Podvečerné podujatie sa odohrá len pár dní pred pamätným dňom holokaustu a rasového násilia (9. septembra).
BRATISLAVA. Pietna akcia, čítanie mien tzv. Knihy mŕtvych z Osvienčimu, sa uskutoční v Bratislave 6. septembra v historickej budove Slovenského národného divadla.
Do života sa tak podľa organizátorov vrátia tí ľudia, ktorí boli nezmyselne zavraždení a ktorých meno nie je na žiadnom náhrobnom kameni. Podvečerné podujatie sa odohrá len pár dní pred pamätným dňom holokaustu a rasového násilia (9. septembra).
"Ide o veľmi pietnu akciu, aby sme na jednej strane vrátili tieto mená do nášho každodenného života a na druhej strane aby sme si uvedomili, že za tými číslami sú predovšetkým ľudské osudy, konkrétni ľudia," uviedol pre TASR Pavol Mešťan, riaditeľ bratislavského Múzea židovskej kultúry, ktoré je organizátorom. Mešťan sa domnieva, že je potrebné hovoriť o tom aj po desaťročiach, keď už zo sveta odchádzajú poslední svedkovia tejto ľudskej genocídy. "Svedomie rado zaspáva a to je spôsob, ako upozorniť na to, že takáto hrôza by sa nikdy nemala zopakovať." S holokaustom sa podľa Mešťana stretávajú ľudia aj v súčasnosti, aj keď v iných podobách.
Iniciátorka myšlienky Ľuba Lesná pripomína, že o holokauste treba hovoriť, aby sa to nikdy viac nezopakovalo.
"Hlavná myšlienka je tá, aby sme nezabudli na ľudí, ktorí bezmenne zahynuli v koncentračných táboroch, boli násilím deportovaní, potom im tam vytetovali čísla a prestali byť ľudské bytosti až zomreli," vysvetlila TASR. K myšlienke na podujatie ju viedol jej súkromný motív. "Môj otec bol tiež postihnutý holokaustom, aj celá jeho rodina." Lesná preto sama pátra po týchto udalostiach a dozvedá sa, ako sa volali jej príbuzní, koľkí boli. "Veľmi krvopotne sa dozvedám zo všelijakých stránok, od očitých svedkov, ako sa volali moji príbuzní, kto boli, ako asi boli, v akom asi príbuzenskom vzťahu s nimi som. Dopočítala som sa do 20 ľudí. Tak som si povedala, že keď ja to neviem, tak ako to môžu vedieť tí ostatní, ktorých sa priamo holokaust nedotkol."
Vlani si mŕtvych čítaním ich mien uctili v Bratislave aj v Poprade.
Počas čítania mien sa zobrazí ďalších 50.000 na projekcii. Čítať budú osobnosti slovenského kultúrneho a spoločenského života, medzi nimi napr. prof. Pavel Traubner, František Kovár, Richard Stanke, Emília Vášaryová, Martin Huba či Martin Porubjak a Soňa Valentová. Okrem mien odznejú aj osobné zážitky ľudí, ktorí prežili holokaust.