Hlavnou témou dvanásteho ročníka Rímskych hier bolo divadlo. Štyri krát sa v priebehu dňa divákom predstavili študenti VŠMU v komédii Otrok lásky Tita Maccia Plauta. Vedomostné súťaže, divadlo či dielne v reálnych kulisách rímskeho vojenského tábora prilákali dnes do Rusoviec viac ako 600 ľudí.
RUSOVCE. Približne 650 návštevníkov prišlo počas sobotňajších Rímskych hier do Gerulaty, pozostatkov antického Rímskeho vojenského tábora v Rusovciach. „Počasie vyzeralo všelijako, ale nakoniec nespadla ani kvapka," povedala s úľavou tesne po skončení celodennej akcie dramaturgička podujatia Beata Husová z Múzea mesta Bratislavy.
Tvorivé dielne
Na rodinnom podujatí si našli zábavu nie len deti ale aj ich rodičia či starí rodičia. Deti sa vyžívali v tvorbe rímskej vojenskej helmice, opasku, šiat či šperkov, výrobe keramiky na kruhu či antickej busty z papiera. Najmä menším deťom, ktoré tvorili veľkú časť návštevníkov sa trpezlivo venovali animátori z radov pracovníkov múzea a študenti.
Nedali sa zahanbiť ani rodičia či ešte starší návštevníci, ktorí s vervou navliekali korálky, lepili farebné sklíčka a upevňovali chocholce na papierové helmice.
Veselohru odohrali štyri razy
Hlavnou témou dvanásteho ročníka Rímskych hier bolo divadlo. Štyri krát sa v priebehu dňa divákom predstavili študenti VŠMU v komédii Otrok lásky Tita Maccia Plauta.
Prvé približne 40 minútové predstavenie sa začalo hodinu po otvorení, o 11.00. Neozvučené otvorené priestory dali zabrať hlasivkám šiestich mladých hercov a herečiek. Predsa len, nehralo sa v rímskom divadle, ale vo vojenskom tábore. „Ostatné predstavenia ozvučíme," rozhodli sa organizátori.
Súčasťou Rímskych hier bývajú vedomostné súťaže. Týkali sa rímskeho divadla a latinských výrokov. Nešlo o nijako náročné úlohy - všetky informácie potrebné k úspešnému zdolaniu kvízu sa nachádzali na infopaneloch.
Zaujímavosti zo života Rimanov na hraniciach Rímskej ríše, teda aj v dnešných Rusovciach dopĺňala dobovo vystrojená moderátorka akcie Patrícia Garajová - Jariabková. Vyspovedala aj jedného z účastníkov letného archeologického tábora, ktorý sa v Rusovciach konal - nálezcu bronzovej mince. Obdivovať ju spolu s ďalšími nálezmi z Gerulaty mohli tí, ktorí si prezreli aj expozíciu v Múzeu antickej Gerulaty.
Prišli aj spoza hraníc
„Pravou nohou dopredu a poriadne to roztoč!,"prekladala slová hrnčiara tlmočníčka do nemčiny. Za hrnčiarskym kruhom sedelo približne 12 ročné dievča.
Na podujatie prišlo v skupinke približne 15 detí z Edelstalu v rámci projektu Sevus pontis, ktorý rozvíja neformálnu spoluprácu v kultúrnej oblasti medzi ôsmymi prihraničnými obcami v Rakúsku a štyrmi mestskými časťami Bratislavy.
V rámci projektu vznikajú spoločné kultúrne kalendáre na oboch stranách pohraničného regiónu.