BRATISLAVA. Na konferencii Kultúrne dedičstvo a hospodárstvo to dnes vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.
"Sú to praslovanské označenia a treba sa k nim hlásiť. Používali sa aj za prvej Československej republiky a ľudia používajú v hovorovej reči tieto pojmy dodnes," povedal. Na konferencii, ktorá sa konala v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2010, Frešo zdôraznil i dôležitosť histórie a tradícií, čo bol podľa jeho slov aj dôvod na to, že sa vedenie kraja rozhodlo používať historický erb aj ako svoje logo.
Tento rok v rámci dotačného systému podporil BSK projekty na záchranu alebo obnovu takých duchovných, respektíve cirkevných pamiatok, ako je Kostol sv. Štefana v Štefanovej, kostolík sv. Leonarda v Doľanoch, rímskokatolícky farský kostol v Senci či zveľaďovanie seneckého múzea. "Do budúcnosti plánujeme vytvoriť grantové schémy na podporu obnovy kultúrnych pamiatok v kraji či podpory kultúrnych akcií, ako sú napríklad oslavy Panstva Červený Kameň. Chceme v budúcnosti pripraviť aj Dni Bratislavskej župy, ktoré by boli istým prezentačným fórom pre naše mikroregióny, ako aj partnerské zahraničné župy, doplnil Frešo.
BSK sa bude snažiť využiť prostriedky z EÚ aj na záchranu pamiatok, ako je Kupeczkého dom v Pezinku a zabezpečiť túto podporu od EÚ aj ďalším obciam a mestám v regióne. BSK sa podľa Freša bude usilovať do vyučovania stredných škôl zaviesť aj doplnkový nadstavbový predmet v primeranom rozsahu o dejinách Bratislavského kraja.
"Som si istý, že toto kultúrne a historické dedičstvo je osadené v prostredí, ktoré z neho robí atraktívnu turistickú destináciu. Chcem, aby Bratislavčania trávili čo najviac víkendov vo svojom kraji, pretože toho, čo sa tu dá vidieť a zažiť, je skutočne mnoho," dodal Frešo.