SME
Piatok, 2. október, 2020 | Meniny má LevoslavKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ O 14:30

Proti megakasínu je vyše 125-tisíc ľudí

Hárky s podpismi občanov dnes predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi odovzdali členovia petičného výboru.

BRATISLAVA. Petíciu proti zámeru vybudovať v Bratislave zábavné centrum s kasínom podpísalo vyše 125.000 ľudí. Hárky s podpismi občanov dnes predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi odovzdali členovia petičného výboru.

Ak sa potvrdí pravosť podpisov, dokumentom sa bude musieť zaoberať Národná rada. Urbanistickú štúdiu na výstavbu zábavného centra Metropolis za zhruba 1,5 miliardy eur pred časom odmietlo hlavné mesto, investor však pokračuje v prípravách projektu.

Vyše 125-tisíc

"Získali sme 125.640 podpisov," povedal člen petičného výboru Marek Michalčík. Poznamenal, že hlavnou požiadavkou petičného výboru je zastaviť prípadnú výstavbu kasína. "Neskôr sa formulovali ďalšie požiadavky ako je napríklad potreba regulácie hazardu či potreba ochrany mládeže pred hazardom," dodal. Predchádzajúci parlament schválil novelu zákona o hazardných hrách, ktorá umožní prevádzkovateľom väčších kasín, aby z utŕžených peňazí platili štátu odvody za výhodnejších podmienok.

Odporcovia megakasína projektu vyčítajú údajné bezpečnostné riziko spojené s nárastom prostitúcie a kriminality. "Toto má byť najväčšie kasíno v Európe a má to byť kasíno amerického typu, teda kasíno pre široké masy, nielen pre nejakých vrchných desaťtisíc, preto je to veľmi nebezpečné pre celkové morálne prostredie a kultúru krajiny," tvrdil Michalčík.

Sulík rozhodne kedy to prerokujú

Poslanci sa podľa rokovacieho poriadku musia zaoberať petíciou, ak ju podpísalo najmenej 100.000 občanov. "Pán predseda sa rozhodne potom, ak splní zákonné náležitosti, prideliť na rokovanie do pléna Národnej rady s výsledkom rokovania zatiaľ neznámym," povedal podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). Prítomných členov petičného výboru upozornil, že postoje politických strán sú rôzne. Kresťanskí demokrati v minulosti opakovane odmietli výstavbu megakasína. "Môžete sa spoliehať, že ten výsledok bude dobrý," tvrdil.

Urbanistickú štúdiu na vybudovanie zábavného centra odmietlo už skôr mestské zastupiteľstvo Bratislavy, podľa Michalčíka sa tiež postavilo proti projektu miestne zastupiteľstvo mestskej časti Jarovce i časť Petržalka; zábavné centrum prekážalo aj primátorovi hlavného mesta Andrejovi Ďurkovskému (KDH). Investorská spoločnosť TriGranit pred časom ohlásila zámer vybudovať pri zábavnom centre s kasínom aj delfinárium. Verejnú mienku sa pokúsila získať aj argumentom, že projekt, ktorého súčasťou bude aj hotel, akvapark, kongresová hala či luxusné apartmány, prispeje k tvorbe nových pracovných miest a zvýši príjmy štátneho rozpočtu.

TriGránit: Petičníci zavádzajú

Investorská spoločnosť TriGranit tvrdí, že Petičný výbor petície proti výstavbe megakasína na Slovensku šíri zavádzajúce informácie o projekte mulitfunkčného komplexu Metropolis v Bratislave. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol predseda predstavenstva spoločnosti Gábor Zászlós. Petičný výbor dnes v Národnej rade SR odovzdal petíciu proti výstavbe megakasína, ktorú podpísalo 125 640 občanov. Petíciu odovzdajú aj prezidentovi a predsedníčke vlády. Od parlamentu očakávajú, že ju prerokuje v pléne a výstavbe megakasína zabráni.

Petičný výbor podľa Zászlósa dlhodobo poukazuje na jednu parciálnu funkciu celého komplexu, ktorého zameranie je v skutočnosti oveľa širšie. Označenie megakasíno považuje investor za odtrhnuté od reality, keďže už podľa pôvodnej urbanistickej štúdie mali kasína zaberať necelé tri percentá celkovej plochy komplexu. Po verejnom prerokovaní urbanistickej štúdie rozhodlo vedenie spoločnosti TriGranit o znížení plochy kasín o 30 percent a projekt preto prepracúva. Podiel kasín na celkovej rozlohe komplexu tak nepresiahne dve percentá, píše Zászlós.

Metropolis je podľa investora väčšou investíciou ako PSA či KIA a môže priniesť tisíce pracovných miest, miliardové príjmy do štátneho rozpočtu a rozvojové impulzy pre cestovný ruch, kongresovú turistiku a sektor služieb. Podľa Zászlósa ide o investíciu vo výške 1,5 mld eur, ktorá by mala do štátneho rozpočtu ročne priniesť 600 miliónov eur, v komplexe by sa malo vytvoriť takmer 5 000 stálych pracovných miest. Odporcovia projektu tvrdia, že tento projekt je veľmi nebezpečný pre morálne prostredie a kultúru krajiny. Jeho akceptovaním by sme podľa nich dali odkaz mladým ľuďom, že sa neoplatí pracovať, ale radšej skúsiť šťastie.

Projekt Metropolis je naplánovaný na niekoľko fáz, vyrásť by mal na 30-hektárovom pozemku medzi mestskými časťami Petržalka a Jarovce, na križovatke diaľnic D2 z Maďarska do Čiech a D4 z Rakúska. Navrhuje sa nákupné centrum, akvapark, rekreačné centrum so zábavným parkom, tri hotely, kasíno na americký spôsob, konferenčné zariadenia, galérie, multifunkčná hala či golfové ihriská. Počíta sa aj s výstavbou bývania a podzemnými garážami. Ľavú a pravú stranu areálu by mal prepojiť polyfunkčný most s reštauráciami či kaviarňami ponad diaľnicu. Projekt už oficiálne odmietla mestská časť Jarovce, negatívne sa k štúdii vyjadril aj magistrát. Mestské zastupiteľstvo sa koncom minulého roka negatívne postavilo k myšlienke výstavby tohto komplexu, k samotnej štúdii sa mestskí poslanci zatiaľ nevyjadrovali. (SITA)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 2. Krízový balíček vám dokáže ušetriť až 1 000 eur
 3. Októbrové číslo magazínu SME Ženy je už v predaji
 4. S rodinou, turistika, vo dvojici: Ako je vaša ideálna dovolenka?
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 6. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 7. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 8. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 9. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 10. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 1. Krízový balíček vám dokáže ušetriť až 1 000 eur
 2. S rodinou, turistika, vo dvojici: Ako je vaša ideálna dovolenka?
 3. Blíži sa chrípková sezóna: Ako ju odlíšiť od Covid-19?
 4. Októbrové číslo magazínu SME Ženy je už v predaji
 5. Najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 7. Káva – odhaľte všetky jej neznáme
 8. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 9. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 10. Na reštaurácie a hotely sa valí druhá vlna pandémie
 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 27 893
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 23 496
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 479
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 18 883
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 12 018
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 419
 7. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach 11 321
 8. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 11 123
 9. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 10 387
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 842
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu