Prvý septembrový víkend už tradične patrí k vrcholom Kultúrneho leta.
BRATISLAVA. Požiar, dúfame, tentoraz žiadny nebude, povedal organizátor podujatia Miroslav Vetrík, zakladateľ občianskeho združenia Korunovačné slávnosti. Pripomenul tým nešťastie spojené s korunováciou Ferdinanda IV. v roku 1647, počas ktorej v Bratislave vyhorelo viac ako 70 domov, čo mohlo podľa jeho slov tvoriť aj tretinu mesta.
Organizátori poňali tohtoročné ôsme korunovačné slávnosti širšie. Potrvajú od piatka do pondelka.
Kráľovská rodina pôjde aj do Chorvátskeho Grobu„Tohotoročné slávnosti potrvajú štyri dni," povedal Vetrík. Zahrnul do nich aj konferenciu Šanca pre Európu bez chudoby, ktorá sa začala dnes v Primaciálnom paláci a pondelkovú návštevu kráľovského páru v Chorvátskom Grobe.
Od piatka až do nedele bude na Hviezdoslavovom námestí jarmok. Víno z fontány síce nepotečie, ale stánky s občerstvením budú okrem klobás, pečienky či korunovačného guláša ponúkať aj víno a pivo.
Prvé reprízy korunovácií v rokoch 2003 a 2004 zahrali Matej Land ako Maximilián II. a Anna Šišková ako jeho manželka Mária. FOTO - OZ KORUNOVAČNÉ SLÁVNOSTI
Na námestí bude v sobotu vystavená aj kópia svätoštefanskej koruny. Deti sa počas víkendu môžu vyhrať v dobovom kútiku, kde sa budú aj raziť mince, bude tam historická strelnica a zúčastniť sa môžu aj rytierskeho turnaja prispôsobeného detským účastníkom.
Sobota bude už od rána patriť hľadačom kráľovského pokladu. „Je to vyše dvetisíc pozlátených či postriebrených korunovačných žetónov z predchádzajúcich ročníkov korunovačných slávností," prezradil Vetrík.
Ady Hajdu stvárnil v roku 2005 Rudolfa II. FOTO - ARCHÍV SME
Sprievod bude v nedeľuPodujatie vyvrcholí v nedeľu. Korunovačný sprievod sa pohne z Bratislavského hradu o 14.00. Herec Filip Tůma ako Ferdinand III., tanečníčka Ivana Surovcová ako Mária Anna a budúci kráľ Emil Zvarík pôjdu na koňoch.
Sprievod ponesie korunovačné klenoty a bude rozhadzovať korunovačné žetóny.Nebude to však len nudný pochod dolu mestom. Členovia sprievodu budú tancovať, vytvárať rôzne pochodové úkony, formácie a podobne. Turnaj však tentoraz nebude.
„Obdobie šľachtických zábav v podobe hier na vojačikov vypršalo. Končila sa tridsaťročná vojna, prebiehali stavovské povstania a všetci mali vojen dosť," vysvetlil Peter Koza z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel. Bolo to zároveň obdobie prechodu z renesancie do baroka.
„Z hľadiska výrazu už strácalo tú bohatosť a nápaditosť renesancie, ale ešte to nebolo vyšperkované baroko s množstvom zlata a čipiek," upozorňuje. Keďže však nie je možné šiť pre niekoľko desiatok členov sprievodu nové kostýmy, budú oblečení ako v renesančných, tak aj v barokových modeloch.
Prídu parochneZ tohoto pohľadu sa možno už teraz tešiť na nasledujúce barokové ročníky. „Druhá vlna uhorského vlastenectva za Márie Terézie smerovala k rokokovému a zároveň uhorskému. Uhorský kostým a parochne," naznačil Koza.
Sprievod prejde ulicami Starého Mesta až na Hviezdoslavovo námestie, kde sa samotná korunovácia odohrá.
„Uskutočníme obrad tak, ako bol zaznamenaný v dobových liturgických textoch," sľúbil Vetrík.
Potom bude o 15.30 nasledovať pasovanie rytierov rádu zlatej ostrohy, korunovačná prísaha a ceremónia na korunovačnom pahorku. Po obrade vypukne ľudová veselica a program uzavrie o 20.00 ohňostroj.
Bratislavské korunovácie
Takmer tristo rokov bola Bratislava korunovačným mestom uhorských panovníkov.
Spolu tu bolo korunovaných 18 kráľov a kráľovien od Maximiliána II. v roku 1563 po Ferdinanda V. v roku 1830.
Po viac ako 170 rokoch sa kolotoč korunovácií rozbehol nanovo od začiatku. Od roku 2003 sa vo veľkolepých scénických predstaveniach odohralo už sedem korunovácií.
Prvé z nich sa konali na autentickom mieste v Dóme sv. Martina. Už niekoľko rokov sa táto ceremónia na námestiach - Hlavnom, či Hviezdoslavovom.
Súčasťou korunovácie býva hľadanie korunovačného pokladu v uliciach mesta.
Maroš Kramár sa nechal korunovať v roku 2008 ako Ferdinand II. Skutočný Habsburg bol v Bratislave korunovaný 1. júla 1618. FOTO - MAGISTRÁT HL. MESTA BRATISLAVY
Hľadanie pokladu
V sobotu o 9.30 pri soche Hviezdoslava štartuje hľadanie armprusterovského pokladu.
Členovia bratislavského rodu Armprusterovcov, ktorí žili na prelome 16. a 17. storočia a pracovali v uhorskej kráľovskej komore, ukryli 2000 korunovačných dukátov na tajnom mieste, keďže v tom čase zúrila 30-ročná vojna. Miesto pokladu a heslo zašifrovali do kvízu.
Bratislavskí pátračiCesta k pokladu nie je jednoduchá. Hľadač pokladu najprv musí na rôznych miestach Starého Mesta nájsť dobové texty. Z nich potom vybrať príslušné písmeno a doplniť si ho do pripravenej tajničky, ktorá bude skrývať adresu pokladu a heslo na otvorenie brány.
Kto vylúšti adresu a heslo, dostaví sa na určené miesto, zabúcha na bránu a po správnom vyrieknutí hesla bude zavedený do podzemia. Tam bude s fakľou hľadať korunovačný poklad.
Žetóny a euráNajrýchlejší nálezca dostane desať korunovačných žetónov, ostatní nálezcovia po jednom. V nasledujúci deň budú na Hviezdoslavovom námestí počas ľudovej veselice za prítomnosti kráľovského páru a korunovaného Ferdinanda IV. spomedzi hľadačov pokladu vyžrebovaní traja výhercovia. Získajú 300, 200 a 100 eur.
Kvízové úlohy sa začnú rozdávať v sobotu 4. 9. na Hviezdoslavovom námestí pri soche básnika od 9.30. Víťazov odmeny vyžrebujú v nedeľu na námestí.
(baa)
Korunu dostane tínedžer
Po Maximiliánovi II., jeho žene Márii, Rudolfovi II. a jeho bratovi Matejovi, kráľovnej Anne, Ferdinandovi II. a Márii Anne, manželke Ferdinanda III., dostane v nedeľu 5. septembra na hlavu svätoštefanskú korunu 13-ročný mládenček Ferdinand IV.
Jeho skutočná korunovácia sa odohrala o 363 rokov skôr, 16. júna 1647. V Bratislave vtedy vypukol veľký požiar, pri ktorom vyhorelo 72 domov.
Nebol to šťastný kráľ. Prvorodený syn Ferdinanda III. sa nedožil ani 21 rokov, vládnuť ani oženiť sa nestihol. Navyše sa narodil už do rozhoreného konfliktu, do ktorého bola zapojená celá Európa. A niekoľko rokov po skončením tridsaťročnej vojny, ktorá postavenie Habsburgovcov ako jednej z dvoch najsilnejších dynastií v Európe potvrdila, umrel. Pravdepodobne na komplikácie po pravých kiahňach.
Bratislavská korunováciaFerdinand III. sa v Bratislave zúčastnil niekoľkých korunovácií, no ani jedna z nich nebola jeho vlastná. Pri prvej v roku 1638 bola korunovaná jeho prvá manželka Mária Anna. Herec Filip Tůma a tanečníčka Ivana Surovcová ju predviedli Bratislavčanom vlani. O deväť rokov neskôr nechal korunovať svojho syna.
"Okolo 15. storočia panovníci prišli na to, že nie je dobré čakať s korunováciou, pretože sa môže stať, že šľachta si vyberie niekoho iného, než si oni vyvolili ako svojho nástupcu," hovorí Peter Koza, slobodný šermiarsky majster Tovarišstva starých bojových umení a remesiel. „Takže kráľ korunoval svojho následníka. Po tomto akte už bolo ťažšie ho nevyvoliť," dodáva na vysvetlenie.
Panovníci opakovanePredstavitelia kráľovského páru si svoju vlaňajšiu rolu zopakujú. Aj keď predstaviteľ Ferdinanda IV. bude o niečo šťastnejší ako skutočný Habsburg. Jeho matka Mária Anna totiž bola v čase jeho korunovácie už po smrti.
Korunovácia Márie Anny Španielskej sa odohrala v roku 1638.Vlani ju stvárnila tanečníčka Ivana Surovcová. Filip Tůma ako Ferdinand III. FOTO - MAGISTRÁT HL. M. BRATISLAVY
Organizátori jej prítomnosťou chcú, podľa vlastných slov, dať slávnosti rodinný rozmer: "Korunovácia Ferdinanda IV. je jediná bratislavská korunovácia dieťaťa. Je veľkým potešením pre rodičov, keď vidia, ako sa ich deti začleňujú do spoločnosti."
Filipa Tůmu ako Ferdinanda III. o rok čaká ďalšia korunovácia. Na rade je jeho tretia manželka Mária Eleonóra.
Vlaňajšie siedme Korunovačné slávnosti pripomenuli súčasníkom korunováciu Márie Anny Španielskej, manželky Ferdinanda III., ktorá sa konala 14. februára 1638. Máriu Annu a Ferdinanda III. stvárnili tanečnica Ivana Surovcová a herec Filip Tůma. Tieto postavy stvárnia opäť, tentoraz sa bude obrad týkať syna kráľovských manželov Ferdinanda IV.