Vďaka Nadácii Zrak, ktorej cieľom je podporovať liečebné metódy a aktivity spojené so záchranou tohto zmyslového orgánu, sa už aj na Slovensku sprístupňuje liečba, za ktorou museli pacienti v minulosti cestovať do Čiech, Rakúska či Švajčiarska. Ide o liečbu vekom podmienenej degenerácie makuly, najdôležitejšej časti sietnice, ktorá je najčastejšou príčinou straty videnia. Toto ochorenie postihuje takmer štvrtinu ľudí nad päťdesiat rokov, jedna jeho forma je neliečiteľná a druhá má po rokoch výskumu záchranu v podobe fotodynamickej terapie, ktorej liečbou sa šanca neoslepnúť zvyšuje o 50 percent. Terapia spočíva v aplikovaní prípravku a následnom ožiarení špeciálnym laserom, čo by malo zabrániť strate zrakovej ostrosti. Laser, zatiaľ jediný na Slovensku, sa nachádza na Očnej klinike na Mickiewiczovej a môže byť zapožičiavaný na rôzne pracoviská. Tejto liečbe predchádza dlhý diagnostický proces potrebný na selekciu vhodného pacienta. Slovo „vhodný“ sa však v tomto prípade spája nielen s medicínskym hľadiskom, ale aj s finančným.
Dvojročná terapia by totiž pacienta mala stáť okolo štvrť milióna korún. Ako povedal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre oftalmológiu Peter Strmeň, „o preplácaní tejto liečby zdravotnými poisťovňami sa rokuje. Napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa potrebuje dôkaz, že liečba funguje, s prvým vhodným pacientom by sme mohli eventuálne počítať už v priebehu leta“.
Správca Nadácie Zrak Martin Višňovský spomenul, že v rámci finančnej pomoci má pacient možnosť obrátiť sa so žiadosťou aj na nadáciu, zároveň však upozornil, že financovanie zákrokov nie je jej primárnym účelom, len zakúpenie laserového prístroja stálo vyše milióna korún. Toto ochorenie však postihuje takú veľkú skupinu ľudí, že napriek finančnej náročnosti ho vo vyspelých krajinách poisťovne plne hradia. (km)
Vekom podmienená degenerácia makuly je nové civilizačné ochorenie s rozmermi pandémie, ktoré pred tridsiatimi rokmi ešte neexistovalo. Trpí ním 30 percent staršieho obyvateľstva a súvisí so zmenou životného štýlu. Aj keď príčina nie je doteraz známa, ako rizikové faktory sa uvádzajú genetické predpoklady, fajčenie, strava bohatá na tuky. Chorobou trpia viac ženy, čo však súvisí aj s ich dožívaním sa vyššieho veku. Sietnica oka je v súčasnosti oveľa viac vystavená svetlu a rôznemu žiareniu, len v tme je schopná regenerovať sa. Pre účinnú liečbu treba ochorenie včas diagnostikovať, starší ľudia by nemali podceňovať pravidelné očné kontroly. Jedným z prvých príznakov je deformované videnie rovných čiar.