BRATISLAVA. Jozefovi umrela manželka na geriatrickom oddelení na Kramároch. Na zariadenie pohrebu si vybral firmu Marianum a bol prekvapený, keď si musel listy o prehliadke zosnulej vypýtať od pohrebnej služby Pieta, a nie od patologického oddelenia nemocnice.
Po úmrtí v bratislavskej univerzitnej nemocnici totiž preváža telo zosnulého pohrebná služba Pieta. Nemocnica s nimi uzavrela zmluvu v roku 2007. Kritériom pre jej výber bola podľa hovorkyne Rút Geržovej najnižšia ponúknutá cena. Pieta preváža jedného zosnulého za 16,60 eur.
Ponúknuté haliere
Súťaž vraj prebehla v poriadku, na Úrade verejného obstarávania ani v Slovenskej asociácii pohrebných služieb neregistrujú žiadne sťažnosti. Kritizuje ju však riaditeľ konkurenčného, mestského pohrebníctva Marianum.
„Súťaže sme sa zúčastnili a ponúkli sme veľmi nízku cenu," hovorí riaditeľ Marianumu Miloslav Hrádek. Podľa nemocnice však Marianum nesplnilo potrebné náležitosti pri zadávaní ponuky.
Podľa našich informácií ponúkalo Marianum cenu 1 vtedajší halier za telo, pre údajné formálne nedostatky však táto ponuka nebola prijatá. Hrádek však nevysvetlil, ako chcela pohrebná služba financovať skutočné náklady na prevoz.
Do 120 minút
Pieta je podľa zmluvy s nemocnicou povinná zabezpečiť prevoz zosnulého na patologické oddelenie do 120 minút. Tam lekár určí, či je potrebná pitva a vydá listy o prehliadke zosnulého.
Ak pitva potrebná nie je, ďalší deň je telo zosnulého presunuté do priestorov patriacich Piete. Nemocnica totiž nemá dostatok vlastných chladiacich miest. „Sem si preňho môže prísť ktorákoľvek pohrebná služba alebo jeho pozostalí," tvrdí majiteľ Piety, Imrich Horváth.
Pri prevzatí zosnulého musí pracovník Piety prevziať aj jeho zdravotnú dokumentáciu. Tá je v zalepenej obálke a jej prevzatie je potvrdené čitateľným podpisom. „Tento postup nebráni pozostalým vybrať si pohrebnú službu podľa vlastného uváženia," tvrdí Geržová.
Postup polície
Keď nastane smrť doma, je potrebné privolať políciu a obhliadajúceho lekára. Ak lekár na mieste určí, že človek nezomrel cudzím pričinením a pitvu netreba, prítomní pozostalí privolajú nimi vybranú pohrebnú službu, ktorá prevezie pozostatky.
Ak však lekár nemôže vylúčiť cudzie zavinenie a policajt nariadi pitvu, na prevoz ostatkov vyberie pohrebnú službu polícia. Policajná hovorkyňa Petra Hrášková povedala, že polícia aj polícia spolupracuje s pohrebnou službou Pieta.
Situácia sa však môže znemiť. Plánuje sa totiž zmena zákona, podľa ktorej by malo telo zosnulého ostať na patológii, aby si priamo tam preňho mohla prísť pohrebná služba vybraná pozostalými. Zmluvy nemocníc a polície s pohrebníctvami by v tom prípade zanikli.