Reštaurátori objavili v útrobách dómskej koruny unikátne listiny. Korunu a vzácne dokumenty vystavia v kostole v druhej polovici septembra.
STARÉ MESTO. Obnova koruny, ktorá je súčasťou celkovej rekonštrukcie veže Katedrály sv. Martina, odkryla tajomstvo. Po spustení repliky uhorskej koruny z hrotu katedrálnej veže v polovici augusta totiž objavili reštaurátori v jej útrobách unikátny dokument - sčasti obhorený pergamen, datovaný do roku 1765.
FOTO - BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA
Podľa Jozefa Haľka, hovorcu Bratislavskej arcidiecézy, dokument z čias Márie Terézie bol vložený do koruny na bývalej veži, ktorá vyhorela v roku 1833.
„Vyplýva z neho, že bol uložený v predchádzajúcej korune, ktorá Dóm završovala až do júna v roku 1833, keď sa spolu s horiacou vežou zrútila na Kapitulskú ulicu. Listinu s menami Márie Terézie, Jozefa II. či menoslovmi mestskej rady a dómskej kapituly zrejme z plameňov zachránili iba v poslednej chvíli."
To, že dokument sa nejakým spôsobom zachránil z horiacej veže, je podľa Haľka veľmi podivuhodné. „Doteraz to nevieme celkom vysvetliť." Stopy po horení sú podľa neho aj na samotnom dokumente, ktorý má zrohovatené okraje a na dolnej časti je zhnednutý.
FOTO - BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA
Puzdro s prekvapenímV pevne zacínovanom medenom puzdre boli podľa Haľka okrem dokumentu aj zrolované dobové noviny z roku 1905, keď bola koruna spustená, a z toho istého obdobia tiež listina s menoslovom štátnych i cirkevných autorít.
FOTO - BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA
„Bola sem vložená pravdepodobne aj z toho dôvodu, že Mária Terézia prispela veľkou sumou - mnohými kilogramami medi na pokrytie novej opravenej veže, ktorá bola postavená v roku 1765," povedal Haľko.
Prekvapením vraj bolo objavenie podobnej listiny z roku 1846 spolu s nemeckým plagátom predstavenia v Mestskom divadle z 13. novembra toho istého roku.
Do zreštaurovanej koruny vraj pôjde podobný dokument, aký sa v nej našiel, ale z našich čias - pre budúce generácie. „Bude v ňom spomenuté, v ktorom roku sa dokument do koruny vkladá a prečo, bude tam modlitba k svätému Martinovi, k Sedembolestnej Panne Márii," hovorí Haľko.
Dôvodom na vloženie dokumentu je rekonštrukcia veže a reštaurovanie koruny. „Potom ešte plánujeme vložiť do koruny USB kľúč, na ktorom budú nahraté informácie, fotografie a zábery z rekonštrukcie," povedal Haľko.
Fakty o korune
Približne 150-kilogramovápozlátená koruna je z tepaného medeného plechu.
Je vysoká 164 centimetrov.
Koruna sa čistila, časť sa rozobrala, niektoré veľmi zničené časti sa vyrobili nanovo.
Všetky zlátené prvky helmice sa budú nanovo pozlacovať.
Povrch sa ošetrí špeciálnym náterom, potom sa budú naň klásť plátky 23 a trištvrte karátového zlata. Korunu na záver nalakujú špeciálnym lakom.
Podobu určia pamiatkariVzácne nálezy chce cirkev ukázať aj ľuďom. Verejnosť si ich bude môcť pozrieť zblízka počas vystavenia koruny v druhej polovici septembra v priestoroch Katedrály sv. Martina.
Ľubomír Sabo, akademický sochár a zodpovedný reštaurátor povedal, že na katedrálnej veži sa teraz robia klampiarske práce. „Korunu dáme späť na vežu, až keď budú hotové."
Sabo tvrdí, že rozsah poškodenia strechy je podstatne väčší, ako sa predpokladalo. „Podľa všetkého sa pôjde do toho stavu, ktorý je teraz, kamenné prvky sa zreštaurujú, povrch omietky sa preomietne tenkou vrstvou jemnej ušľachtilej omietky, ktorá by sa mala blížiť k farbe kameňa," tvrdí Sabo. Podľa neho však zatiaľ ide len o návrhy. „Konečný výsledok bude závisieť od skúšok a dohody s pamiatkármi."
FOTO - BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA
Peter Jurkovič, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu povedal, že to záleží na celkovom vyhodnotení nálezov. „Zatiaľ je niekoľko verzií, sú stavebné etapy, ku ktorým sa nedá vrátiť, záleží aj na tom, koľko bude mať investor peňazí."
Pozrite si video, ako sa skladala koruna z katedrálnej veže: