BRATISLAVA. Uplynulé leto aj tento rok vyhnalo pocestných predajcov z Nitrianskeho a Novozámockého okresu na prístupové cesty do Bratislavy. To, že každú sezónu precestujú denne asi sto kilometrov, im vôbec neprekáža, pretože Bratislavčania im prinášajú mnohonásobný peňažný obrat.
Predávajú najmä sezónnu zeleninu a ovocie, ktorú majú vo svojich záhradách navyše. „Ľuďom od nás sa neoplatí odovzdať zvyšnú zeleninu a ovocie do výkupu za takú mizernú sumu," vraví Ján, jeden z predajcov.
Lacnejšie ako v obchode
Ján nepredáva zeleninu zo svojej záhrady, získava ju práve z výkupu ovocia a zeleniny. „Nakúpim tovaru za celú dodávku, nie je to drahé. Postavím sa pri ceste pred Bratislavou a ľudia to kupujú ako diví," dodáva. Priznáva, že na mieste svojho trvalého bydliska zeleninu predá tiež, nezarobí si však toľko ako v Bratislave.
„Ľudia najviac kupujú paradajky a papriku, predám ju drahšie, ako ju kúpim, no stále je oveľa lacnejšia ako v Bratislave na trhu alebo v obchodoch," vraví Ján. Za koľko zeleninu predáva, prezradiť nechcel. Podobne sa nevyjadril ani k dennému zárobku, priznal však, že ide o slušný zárobok.
Prenájom miesta na tržnici považuje za nevýhodnú investíciu, pretože zeleninu do Bratislavy nechodí predávať tak často. Vraví, že je to maximálne dvakrát do dvoch týždňov a závisí to aj od počasia. „Nám to stačí, vždy predáme všetko, čo donesieme a pekne si privyrobíme. S ničím to však netreba preháňať," hovorí.
Podľa Jána ľuďom neprekáža, že zelenina je predávaná pri ceste a hrozí možné zašpinenie od plynov z výfukov áut. „Ľudia vidia najmä cenu a nemyslím si, že ovocie a zelenina v obchodoch sú o niečo zdravšie ako to, čo predávame my, práve naopak."
Preveria len na podnet
Ani pocestní predajcovia však nemajú právo postaviť sa pri cestu len tak, potrebujú na to povolenie od orgánu, ktorý cestu spravuje.
Ak je cestným správnym orgánom mesto Bratislava, ambulantný predaj povoľuje, zo strany predajcu však musia byť splnené podmienky cestného zákona.
„Mesto povoľuje zvláštne užívanie na komunikáciách I. a II. triedy a chodníkoch pri prejazdných úsekoch ciest na území Bratislavy," povedala za mesto Beatrice Szabóová. Predajcov si môže mesto aj preveriť, musia však mať podnet od verejnosti, ľudia by mali spresniť aj cestný úsek, kde sa predajca nachádza.
Slovenská správa ciest nevydáva povolenie k žiadosti o predaji pri ceste, vyjadruje sa k nej. „Vo vyjadrení kladieme dôraz na vzdialenosť stánku od spevnenej krajnice cesty, ktorá musí byť minimálne 2,5 metra od telies na vozovke," vraví za Slovenskú správu ciest Iveta Fedorová.
Predajca nesmie ohrozovať ani obmedzovať premávku počas predaja a vozidlá nesmú byť odstavené v jazdných pruhoch cesty.