Evanjelický farár Jozef Juráš zomrel pred 35 rokmi, pripomenuli si ho jeho súverci v Petržalke, kde pôsobil.
PETRŽALKA. Pamiatku evanjelického farára Jozefa Juráša prenasledovaného komunistickým režimom, ktorý zomrel pred 35 rokmi, si dnes pripomenuli veriaci v Cirkevnom zbore Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) v Bratislave-Petržalke. Jozef Juráš tu pôsobil v rokoch 1968 až 1972.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na slávnostných službách Božích dnes predpoludním kázal zborový farár Ján Kolesár a prítomným sa prihovoril aj syn Jozefa Juráša - Ján Juráš.
Do evanjelického cirkevného zboru v Bratislave-Petržalke prišiel Jozef Juráš 15. septembra 1968. Zbor vtedy prakticky neexistoval, no v priebehu niekoľkých mesiacov ho dokázal oživiť organizačne i duchovne opierajúc sa najmä o fíliu Rusovce. V júli 1972 mu však v rámci ďalšej vlny represálií odňali štátny súhlas na pôsobenie v úrade farára a násilne ho penzionovali
Vo svojej misijnej práci v Petržalke sa Jozef Juráš sústreďoval predovšetkým na prácu s mládežou a pomoc starším členom zboru. Preto tu na jeho počesť založili nadáciu a neskôr Občianske združenie Jozefa Juráša.
Jozefa Juráša prenasledoval komunistický režim a niekoľko krát bol väznený. Naposledy bol odsúdený ako protištátny živel za vlastizradu na 13 rokov väzenia. Šesť rokov bol vo väznici vo Valdiciach, po amnestii prezidenta Ludvíka Svobodu ho 4. mája 1968 prepustili na slobodu. Nasledovalo už spomínané pôsobenie Jozefa Juráša v Cirkevnom zbore ECAV v Bratislave-Petržalke. Po tom, ako ho represálie postihli tretí raz a v júli 1972 mu odňali štátny súhlas na pôsobenie v úrade petržalského farára, sa Juráš zamestnal v Polygrafických závodoch v Bratislave ako korektor. Následky väzenia sa opäť prejavili, postihla ho ťažká choroba, ktorej v auguste 1975 podľahol.
Informácie poskytla tajomníčka Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku Edita Škodová.