STARÉ MESTO. Mužský a ženský pohľad na ženské telo očami dvojice z mladej výtvarnej generácie sprostredkúva do 5. septembra výstava Na mieru v bratislavskej Fru Fru Gallery. V sídle galérie, špecializujúcej sa na súčasnú slovenskú - najmä mladú maľbu, na Štefánikovej ulici oproti Prezidentskej záhrade sa na pár týždňov predstavujú najnovšie maľby čerstvých absolventov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave - Csilly Polákovej a Vila Slaminku.
Informoval o tom Martin Ftáčnik z Fru Fru Gallery. Spoločný projekt Csilly Polákovej a Viliama Slaminku spája podľa kurátorky výstavy Márie Čorejovej téma pohľadu na ženské telo i jeho dôsledky. Názor na ženské telo sa, ako tvrdí Čorejová, "odvíja od určitého ideálu, spoločnosťou určeného názoru ako má dokonalá žena vyzerať. Ako muži vnímajú ženy, či naopak ženy samé seba, je často určované túžbou po dokonalosti. Dokonalé telo sa stáva zárukou úspechu. Tak ako muži vnímajú ženu cez filter dokonalosti, je na ženy vyvíjaný tlak, aby sa tomuto ideálu priblížili, inak im hrozí neúspech," dodáva Čorejová.
Poláková (1985) pri spracovaní témy vychádza z internetových blogov s témou anorexie a bulímie. Tvoria ich mladé dievčatá, ktoré však nesledujú prevenciu či liečbu, ale naopak vzájomnú podporu v chudnutí a dosahovaní nereálneho - skresleného ideálu. Viliam Slaminka (1985) využíva práve tento skreslený pohľad na zobrazenie ženy.
Nadnesená, zjednodušená forma predstavuje ženy výhradne ako predmety. Podľa Čorejovej to "podčiarkuje rozčlenenie obrazu na viacero formátov umožňujúcich zamieňať, alebo ako fetiš vlastniť jednotlivé časti tela".
Projekt zahŕňa ešte nerealizované spoločné kompozície ako aj vzájomnú zámenu obrazov s úmyslom "dokončiť" ich podľa seba a sprievodné texty v podobe citátov z blogov a ideálnych ženských mier.
Poláková a Slaminka sa ako tvoriaca dvojica predstavili na výstave Čo nás nespája, to nás posilní v bratislavskej Galérii 13 kubikov v roku 2007. "Ich umelecký program v novom projekte Na mieru dostáva do vyzretejšej polohy a predstavuje posun v myslení a spracovávaní spoločnej témy rodu a identity," dodala Mária Čorejová.
K výstave je vydaný katalóg a v galérii na Štefánikovej 13 je otvorená cez pracovné dni od 14:00 do 19:00.
Viac informácií možno nájsť na http://www.frufrugallery.sk.