O zbúraní cykloštadióna verejná diskusia nebola. Stavebné povolenie na zmenu plochy ešte nevydali.
NOVÉ MESTO. Od júna zbúraný cyklistický štadión na ulici Odbojárov sa možno zmení na parkovisko, na aké a kedy však presne nevedno. Mesto vraj prázdnu plochu poskytne organizačnému výboru budúcoročných majstrovstiev sveta v hokeji.
„Plocha bude odovzdaná po ukončení stavebných prác v okolí zimného štadióna,“ povedala Mária Račková z magistrátu. Využiť ju majú organizátori podľa Račkovej na parkovanie. Práce na zimnom štadióne majú byť hotové koncom tohto roka.
Organizátori premýšľajú
Hovorkyňa organizačného výboru majstrovstiev Michaela Grendelová však hovorí, že existuje viacero alternatív využitia plochy. Rozhodnutie, čo s ňou, závisí podľa nej aj od expertíz a odborných posudkov dopravy v okolí.
„Potom to oznámime verejnosti,“ vraví Grendelová. Dodala, že organizáciu dopravy v okolí štadióna a počas majstrovstiev má na starosti magistrát. Organizátor si vraj len prenajíma štadión na šampionát.
Ak by sa zbúraný cykloštadión zmenil na parkovisko, počíta sa tu s asi tristo parkovacími miestami.
Mesto tvrdí, že po skončení majstrovstiev sa im má plocha vrátiť späť. Mal by tu vraj vyrásť takzvaný Športpark so športovými plochami. Financovanie projektu je však zatiaľ otázne.
Budúcnosť plochy po cykloštadióne je nejasná.
Stavebné povolenie nie je
Cyklistický štadión zbúralo mesto v júni tohto roku. Búracie povolenie vydal novomestský stavebný úrad.
Stavebné povolenie na zmenu plochy po štadióne však vydané ešte nebolo. Informáciu potvrdila novomestská hovorkyňa Alžbeta Klesnilová. „Vydali sme len povolenie na búracie práce.“
Už pri demolácii mesto tvrdilo, že na ploche vznikne parkovisko, ktoré budú môcť využívať návštevníci budúcoročných majstrovstiev. Za dva mesiace sa však stihla situácia zmeniť a parkovisko je podľa organizátorov otázne.
Mesto aj organizátori majstrovstiev sa zatiaľ zhodujú na tom, že počas šampionátu sa bude preferovať hromadná doprava.
Individuálne parkovanie pri štadióne bude podľa mesta nemožné.
Architekt a urbanista Bohumil Kováč hovorí, že celej zóne Tehelné pole chýba plán zóny, ktorý by koordinoval prevádzku jednotlivých športových zariadení. Upozornil, že búranie cykloštadióna prebehlo bez akejkoľvek verejnej diskusie.
„Cykloštadión predstavoval v podstate aj veľkú zelenú plochu, jej zabetónovanie parkoviskom je ďalším neekologickým príspevkom,“ vraví Kováč. „Víziám o prestavbe parkoviska na športový park by sme uverili, ak by mesto malo minimálne štúdiu, ako sa cykloštadión dá na takýto park prestavať.“
Architekt a urbanista Bohumil Kováč o cykloštadióne
Jeho pobúranie považujem za prejav nekoncepčného prístupu z týchto dôvodov
1. Celá zóna Tehelné pole nemá vypracovaný plán zóny, ktorý by koordinoval prevádzku jednotlivých športových zariadení – realizácia per-partes je takto neefektívna a nemé koncepciu
2. cykloštadión predstavoval v podstate aj veľkú zelenú plochu – jej zabetónovanie parkoviskom je ďalším neekologickým príspevkom v rozpore so zákonom vyžadovanými požiadavkami na max. zadržiavanie vody, teda je príspevkom k zhoršeniu aj mikroklímy pre celé okolité územie
3. víziám o prestavbe parkoviska na športový park by sme uverili, ak by mesto malo min. štúdiu, ako sa cykloštadión dá na takýto park prestavať...možno krásna minitribúna od arch. Grossa nemusela padnúť, pretože nezavadzala ani parkovisku...
4. proti argumentu dočasnosti parkoviska hovoria „definitívne“ betónové konštrukcie; ak má byť parkovisko len dočasbné, stačilo na trávnatú plochu cykloštadióna položiť ekotvárnice, keďže na plochu bol pohodlný vjazd – ak ide o dočasné riešenie financované z verejných prostriedkov tak boli k dispozícii oveľa efektívnejšie riešenia
5. kapacita 300 v podstate nerieši problém potrieb statickej dopravy, ak súčasťou prestavby štadióna bola téza preferovania prístupu mestskou dopravou, tak parkovisko pôsobí proti tejto téze
6. toto parkovisko má zlú polohu – kapacitu 300 v nárazovej akcii (najmä po ukončení podujatia) neunesú ulice Kalinčiakova a vinou prestavby zimného štadióna zbytočne jednostranne zaslepená Odbojárov, počtu 300 nepomôže ani priepustnosť svetelnej regulácie na Vajnorskej - vyvolané náklady na „rekonštrukciu“ ulíc a výrub stromov sa možno ukážu ako neúčelné a nefunkčné v nárazovej špičke
7. Ak má byť parkovisko určené najmä pre VIP, považujem za absolútnu nehoráznosť likvidovať verejné športové plochy v prospech niekoľko desiatok prominentných návštevníkov.
8. parkovisko bude využité len v čase športových podujatí a pre svoju polohu nebude využité aj potrebami obytnej zóny – malo sa hľadať riešenie vyhovujúce obom potrebám
9. Stavebné práce, najmä hluk a prach, obťažujú životné prostredie
10. Systémovejšie pre VIP by bolo vystavať podzemné parkovisko pod štadiónom a jeho tréningovou plochou, pod parkoviskom pred Farmaceutickou fakultou a pod hotelom
Bohumil Kováč
Cyklistický štadión
Cyklistický štadión bol spolu so zimným štadiónom, letným kúpaliskom, futbalovým štadiónom a tenisovým klubom súčasťou športového komplexu Tehelné pole.
Bol realizovaný na základe urbanistickej koncepcie podľa projektov arch. Kamila Grossa. V tej dobe bol relatívne na periférii mesta (za Novou dobou bola už len Kuchajda a potom fabrika „dynamitka“). Futbalový štadión mal postupnými prístavbami kapacitu 63 000, zimný štadión 11 500.
Celý komplex bol postavený v štýle funkcionalistickej moderny najvyššie architektonické hodnoty dosahuje kúpalisko, zimný štadión, budova tenisového klubu a hlavné tribúny cyklistického a futbalového štadióna. Žiaľ, na kúpalisku boli barbarsky pobúrané opaľovacie terasy a asanácia zimného štadióna, keď pri prestavbe bol využitý len betónový skelet, je tiež príkladom necitlivého prístupu.
Celý komplex bol verejne priechodný a bol pre okolité obytné zóny aj príjemnou oázou zelene. Napr. tribúnky areálu tenisových kurtov boli miestom stretávania sa mladších aj starších ľudí. Prístup návštevníkov športových podujatí v tej dobe vôbec nepočítal a ani nevyužíval osobnú automobilovú dopravu.
Polícia regulovala dopravu.
Bohumil Kováč