BRATISLAVA. Išlo už o 14. ročník pravidelného výcviku, ktorý preveril ich fyzickú zdatnosť i psychickú odolnosť v podmienkach extrémneho zaťaženia organizmu.
Prišli tri desiatky potápačov z radov príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, Polície a Armády SR zo západoslovenského regiónu. "Vysoký tlak vody, zmena teploty v rôznych úrovniach ponoru, ako aj viditeľnosť neraz menej ako päť metrov predstavujú vážnu kolíznu záťaž na ľudský organizmus, s ktorou sa musia tieto špecializované zložky hasičov, polície a armády neraz vysporiadať pri plnení konkrétnych úloh. Preto je pravidelný výcvik v nadväznosti na zdravotné prehliadky nevyhnutný," uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku Emil Moťovský.
Potápači HaZZ často spolupracujú s políciou pri odhaľovaní trestnej činnosti, keď sa páchatelia snažia zakryť stopy zločinu pod vodnou hladinou. V tomto roku ešte k takejto požiadavke zo strany polície nedošlo, ale zúčastnili sa na vyhľadávaní dvoch utopených ľudí v jazerách, dodal Moťovský.
Jedným z mnohonásobných absolventov výcviku bol aj nadporučík HaZZ Štefan Nagy zo Senca. Ako povedal pre TASR, "výcvik je veľmi náročný, pri nedodržaní pravidiel môže byť aj životu nebezpečný. Preto sa vykonáva po trojiciach až štvoriciach. Treba sledovať rýchlosť zostupu i výstupu na hladinu, hĺbku a všímať si reakciu menej skúsených potápačov na tlak v hlbočine. Po úspešnom výcviku sa nielen zdokonalia v profesii, ale výrazne stúpa aj ich psychická stabilita pri plnení úloh v extrémnom zaťažení. Napríklad aj v takých situáciách, ako boli tohtoročné povodne, keď bolo nevyhnutné vykonávať náročné vyhľadávacie práce pod vodnou hladinou rozbúrených riek a potokov".