BRATISLAVA. Nový most má od minulého týždňa čerstvo natreté nosné laná. Menej pozorní Bratislavčania si práce ani nemuseli všimnúť, robili sa za plnej premávky. To znamená, že nad autami a autobusmi viseli natierači vo výške až 86 metrov.
„Vyžaduje si to veľmi dôslednú prípravu," hovorí Peter Dobrovodský z firmy 3again, ktorá práce na moste robila. Pracovníci musia byť vyškolení, fyzicky zdatní a musia ovládať postup práce na konkrétnej stavbe. Napríklad ako postupovať pri spúšťaní, ako riešiť evakuáciu, ako postupovať, keď začne pršať alebo ako odísť pri náhlej nevoľnosti, úraze či inej nepredvídateľnej udalosti.
FOTO - PETER DOBROVODSKÝ
Bezpečnosť
Firma natierala laná po oboch stranách mosta - dlhšie zo strany Starého Mesta s dĺžkou asi 150 metrov, kratšie zo strany Petržalky, ktoré merajú asi 95 metrov. „Bezpečnosť je prvoradá," hovorí Dobrovodský. „Stačí, keď z vrecka vypadne vysielačka alebo handra. Pri dopade na auto môže vodič dostať šok a spôsobiť na moste reťazovú haváriu." Natierači sú výškoví špecialisti, väčšina z nich sa aj vo voľnom čase venuje lezeniu.
Všetko, čo na moste používali, vedrá, štetce, handry a ostatné pomôcky boli priviazané. Oni sami majú prilby, celotelové postroje a dvojité istenie. Celá akcia je poistená. „Nevyhneme sa, žiaľ, ani takým veciam, ako sú zafŕkané autá. Stalo sa nám, že štyria vodiči sa ozvali. Odstránili sme to," hovorí.
FOTO - PETER DOBROVODSKÝ
Dlhé mostné laná sa natierali zo špeciálnej, len na to vyrobenej klietke, pri krátkych lanách muži sedia na akejsi lavičke, ktorá je určená na práce vo výškach. „Na moste je všetko nakrivo, je to sklonom lán. Gravitácia pôsobí smerom dolu, ale musíme zlaňovať diagonálne."
FOTO - PETER DOBROVODSKÝ
Raz za štyri roky
„Most by sa mal natierať raz za štyri roky, nie vždy to tak však je. Treba si uvedomiť, že laná držia celý most. Náter je špeciálny. Je to veľmi kvalitná a odolná farba, ktorá chráni laná pred poveternostnými podmienkami." Prichytené sú pod reštauráciou, most má päť lán z každej strany.
Práce trvajú pri dobrom počasí asi 10 dní. Tento rok museli práce na dva dni prerušiť pre dážď. Muži strávia vo výške až sedem hodín denne.
„Ako chodia na potrebu? Väčšinu vypotia. A keď boli veľké teplá, museli dodržiavať pitný režim. V prípade nevyhnutnosti mali k dispozícii kanistru, ale ani raz ju nevyužili," hovorí Dobrovodský. On sám si natieranie mosta vyskúšal v roku 1998. „Všetko si treba desaťkrát skontrolovať - istenie, dostatok karabín, farby a podobne, a to je veľká psychická záťaž."
Náter lán stál niekoľko tisíc eur, presnú sumu firma nezverejnila.
FOTO - PETER DOBROVODSKÝ