Katarína Quittnerová, štvrtáčka Gymnázia na Bílikovej bude už štvrtýkrát reprezentovať Slovensko na medzinárodnej matematickej olympiáde. Bez straty jediného bodu sa stala absolútnou víťazkou celoštátneho kola, ktoré sa začiatkom apríla uskutočnilo v Trnave. Zúčastnilo sa na ňom 63 študentov zo slovenských stredných škôl.
Zo všetkých medzinárodných olympiád, na ktorých sa dosiaľ zúčastnila, si odniesla bronzovú medailu. V juhokórejskom meste Tajon jej pred dvoma rokmi chýbal len jediný bod k zisku striebra.
Katarína Quittnerová o svojich úspechoch hovorí: „Na olympiáde býva pravidelne okolo 480 účastníkov, každú krajinu reprezentuje šesťčlenné družstvo. Medaily získa približne polovica zúčastnených podľa kľúča 1 : 2 : 3 : 6, najmenej udelia zlatých medailí a číslo šesť reprezentuje pomernú veľkosť skupiny, ktorá medailu nezíska. Takže to nie je až také…“
Katkino hodnotenie vlastných úspechov je skromné. Ak totiž bude aj tento rok na 43. ročníku olympiády v škótskom Glasgowe úspešná a opäť získa medailu, rozšíri svoju zbierku na maximálny možný počet a zaradí sa tak do exkluzívnej Hall of Fame – medzi najúspešnejších riešiteľov. Aby vôbec mala šancu dostať sa do tejto kategórie, musela už ako prváčka na gymnáziu úspešne vyriešiť príklady matematickej olympiády kategórie A, ktorá je určená tretiakom a štvrtákom, a potom uspieť v medzinárodnej konkurencii.
Katka začala riešiť matematické olympiády ako siedmačka, keď sa je podarilo úspešne vyriešiť príklady určené ôsmakom. „K riešeniu olympiády vyššej kategórie ma motivoval otec, ktorý učí matematiku na matematicko-fyzikálnej fakulte,“ povedala.
Aj na medzinárodnej informatickej olympiáde sa slovenským študentom mimoriadne darí. Za posledných sedem rokov získali 27 z 28 medailí, ktoré štvorčlenné družstvo vôbec môže získať. Jedenásť z nich bolo zlatých, rovnaký počet strieborných a päť bronzových.
Medzi jej tohtoročných riešiteľov sa zaradí aj Peter Bella z Gymnázia Juraja Hronca na Novohradskej. „Prvýkrát som sa zúčastnil na matematickej olympiáde vo Washingtone. Medailu sa mi, žiaľ, nepodarilo získať. Ale zúčastnil som sa aj na stredoeurópskej olympiáde v programovaní, a tam som získal striebornú,“ hovorí.
Obaja úspešní riešitelia medzinárodných olympiád hovoria, že sa na ne pripravujú v podstate celý rok. Riešia korešpondenčné semináre z matematiky, zúčastňujú sa na všetkých kolách slovenskej olympiády a absolvujú špeciálne matematické cvičenia. Pre úspech je vraj nápad dôležitejší ako špeciálne vedomosti a najväčšou motiváciou je sústredenie a pobyt v cudzine. „Samo riešenie olympiády trvá dva dni, každý deň riešime tri príklady, na ktoré máme štyri a pol hodiny. Celé podujatie však trvá desať dní, počas ktorých máme zaujímavý program a navštevujeme rôzne atrakcie,“ hovorí Peter Bella.
JANA MARTINKOVÁ