Aké sú najzaujímavejšie podoby divadelnej architektúry v stredoeurópskych krajinách, to dokumentuje výstava s názvom Za každodennosťou.
BRATISLAVA. Otvorili ju dnes vo výstavných priestoroch Podhradia Slovenského národného múzea.
"Je to unikátna výstava a jedna podoba z výsledkov štvorročného projektu, ktorý sa skončí na budúci rok. Videli ju už v Budapešti, Varšave a Prahe. Odtiaľto pôjde výstava do Ľubľany a inde," uviedla na vernisáži riaditeľka Divadelného ústavu v Bratislave Vladislava Fekete.
Na 64 architektonicky vhodne riešených štvorhranných osvetlených paneloch sú na farebných fotografiách predstavené vybrané divadelné objekty.
Zo Slovenska sú okrem historickej a novej budovy SND a Divadla Aréna prezentované aj mimobratislavské objekty - Empírové divadlo v Hlohovci, Slovenské komorné divadlo Martin, Štátne divadlo Košice, Mestské divadlo Žilina, Štátna opera Banská Bystrica a Divadlo Andreja Bagara Nitra. Podobne je tam výber rôznych druhov divadelných objektov z Rakúska, ČR, Maďarska, Poľska a Slovinska.
Veľká putovná výstava je výsledkom medzinárodného projektu výskumu a dokumentácie divadelných priestorov, historických a moderných divadelných budov, ktorý v roku 2008 inicioval Divadelný ústav Praha. Jeho hlavným zámerom je prezentovať poznatky a informácie o vývoji divadelnej architektúry v strednej Európe.
Vývojové tendencie v jednotlivých regiónoch budú zasadené do kontextu a širšieho európskeho pohľadu vďaka spolupráci významných dokumentačných a vedeckých pracovísk z piatich európskych krajín. Dôraz je kladený aj na edukačné využitie projektu a niektoré jeho aktivity sú priamo určené pre študentov a pedagógov. V rámci projektu budú realizované rôzne aktivity a výstupy pre odbornú i laickú verejnosť. Okrem výstavy aj databáza, cd-rom, publikácia a workshopy.