V slovenských pôrodniciach sa zatiaľ rodí len v klasickej polohe na chrbte. Ženám však chýba najmä príjemný prístup lekárov a sestier a ochota vysvetliť jej veci. FOTO SME – PAVOL MAJER
Napriek tomu, že slovenské pôrodnice sa zahraničným stále nepribližujú, možno sledovať určitý pokrok. Rodičky sa však stále sťažujú najmä na arogantnú komunikáciu. Vôbec sa nedá hovoriť o možnosti ženy vybrať si, v akej polohe chce rodiť. Pozitívom však je, že vo všetkých pôrodniciach v Bratislave môže byť otec pri pôrode, ak partneri absolvujú kurz a v čase pôrodu nie je v pôrodnici plno.
„Lekári tiež začínajú pristupovať inak k pôrodu, napríklad v Ružinove už neaplikujú klystír rutinne, ak sa žena sama prirodzene vyprázdni. Niektorí lekári na požiadanie dajú matke dieťa na brucho hneď po pôrode a v každej nemocnici ho hneď po ošetrení prikladajú k prsníku. Ženu už automaticky nepripútajú na lôžko a nemonitorujú, deje sa to len, ak je nevyhnutné monitorovať plod. Všade majú laktačnú linku, kde žene poradia pri dojčení. Všade je rooming-in,“ hovorí Adriana Repková, učiteľka pôrodných asistentiek na Strednej zdravotníckej škole v Petržalke.
Práve pôrodné asistentky by mohli zlepšiť situáciu, pripravovať ženu na pôrod, pomôcť jej relaxovať, napríklad aj pomocou aroma– či muzikoterapie, masáže. „Všetky tieto možnosti v škole učíme, ale keď prídu asistentky do nemocnice, nie sú v nej potrebné pomôcky.“ Pôrodné asistentky nemajú ani právomoc viesť predpôrodné kurzy, chýba legislatíva. Zákon o pôrodných asistentkách prezident Schuster nepodpísal.
Aj napriek zlepšeniam v nemocniciach je problém, že všetky tieto možnosti nemá žena zaručené, záleží na tom, kto má službu. A neistota je stresujúca. „Nedá sa povedať, ktorá nemocnica v Bratislave je najlepšia. Mnohí si vyberú Kramáre, pretože tam je dobré novorodenecké. Mama a otec sú spolu, môžu dieťa kúpať,“ hovorí Martina Čelestiaková z organizácie Maternita. „V Podunajských Biskupiciach, naopak, môže mama ukázať dieťa otcovi cez sklo zatreté bielymi pruhmi, do ktorých je vyškrabaný otvor. Dieťa sa tam ani celé nezmestí.“ Združenie Maternita dnes chodí po pôrodniciach, rozpráva sa s lekármi o alternatívnych možnostiach. „Všade narazíme na ľudí, ktorí sú komunikácii otvorení, väčšinou mladých, ale všade sú aj lekári, ktorí demonštratívne odídu – toto nebudem počúvať. My nekritizujeme ich odbornosť, chceme, aby počúvali, ako sú ženy s ich pôrodnicou spokojné, a reagovali.“
Na lepšie časy sa, snáď, blýska v pôrodnici na Zochovej. Je tu takmer kompletne zariadená nová pôrodná izba s váľandou, kúpeľňou, farebne vymaľovaná. Čaká sa ešte na klasický pôrodný stôl, ale pôrodnica tvrdí, že ženy budú môcť rodiť aj v iných polohách. Na to netreba žiadne zariadenie, stačí, keď sa žena oprie o váľandu či o partnera. Pôrodnica na Partizánskej sa rozhodla pre spôsob, ktorý využili v Banskej Štiavnici, kde zriadili účet a z peňazí potom kúpili pôrodnú stoličku.
Prirodzený pôrod podľa WHO ÁNO
* Možnosť vybrať si, kde chce žena porodiť
* Právo na súkromie a právo ženy vybrať si, kto ju bude pri pôrode sprevádzať
* Možnosť zaujať akúkoľvek polohu, odporučiť jej, aby neležala na chrbte
* Používať neinvazívne a nefarmakologické prostriedky na tlmenie bolestí, ako napr. masáž a relaxačné techniky
* Umožniť čo najskôr po pôrode telesný kontakt matky a dieťaťa
* Dieťa do jednej hodiny po narodení priložiť na dojčenie
NIE
* Rutinne klystír a holenie
* Pozícia na chrbte počas prvých kontrakcií
* Rektálne vyšetrenie
* Rutinná aplikácia infúzie počas prvých kontrakcií
Od slovenskej kancelárie WHO, ktorá sídli priamo na ministerstve zdravotníctva, sme sa snažili zistiť, ako presadzuje tieto body u nás. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.