BRATISLAVA. Dôvody, prečo sa ľudia stávajú bezdomovcami, sú rôzne. Spravidla ide o kombináciu medziľudských vzťahov, spoločenských a inštitucionálnych faktorov. V mnohých prípadoch ide o dramatické zmeny životných okolností, finančné a osobné problémy spôsobené rozvodom, stratou blízkej osoby, duševnú chorobu alebo nadmerné užívanie alkoholu, zneužívanie drog či omamných látok.
"Bohužiaľ na ulicu sa môže dostať ktokoľvek z nás. Prax ukazuje, že takmer tretinu slovenských bezdomovcov tvoria odchovanci detských domovov, ale aj stále viac rodín a mladých ľudí," vysvetľuje Sandra Tordová, šéfredaktorka časopisu Nota Bene a ambasádorka projektu Európsky rok boja proti chudobe.
V ohrození sú podľa jej slov aj osoby prepustené zo zariadení pre starostlivosť, či z nápravnovýchovných zariadení. Na prah bezdomovectva môže ľudí doviesť obmedzený prístup k vhodnému bývaniu alebo nezamestnanosť. Tým chudobnejším môžu spôsobovať problémy aj neustále rastúce náklady na bývanie.
Chýbajú základné služby
"V mnohých mestách na Slovensku sú bezdomovci v ohrození života kvôli chýbajúcim základným službám ako sú nocľahárne, denné centrá, chýba prístup k zdravotnej pomoci a zariadenia pre bezdomovcov
prepustených z nemocnice na domáce ošetrenie. Nedostatkové sú tiež služby, ktorých cieľom je pomôcť im v integrácii späť - napríklad poradenstvo či chránené pracovné dielne," konštatuje Tordová.
Štúdie Európskej únie podľa jej slov dokazujú, že vyše tretina ľudí žijúcich na prahu chudoby vynaloží 40 percent svojich finančných prostriedkov na bývanie. V porovnaní s priemerom je to viac ako dvojnásobok toho, čo vynaloží na bývanie priemerný Európan.
Neprimerané služby sociálnej podpory môžu problémy ešte zvýrazniť. Ľudia bez domova nemajú spravidla ani trvalé bydlisko, preto je aj ich prístup k sociálnej pomoci či zdravotníckej starostlivosti sťažený.
Európsky rok boja proti chudobe
Zvyšovaniu povedomia verejnosti o problematike bezdomovectva sa Európska komisia po celý rok 2010 intenzívne venuje aj prostredníctvom paneurópskej informačnej kampane Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.
Európska federácia národných organizácií pracujúcich s bezdomovcami spustila v rámci Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu kampaň nazvanú "Ending Homelessness."
Kampaň nesie odkaz, že bezdomovectvo je problém, ktorý môže byť vyriešený len spoločnou snahou o rozvíjanie integrovaných stratégií namiesto investícií do reaktívnych, krátkodobých opatrení.
Nezmyselné nariadenie
Podľa Tordovej je na riešenie komplexného problému bezdomovectva potrebné spojiť sily mimovládnych organizácií, charít, obcí a štátu. "Z hľadiska zákona sa mnohé služby pre bezdomovcov pohli smerom vpred avšak ostáva veľa problémov otvorených," hodnotí Tordová.
"Napríklad to, že bezdomovci si môžu nárokovať služby len v mieste bydliska. To znamená, že viac ako 50 percent bezdomovcov sa vďaka tomuto nezmyselnému nariadeniu k službe vôbec nedostane," vysvetľuje.
"Nie je vôľa zahrnúť a prepojiť v zariadeniach pre bezdomovcov zdravotné služby. To prináša veľkú kopu problémov, ktoré vedú až k ohrozeniu života. Mnohí trpia vážnymi zdravotnými problémami, a neexistujú pre nich adekvátne zariadenia. Bezdomovci majú z nemocníc tak ako ostatní pacienti odísť do domáceho liečenia a niet kam. A to je len jeden z mnohých príkladov," dodala Tordová.