súkromnej spoločnosti.
Ďurkovský podľa zápisnice zo zastupiteľstva tvrdil, že predaj a zámena sú nevyhnutnou podmienkou na podpísanie a realizáciu projektov koľajových dopravných systémov podľa memoranda o spoločnom postupe v príprave, realizácii a využívaní železničnej infraštruktúry na území Bratislavy.
"To však podľa stanoviska z Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR nie je pravda," zdôraznil člen ZEED.S tvrdením o nevýhodnosti predajov nesúhlasí splnomocnenec primátora pre dopravné systémy Tomáš Fabor. "Nie som si vedomý, že tieto predaje boli nevýhodné pre mesto," povedal Fabor. Ak však podľa neho má nejaké pochybnosti, je ich občianskou povinnosťou, aby konali.
Fabor: Petržalka robí obštrukcie
Fabor zároveň doplnil, že ešte stále nie je vydané územné rozhodnutie na nosný dopravný systém mestskej hromadnej dopravy.
Spoločnosť Metro Bratislava, a.s., oň pritom požiadala už v polovici februára. Súčasťou prvej etapy je aj rekonštrukcia Starého mosta, ktorý je pre havarijný stav úplne uzatvorený, ako aj vybudovanie dlho očakávanej električkovej trate, spájajúcej mesto a Petržalku.
Fabor sa v tejto súvislosti opäť vyjadril, že zo strany stavebného úradu v Petržalke ide o obštrukcie.
To však stavebný úrad a samospráva dôrazne odmietajú. "Je to absolútny nezmysel," povedal hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy.
Stavebný úrad podľa neho len dodržuje stavebný zákon a posudzuje všetky pripomienky občanov.
Petržalka: preverujeme situáciu
"Územné konanie je stále prerušené. Opäť bude môcť byť obnovené až vtedy, keď úrad dostane rozhodnutie krajského stavebného úradu o vylúčení, respektíve priznaní účastí niektorých zainteresovaným strán do konania," povedal Andrassy.
Mestská časť podľa neho zároveň preveruje aj skutočnosť, na ktorú upozornili predstavitelia združenia o súlade trasovania električky s platným územným plánom mesta.
Podľa aktivistov totiž nie je trať navrhovanej prvej etapy električky do Petržalky v súlade s územným plánom, nie je ani v prvom balíku zmien a doplnkov územného plánu mesta a nefiguruje údajne ani v druhom balíku.
Druhá strana zasa upozorňuje, že je rozdiel medzi plánovaným nosným dopravným systémom v Bratislave a prepájaním železničných koridorov v rámci projektu TEN-T 17.