Možným vstupom Bratislavského samosprávneho kraja do Dunajského vedomostného klastra by sa mohli poslanci zaoberať v októbri.
BRATISLAVA. Možným vstupom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) do Dunajského vedomostného klastra by sa mohli poslanci zaoberať v októbri.
Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Ide o otvorenú platformu, teda priestor na diskusiu pre samosprávy, štátnu správu a súkromnú sféru pri rozvoji územia. Klaster je reakciou na vznik Dunajskej stratégie, ktorej cieľom je dosiahnutie väčšieho blahobytu, bezpečnosti a mieru pre občanov v Podunajskom regióne.
Predloženie materiálu do zastupiteľstva je však podmienené rokovaniami kraja s členmi klastra. Kraj má totiž podľa hovorkyne k zakladajúcim dokumentom združenia niekoľko pripomienok, na členov klastra sa chce preto obrátiť s požiadavkou o prehodnotenie postoja k princípom, ktoré župa považuje "za kľúčové pre ďalšiu spoluprácu". V prípade pozitívnej odozvy je podľa Tyšlerovej reálne, že sa materiál dostane na rokovanie poslancov.
Podľa podpredsedu kraja Iva Nesrovnala sa najzávažnejšie pripomienky týkali postavenia členov združenia, ich práv a povinností. Na rozdiel od podobných projektov v zahraničí, kde je samospráva s akademickým sektorom "kľúčovým motorom" zoskupenia, právne postavenie samosprávy v zakladateľských dokumentoch Dunajského klastra je údajne viac ako vágne. "Na jednej strane sa od nej očakáva najvyšší finančný príspevok v podobe členského poplatku, ale na druhej strane jej nie sú garantované kľúčové rozhodovacie práva. Naopak, po trojročnom prechodnom období môžu napríklad len členovia z podnikateľskej sféry rozhodnúť o najzávažnejších otázkach bez hlasu samosprávy," tvrdí Nesrovnal. Kraj podľa neho síce nehovorí, že ktokoľvek zo súčasných členov má takéto ambície, zdôrazňuje však, že na rozdiel od niektorých iných partnerov disponuje župa peniazmi daňových poplatníkov a jej povinnosťou je "obozretne zvážiť ich použitie".
Kraj sa ešte pred časom vyjadril, že aprílové memorandum o založení vedomostného klastra, ktorý je otvorenou platformou, berie s plnou vážnosťou. Podľa Tyšlerovej však momentálne nie je rozhodnutie o tom, či bude kraj v tomto združení, v jeho rukách. "Je na súčasných členoch klastra, či zvážia naše argumenty a osvoja si aspoň tie najprincipiálnejšie pripomienky našej účasti, týkajúce sa ochrany verejného záujmu a hospodárneho nakladania s prostriedkami daňových poplatníkov," doplnila Tyšlerová. Na otázku, ako bude kraj postupovať v prípade, keď zakladajúci členovia pripomienky neprijmú, uviedla, že kraj verí, že si partneri uvedomujú prínos samosprávy v združení a príjmu jej argumenty. "Neporozumenie si v principiálnych otázkach by sa nám neskôr mohlo vrátiť v oveľa zložitejšej situácii pri plnení si záväzkov," dodala hovorkyňa.
Zakladajúcimi členmi Dunajského vedomostného klastra je Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzity Komenského v Bratislave, Vysoká škola ekonómie a menežmentu verejnej správy v Bratislave, mestá Komárno a Nové Zámky, Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., (BVS), Slovenský vodohospodársky podnik, IBM Slovensko, s.r.o., SOITRON, a.s., Business Improvement, s.r.o., KPMG Slovensko, s.r.o., a D/L/M, s.r.o.. Aprílové memorandum o založení združenia pritom podpísalo aj hlavné mesto Bratislava a kraj. Ten sa členom klastra ešte nestal, poslanci o tom ešte ani nerokovali. Na druhej strane o vstupe do združenia hlasovali mestskí poslanci, vstup však podmienili vstupom kraja, keďže mesto a kraj chcú v tejto veci postupovať spoločne.