BRATISLAVA.
Jeho cieľom je poskytnúť optimálne podmienky na rozvoj ich výtvarného talentu. Pre agentúru SITA to uviedla koordinátorka projektu Alexandra Tamásová. V súčasnosti sa hľadajú priestory pre zriadenie takého ateliéru, podľa Tamásovej by bola najvhodnejšia Bratislava.
"V ateliéri by sme chceli znevýhodneným výtvarníkom poskytovať priestory s potrebným vybavením, vzdelávanie vo výtvarných technikách pod vedením profesionálnych umelcov a špeciálnych pedagógov, v ideálnom prípade aj výstavné priestory," povedala Tamásová. Umenie v tomto ateliéri pritom nebude podľa nej chápané ako terapeutická alebo voľnočasová aktivita, dôraz by sa mal klásť na umeleckú kvalitu. "Naším cieľom je zapojiť talentovaných ľudí s hendikepom do sveta umenia prostredníctvom organizovania výstav, predaja ich diel," doplnila.
Prvým podujatím projektu bude seminár Umenie na okraji a týždňový workshop. Na seminári by mal vystúpiť aj zakladateľ a riaditeľ Galerie Atelier Herenplaats Frits Gronert.
Návštevníkov seminára oboznámi s históriou, fungovaním a metódami práce v tomto ateliéri, v ktorom pracujú výtvarníci s mentálnym postihnutím.
Seminár sa začne v pondelok 20. septembra o 14:00 v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Päťdňový workshop v pezinskej Galérii insitného umenia je naplánovaný na 21. až 25. septembra. Vybraní účastníci s mentálnym postihnutím tu budú tvoriť pod vedením slovenských umelkýň Gabiky Binderovej a Pavlíny Fichta Čiernej.