BRATISLAVA.
Doterajšia chronológia
september 2002 : Ján Man starší žiada o územné rozhodnutie na novú skládku; november 2002 : Pezinok zakazuje skládku v územnom pláne; august 2006 : Ján Man mladší sa stáva šéfom Krajského stavebného úradu; máj '07 : jeho úrad vydáva územné rozhodnutie na skládku; december '07 : Inšpektorát životného prostredia zvoláva na Silvestra pojednávanie. Pezinčanom nesprístupní územné rozhodnutie; január 2008 : Inšpektorát vydáva povolenie stavať. Pezinčania sa odvolávajú; február '08 : demonštrácia Pezinčanov proti skládke, neskôr ich je takmer 20; február '08 : Ján Man st. previedol práva na skládku na Westminster Brothers; máj až jún '08 : prebieha nelegálna výstavba skládky; august '08 : Inšpekcia odvolanie Pezinčanov zamieta; september 2008 : Pezinčania podávajú žalobu; november '08 : Westminster Brothers oznamuje, že k prevodu práv na skládku nikdy nedošlo, pomýlili úrady; december '08 : Krajský súd v Bratislave zamieta žalobu Pezinčanov, odvolávajú sa; máj '09 : Najvyšší súd ruší povolenie pre skládku. Man - sťažnosť na Ústavný súd; október '09 : odklad Ústavného súdu, Man začína skládku zavážať; máj 2010 : Ústavný súd ruší rozsudok Najvyššieho súdu.
"Dvadsiateho augusta bolo spoločnosti Ekologická skládka (ES) doručené uznesenie NS SR zo dňa 17. augusta, ktorým bolo Súdnemu dvoru Európskej únie predložených päť predbežných otázok na zaujatie výkladu a ktorým NS SR zároveň z dôvodu prejudiciálnej otázky odložil vykonateľnosť integrovaného povolenia na skládku," informoval TASR predseda predstavenstva ES Ján Man ml. Ozrejmil, že v praxi to znamená, že prevádzka skládky musí byť prerušená až dovtedy, kým Najvyšší súd nedostane odpovede na jeho otázky.
Vyjadria sa po preštudovaní
"Sme veľmi radi, že našej žiadosti o odklad vykonateľnosti bolo vyhovené. Znamená to, že skôr, ako sa nevyjasní zákonnosť skládky, nebude Pezinok zaťažovaný ďalšími tonami odpadu," reagovala pre TASR Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. K rozhodnutiu Najvyššieho súdu sa aktivisti bližšie vyjadria po preštudovaní uznesenia súdu.
Najvyšší súd SR sa pezinskou skládkou zaoberá opäť po tom, čo Ústavný súd zrušil v máji jeho rozsudok a vrátil mu prípad na ďalšie konanie. Ako vyplýva z nálezu, rozsudkom, svojím konaním i tým, že predtým NS SR nariadil odklad vykonateľnosti povolenia na skládku, bolo porušené základné právo prevádzkovateľa, spoločnosti Ekologická skládka.
Vyvolala odpor
Ústavný súd SR rozhodoval o sťažnosti prevádzkovateľa voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR. Ten v máji 2009 zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) potvrdzujúce právoplatnosť povolenia na výstavbu a prevádzku skládky.
Pezinská skládka odpadov vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru. Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia.