Účelom projektu je zabezpečiť suroviny na výrobu betónu pre výstavbu ciest a ďalšie stavebné aktivity na území hlavného mesta a pre iných odberateľov. Súčasťou návrhu je po vyťažení štrkopieskov vytvoriť podmienky vhodné pre rastlinstvo a živočíšstvo a poskytnúť priestor pre rekreačné aktivity.
Ministerstvo životného prostredia v záverečnom stanovisku odporúča realizáciu navrhovanej činnosti po jej zosúladení s Územným plánom Podunajských Biskupíc a vypracovaní dopravných opatrení pri preprave vyťaženej suroviny navrhovateľom projektu – firmou ASS Sehring. Tá bude musieť napríklad zabezpečiť úpravu povrchu a krajníc pôvodne účelovej poľnohospodárskej komunikácie Vinohradníckej ulice a rešpektovať zákaz vjazdu nákladných vozidiel na križovatky Dunajská Lužná – Most pri Bratislave a Miloslavov – Podunajské Biskupice. Jednou z podmienok je tiež vylúčenie dopravy cez víkendy a počas nočného pokoja.
Ministerstvo na základe viacerých posudkov odporúča ťažbu štrkopieskov spod hladiny podzemnej vody do priemernej hĺbky 40 metrov na ploche 32 hektárov, pri ťažbe by sa mal uprednostniť sací plávajúci bager.
Ako informovala riaditeľka odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie Viera Husková, nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by závažným spôsobom ohrozovali životné prostredie alebo zdravie obyvateľov dotknutých obcí.
Navrhovaná lokalita pre rozšírenie ťažby a úpravy štrkopieskov je v katastrálnom území Podunajských Biskupíc. Ložisko sa nachádza severne od Vinohradníckej cesty smerom na Miloslavov. Túto komunikáciu križuje cesta Dunajská Lužná – Most pri Bratislave, ktorá tvorí zároveň východné ohraničenie ťažobného priestoru a hranicu katastrálneho územia.
Limitným kritériom pre doterajšiu ťažbu bolo zachovanie úrovne hladiny podzemnej vody minimálne jeden meter pod pracovnou plošinou na rozlohe dva hektáre. Ročne sa predpokladá ťažba 90- až 100-tisíc ton suroviny. Navrhovaná zmena znamená rozšírenie záberu poľnohospodárskej pôdy.
(sita)