SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Chcú nám zrušiť jednu z posledných služieb, sťažujú sa Grinavčania

V Grinave, mestskej časti Pezinka, hrozí zánik pobočky Slovenskej pošty. Obyvatelia to vnímajú ako úbytok jednej z posledných služieb.

Pobočka Slovenskej pošty bude v Grinave, mestskej časti Pezinka, fungovať zrejme len do konca tohto roka.Pobočka Slovenskej pošty bude v Grinave, mestskej časti Pezinka, fungovať zrejme len do konca tohto roka. (Zdroj: ŽANETA JANEČKOVÁ)

Slovenská pošta teraz čaká na rozhodnutie Poštového regulačného úradu o zrušení.

PEZINOK. Medzi obyvateľmi mestskej časti Grinava sa nedávno začala šíriť správa o pravdepodobnom zrušení pobočky Slovenskej pošty, ktorá má sídlo v maličkej budove na Myslenickej ulici.

Obyvatelia sú proti

Niekoľko oslovených obyvateľov už o tejto zvesti počulo, iní sa to dozvedeli počas našej návštevy. Jednomyseľne sa však zhodujú na tom, že k zrušeniu pošty by dôjsť nemalo. Ak by sa podpisovala petícia proti jej zrušeniu, ani jeden by ju neváhal podporiť svojím podpisom.

Obyvatelia Grinavy to vnímajú ako úbytok jednej z posledných služieb, ktoré sa v danej lokalite ešte nachádzajú. Tieto slová potvrdzuje aj mestský poslanec za Grinavu, Drahomír Šmahovský, s ktorým o tejto situácii niekoľkí obyvatelia už hovorili.

Názory miestnych

„Keď môže byť pošta v Móle, prečo by nemohla byť aj u nás?" pýta sa Štefan (50), ktorý sa o zrušení miestnej pobočky dozvedel až od nás. Ako hovorí, v prípade, že by pošta prestala fungovať, musel by chodiť na poštu do obchodného centra Mólo, ktorá je pri Grinave najbližšie.

Jolana (66) už chýry o miestnej pošte počula. „Ja mám síce auto, ale čo tí ostatní?" Podľa nej už v Grinave skoro nič nie je. „Aj ten obchod, čo tu funguje, nestojí za nič." Zároveň vyjadruje svoj názor na postoj mesta ku Grinave. „Platíme mestu dane, a to pre nás nič nerobí."

Aj podľa Blaženy (58) v Grinave v podstate nič nie je. Antónia (65) už o situácii okolo pošty bola informovaná a hneď dodala, že je proti jej zrušeniu. „My dôchodcovia nebudeme chodiť do Pezinka." Služby pošty využíva Antónia pravidelne každý týždeň. „Platím účty, posielam pozdravy a kupujem noviny."

Hoci pre Lenku (37) zrušenie pobočky problém nepredstavuje, berie ohľad aj na starších ľudí, a preto by prípadnú petíciu podpísala. „My sme mobilní. Ja si preto vybavím všetko v meste. Ak sa mám priznať, v miestnej pošte som už dlho nebola. Cestou z práce sa manžel často zastaví na pošte v Móle."

Pobočka je využívaná

Na pošte v Grinave pracuje Vlasta (52) už od roku 1988. Okrem nej tu pôsobia dve doručovateľky. Pošta je podľa jej slov stále vyťažená. „Denne tu mám tak 70 až 80 ľudí." Okrem miestnych obyvateľov využívajú služby grinavskej pošty ľudia, ktorí prechádzajú okolo. Pošta sa totiž nachádza hneď pri ceste, na hlavnom ťahu do Bratislavy.

V rámci mesiaca patrí podľa nej k najsilnejšiemu obdobiu časový úsek od 18. do 27. dňa v mesiaci, keď sa vyplácajú dávky. Najvyťaženejšími dňami v týždni sú najmä pondelok a piatok. Najviac ľudí sa na pošte vystrieda skôr v doobedňajších hodinách.

Aj Vlasta sa stretáva s negatívnymi názormi na zrušenie pošty. „Ľuďom sa to nepáči." Po zrušení pošty v Grinave by sa aj ona mala presunúť na pobočku do Móla. S istotou to však nevie.

Potreba rekonštrukcie

Budova, v ktorej pošta zatiaľ sídli, by potrebovala rekonštrukciu. Podľa Petra Štetku z majetkovo-právneho oddelenia Mestského úradu v Pezinku však nie je jej oprava tento rok zahrnutá do rozpočtu.

„Zaoberáme sa rekonštrukciami iných budov, ktoré sú momentálne dôležitejšie. Neznamená to však, že na Grinavu zabúdame." Na otázku, čo je potrebné v rámci budovy zrekonštruovať, preto odpovedať nevedel.

Molo.jpg

Pobočka Slovenskej pošty v OC Mólo. Pre starších Grinavčanov môže byť priďaleko. FOTO: AUTORKA

„Slovenská pošta by musela dať podnet, na základe ktorého by sme vykonali obhliadku alebo by musel vzniknúť havarijný stav, ktorý by mesto muselo urgentne riešiť."

Podľa Šmahovského však takýto podnet pošta dala pred dvomi rokmi. „Pošta vtedy požiadala mesto o rekonštrukciu strechy. Táto požiadavka bola dokonca zaradená do investičného programu. Mesto ju však napokon stiahlo," hovorí Šmahovský.

Priestor budovy je zatiaľ v užívaní pošty, ktorá nájomnú zmluvu doteraz oficiálne nevypovedala. Mesto sa preto začne zaoberať osudom budovy v momente vypovedania zmluvy.

Ako sa to začalo

O zrušení poštového úradu sa podľa Šmahovského uvažuje už od jari roku 2009.

„Hneď, ako som sa o tom dozvedel, požiadal som na mestskom zastupiteľstve o jeho zachovanie. Dal som poslanecký návrh, aby mesto ako majiteľ budovy ponúkol Slovenskej pošte túto budovu za symbolické jedno euro." (Pošta platí doteraz mestu nájomné, pozn. red.)

Poslanci na základe toho prijali a odsúhlasili uznesenie, do ktorého boli tieto podmienky zahrnuté. Ponuku so žiadosťou poslalo mesto pošte.

„Niekoľkokrát sme sa telefonicky dožadovali odpovede, ale Slovenská pošta až približne po roku oznámila, že o ďalšie prevádzkovanie poštového úradu v Grinave nemá záujem." Ako povedal Šmahovský, pošta sa vyjadrila, že na rekonštrukciu budovy nemá „zbytočné" peniaze.

Ako je to dnes

Slovenská pošta chcela zrušiť svoju pobočku v Grinave už k septembru 2010. „Na základe posledných informácii od pracovníčky oblastného riaditeľstva pôšt, pani Mugraverovej, pod ktorej kompetenciu Pezinok patrí, je žiadosť na zrušenie poštového úradu v Grinave odoslaná na Poštový regulačný úrad. Pošta chcela svoju pobočku zrušiť pôvodne 1. septembra 2010, ale Poštový regulačný úrad jej túto žiadosť ešte neschválil. Do konca roka bude pošta predbežne v prevádzke."

Vyjadrenie pošty

Najbližšia pobočka pošty sa nachádza v obchodnom centre Mólo. Vzdialenosť však môže predstavovať príťaž najmä pre starších ľudí. Situáciu to neuľahčí ani nemotorizovaným obyvateľom. So zástupcami Slovenskej pošty sa nám spojiť nepodarilo.

Pri poslednom rokovaní medzi zástupcami Slovenskej pošty a mesta pošta podľa informácií od Šmahovského uviedla, „že sú všetky predpoklady na využívanie nových priestorov pošty v Móle. Tu pošta ponúka kvalitné nové moderné priestory pre doručovateľskú službu, zásielkovú službu a ostatné poštové požiadavky občanov mestskej časti Grinava, a to v oveľa dlhšom prevádzkovom čase.

Šmahovského námietky a argumenty, ktoré sa týkali vzdialenosti a možnosti starých ľudí či matiek s deťmi pri vybavovaní svojich potrieb na pošte, neboli podľa jeho slov brané do úvahy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu