„Predstavte si dom plný svetla, v ktorom jedno po druhom svetlá zhasínajú, až nastane úplná tma. Tým domom je náš mozog, a keď prenos svetla, jeho šírenie v ňom ustáva, človek zostáva bezradný, sám. Vníma tváre blízkych ľudí, ale nepoznáva ich, chodí po uliciach, obdivuje ich krásu, ale nedokáže sa vrátiť domov,“ takto poeticky predstavil Alzheimerovu chorobu, známejšiu ako starecká demencia, pri štvrtkovom slávnostnom otvorení centra Memory profesor Michal Novák, vynikajúci vedec a skvelý rečník, otec myšlienky založenia Alzheimerovej univerzity.
Profesor Novák desať rokov pracoval na univerzite v Cambridgi a jeho objav molekuly, ktorá ničí mozog, bol objavom roku. S myšlienkou založiť centrum na výskum Alzheimerovej demencie prišiel už v roku 1994, ale trvalo osem rokov, kým sa jeho snaženie úspešne zavŕšilo. Vedel, že ak chce získať podporu, potrebuje mediálne známu osobnosť. Oslovil Miroslava Dvorského, aby sa stal predsedom nadácie Memory, ten po piatich sekundách súhlasil. Po dvoch rokoch práce, v roku 1996, sa podarilo otvoriť prvú špecializovanú ambulanciu v Podunajských Biskupiciach.
Keďže Alzheimerova choroba patrí medzi tie, ktoré sú liečiteľné, ale zatiaľ nie vyliečiteľné, ambulancia nebola dostatočným riešením. Len centrum zaručovalo komplexný, isntegrovaný prístup. To sa podarilo vytvoriť po získaní priestorov v bývalej škôlke na Mlynarovičovej 21, vďaka ústretovosti prednostu miestneho úradu V. Šimka. Memory, pod ktorým podľa profesora Nováka „budeme rozumieť aj Alzheimerovu univerzitu“, môže v prenajatých priestoroch fungovať 20 rokov.
Slávnostnú atmosféru otvorenia odľahčil profesor Slezák zo Slovenskej akadémie vied citáciou e-mailu, ktorého autor vníma súčasné priority financovania vedy takto: „Vieme, koľko peňazí sa dnes dáva na vývoj prsných implantátov a do zdokonaľovania Viagry. Môže sa preto stať, že v roku 2020 bude po svete chodiť množstvo ľudí s krásnymi prsiami a vynikajúcimi erekciami, ale nebudú si vedieť spomenúť, na čo to vlastne majú.“ Centru zaželal, aby sa zviditeľnilo natoľko, aby ho nikto nemusel dlho hľadať, tak ako on. „Nikto mi nevedel povedať, kde to tu je, takže teraz dokonale poznám okolie.“
Centrum bude slúžiť nielen postihnutým, ktorým bude poskytovať odbornú diagnostiku a rôzne druhy terapie, ale aj príbuzným a opatrovateľom postihnutých Alzheimerovou chorobou formou individuálneho poradenstva i prostredníctvom stretnutí v podporných skupinách. Pre zatiaľ zdravých seniorov sú pripravené tréningy pamäti a vitality.
(jm)