Úmyselných požiarov áut v meste pribúda. Polícia vyšetruje v krátkom čase už siedmy podobný prípad.
BRATISLAVA. Prípadov podpálených áut v meste a jeho okolí je v poslednom čase viac. V noci na sobotu zhorel obyvateľovi Dunajskej Lužnej Renault Megane, motív nie je jasný.
Potvrdila to Petra Hrášková, bratislavská policajná hovorkyňa. „Požiar vznikol pravdepodobne úmyselným konaním neznámeho páchateľa."
Predtým horelo vo štvrtok skoro ráno na Hálovej ulici v Petržalke. Podpaľač tam asi o pol tretej zapálil služobný Volkswagen Passat členovi vedenia firmy Tipos. „Môžeme potvrdiť cudzie zavinenie a úmyselné podpálenie," hovorí Hrášková.
Oheň pravidelne poškodzuje aj vedľa stojace vozidlá. Požiar na Hálovej napríklad poškodil aj vedľa zaparkovaný Volkswagen Golf. Celková škoda na autách ešte nie je vyčíslená.
FOTO SME - MICHAELA KADVANOVÁ
Majú smoluTo sa stalo aj pri utorkovom požiari auta na Mlynarovičovej, aj pri augustovom požiari v Lamači či júlovom požiari na Ambroseho, ďalšej petržalskej ulici.
Koncom júna to boli Hyundai Santa Fe, VW Golf a Opel Astra na Páričkovej. Tam zrejme zámer podpaľača nevyšiel na prvýkrát, keďže v apríli na ulici horel rovnaký Hyundai, čo bol zrejme omyl.
Chrániť sa vopred proti požiarom áut je podľa Hráškovej pre majiteľov áut náročné. „Ide totiž o úmyselné konanie páchateľov, keď boli poškodené rôzne vozidlá, rôznych cenových kategórií, v rôznych častiach Bratislavy. Motív páchateľa, ak mu je preukázaná vina, skúma súd," vysvetľuje Hrášková. Relatívne v bezpečí sú podľa nej len autá parkujúce v súkromných uzavretých priestoroch.
Nedávne požiare V Petržalke na Hálovej 9. septembra dve autá,
v Petržalke na Mlynarovičovej 7. septembra dve autá,
v Lamači na Studenohorskej 23. augusta päť áut,
v Petržalke na Tematínskej 4. augusta zhorel Saab,
v auguste horel Chrysler v Dúbravke,
na Ambroseho v Petržalke 20. júla tri autá,
na Páričkovej v Ružinove 25. júna tri autá,
27. mája - požiar auta starostky Čunova.
Riziko požiaru je podľa Zuzany Wagnerovej z poisťovne Kooperativa zahrnuté v havarijnom poistení a nevyžaduje si špeciálne pripoistenie. „Pri požiari vozidla poisťovňa poskytne poistné plnenie z havarijného poistenia vo všetkých prípadoch, pokiaľ nie je preukázané, že ide o poistný podvod," povedala Wagnerová.
Úmyselné podpálenieV prípade úmyselného podpálenia auta neznámym páchateľom má jeho držiteľ povinnosť podať trestné oznámenie. „Poistné plnenie poisťovňa poskytne až po ukončení vyšetrovania a obvykle do 15 dní po doručení všetkých podkladov potrebných na likvidáciu poistnej udalosti," tvrdí Wagnerová.
Pri požiaroch áut je podľa nej vo väčšine prípadov na nich totálna škoda. Poisťovňa vtedy zaplatí cenu auta odhadnutú v čase tesne pred požiarom. Poistnú udalosť treba do poisťovne nahlásiť čo najskôr.
„Ak má klient uzatvorené havarijné poistenie, poisťovňa mu škodu spôsobenú na jeho vozidle preplatí," hovorí aj Jana Čahojová z poisťovne Generali Slovensko. V rámci havarijného poistenia má podľa nej klient kryté aj riziko požiaru auta spôsobeného úmyselným podpálením či vandalizmom.
Ak majiteľ auta nemá havarijné poistenie a požiar sa prenesie z iného auta na jeho vozidlo, môže sa obrátiť na políciu, náhrady škody sa však nedočká.
Nikto nič nevidelNa otázku, čo je za požiarmi áut a či môže polícia potvrdiť súvislosť s organizovaným zločinom, Hrášková odpovedala, že polícia sa prípadmi zaoberá. S objasňovaním je to však podľa nej zložité. „Ak nikto nič nevidel a nie sú tam ani kamery, polícia má obmedzené možnosti."
Tento rok horelo auto aj šéfovi úradu bratislavskej župy:
Policajný prezident Jaroslav Spišiak sa pri nástupe do funkcie verejne vyjadril, že zavedie nový spôsob boja proti organizovanému zločinu. Dodal, že tento boj je jednou z priorít policajnej práce. Ako to však chce urobiť, SME neodpovedal.
Po júnovom požiari na Páričkovej ostali z troch áut zhorené vraky. Horelo napoludnie. FOTO - ARCHÍV SME
Vlani polícia zaznamenala 59 podpálení áut. Počas ôsmich mesiacov tohto roka to bolo 47 požiarov áut. „Zatiaľ je objasnený jeden prípad," povedala Hrášková.
Pri objasňovaní je podľa nej polícia odkázaná aj na spoluprácu verejnosti. Preto ľudí vyzýva, že ak spozorujú podozrivé osoby pohybujúce sa medzi zaparkovanými autami, aby ju kontaktovali.
Stúpajúci alebo klesajúci trend tohto druhu trestnej činnosti bude podľa Hráškovej možné s istotou potvrdiť, až keď bude mať polícia celoročnú štatistiku.