BRATISLAVA. Nedodržiavanie cestovného poriadku, sťažnosti na revízorov či žiadosti o odpustenie pokuty sú najčastejšími požiadavkami cestujúcich, ktorí sa obracajú na ombudsmana Dopravného podniku Bratislava. ČTK to povedala ombudsmanka Soňa Ďurčová. Post ochrancu práv cestujúcich v mestskej doprave v Bratislave zastáva od začiatku vzniku funkcie, teda asi rok. Spoje bratislavskej MHD počas pracovných a školských dní prepravia denne milión ľudí.
Ďurčová počas roka riešila asi 900 telefonických, osobných či mailových podaní. Ľudia sa napríklad sťažovali na bezdomovcov v MHD, žiadali vytvorenie nových zastávok alebo chceli informácie o zľavách či pomoc pri hľadaní zabudnutých vecí vo vozidlách mestskej dopravy.
Ombudsmanka pripustila, že právomoci, ktoré má, jej nedovoľujú vyriešiť niektoré sťažnosti ku spokojnosti klientov. V prípade odpustenia pokút totiž vraj rozhoduje o ich zrušení oddelenie prepravnej kontroly a jej komisia. "Ak sa jedná o mimoriadny prípad - žiadateľ je preukázateľne v hmotnej núdzi, alebo dostal pokutu neoprávnene a podobne, obraciam sa so žiadosťou na komisiu zloženú z pracovníkov DPB o zohľadnenie daných skutočností pri posudzovaní žiadosti o odpustenie pokuty," dodala Ďurčová.
Počas svojho pôsobenia Ďurčová riešila aj kuriózne prípady. Raz sa na ňu vraj obrátil muž, ktorý chcel vedieť, či konkrétny ranný spoj nemal meškanie, lebo jeho kolega prišiel neskoro na poradu a myslel si, že sa na oneskorenie vyhovára. "Autobus naozaj meškal," dodala Ďurčová.
Ombudsmanka sa zaoberala aj žiadosťou, s ktorou sa na ňu v júli obrátila klientka. Tvrdila, že vlani na Vianoce jej ušiel spoj a chcela, aby bol za to vodič potrestaný.