BRATISLAVA. Záujemcovia sa k pútnikom môžu pripojiť aj na ďalších miestach - pri Vojenskej nemocnici, Kaplnke sv. Rity, na Železnej studničke či na Kačíne. Púť sa koná pri príležitosti katolíckeho sviatku Narodenia Panny Márie, ktorý pripadá na 8. septembra.
Program púte otvorí o 15.00 h modlitba sv. ruženca pri Lurdskej jaskynke v Marianke a následne svätá omša na rovnakom mieste s hlavným celebrantom Michalom Zamkovským. Súčasťou programu je Krížová cesta a večer litánie. Sviečkový sprievod do kostola Narodenia Panny Márie sa začne o 20.00 h a nasledovať bude sv. omša v kostole o 21.00 h. Na celonočný program nadviažu v nedeľu 12. septembra, na sviatok Mena Panny Márie, ranné sväté omše.
Výročná púť v Marianke vyvrcholí v nedeľu o 10.30 h slávnostnou pontifikálnou svätou omšou, ktorej hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup, metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.
Marianka nachádzajúca sa neďaleko Bratislavy je najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Jeho pôvod a história sú sčasti zahalené legendami. Známa je legenda o pustovníkovi žijúcom v tomto údolí, ktorý si vytesal z hruškového dreva sošku Panny Márie. Skryl ju do bútľavého stromu a našla sa o niekoľko desaťročí neskôr. Najznámejšia tradovaná legenda hovorí, že v údolí žil zbojník, ktorému sa narodili ťažko postihnuté deti. Nešťastný otec sa dal na pokánie. Vo sne sa mu vraj zjavila Matka Božia a ukázala mu miesto, kde má kopať v zemi, nájsť tam sošku a pod ňou prameň. Ak vo vode vykúpe deti, budú zdravé. Tak sa aj stalo a bývalý zbojník zasvätil po tejto udalosti svoj život Božej službe.
História pútnického miesta Marianka sa začala písať od roku 1377, keď sa tu zastavil uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký z rodu Anjou. On položil základný kameň kostola a zveril správu pútnického miesta rádu pavlínov. V roku 1380, keď kostol dostavali, ten istý kráľ slávnostne preniesol milostivú sošku na hlavný oltár.
Kostol Narodenia Panny Márie v Marianke je pôvodne gotický, gotická konštrukcia sa aj zachovala. Ale koncom 17. storočia bol rekonštruovaný v barokovom slohu. Z toho obdobia pochádzajú štuky, maľby, ozdoby a oltáre v lodi kostola. Koncom 19. storočia (1877) ho však zase regotizovali.
Lurdskú jaskyňu a Krížovú cestu v Marianke postavili v prvej polovici 20. storočia. Od roku 1990 pútnické miesto spravuje Kongregácia bratov tešiteľov.