STARÉ MESTO. Medzi odporcov pamätníka patria napríklad kontroverzný historik Milan Ďurica či Matica slovenská. Informovala o tom hovorkyňa mestskej časti Staré Mesto Alena Kopřivová, podľa ktorej samospráva kritiku odporcov odmieta a pamätník plánuje otvoriť v októbri.
Okrem Ďuricu s novým vzhľadom pomníka nesúhlasí podľa Kopřivovej napríklad ani herečka Eva Kristínová, ktorá sa v minulosti do pozornosti médií dostala aj ako podporovateľka Matice slovenskej či rôznych nacionalistických zoskupení. Ďurica v historickej obci patrí medzi zástancov prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa.
"Čechoslovakista"
Medzi odporcov pamätníka patria aj miestne odborné organizácie Matice slovenskej v Košiciach, Poprade či Ivanke pri Dunaji. Zástupcovia Matice vrátane jej predsedu Jozefa Markuša vlani podpísali vyhlásenie, ktorým odmietajú umiestnenie Masarykovej sochy pred bratislavským múzeom. Masarykovi vyčítali, že ako "čechoslovakista" neuznával slovenský národ a odmietal naplniť Pittsburskú dohodu, hoci ju so zástupcami českých a slovenských krajanov sám podpísal.
Dohoda predpokladala vytvorenie spoločného štátu, Slovákom však zaručovala vlastnú administratívu, snem a súdy a slovenčinu ako úradný a vyučovací jazyk. Masaryk pritom údajne daroval Matici slovenskej státisíce korún.
Náklady na dotvorenie pamätníka mestská časť odhadla na viac ako 139 500 eur. Výdaje chce samospráva pokryť aj zo zbierky od občanov. Zatiaľ sa vyzbieralo asi 44 400 eur.
Odporcovia chceli Kmeťa
Niektorí odporcovia pamätníka podľa Kopřivovej navrhovali, aby na mieste pred budovou Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží bola osadená socha Andreja Kmeťa, ktorý je považovaný za zakladateľa slovenského múzejníctva.
"Starosta Starého Mesta Andrej Petrek na všetky listy odpovedal, pričom vysvetľoval, že mestská časť nebuduje novú sochu, ale dotvára 20 rokov jestvujúci pamätník podľa podmienok Pamiatkového úradu," uviedla Kopřivová.
Pamätník s Masarykom bude otvorený podľa hovorkyne mestskej časti 28. októbra, keď si Česko a Slovensko pripomenú 92. výročie vzniku prvej ČSR. Socha Masaryka vysoká 2,2 metra bude umiestnená na asi dvojmetrovom podstavci.
- Bronzový Masaryk má byť vysoký vyše dva metre, pylón, na ktorom bol predtým lev, zbúrali.
- Pod sochou by mal byť ešte piedestál, vysoký okolo dva metre. Okolie stĺpu ani pamätná tabuľa sa nemajú meniť.
- Socha má byť kópiou sochy Masaryka v nadživotnej veľkosti od pražského sochára Ladislava Šalouna. Originál z roku 1924 bol v interiéri banky.
VIZUALIZÁCIA - ARCHITECH
Masaryk nahradí na nábreží Dunaja vysoký pylón, na ktorom stála socha leva podopierajúceho štátny znak bývalého Československa. Leva pred časom presťahovali pred novostavbu Slovenského národného divadla, kde spoluzakladateľovi Československa Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v nadživotnej veľkosti.
Socha bronzového leva stála v rokoch 1938 až 1940 za Redutou.
V roku 1988 ho osadili pred SNM. Druhýkrát sa takmer šesťtonový kolos dlhý 6,5 metra a vysoký 4,1 metra sťahoval vlani. Nové stanovisko má pred Slovenským národným divadlom v zóne Eurovey.
FOTO - TASR
Socha leva držiaceho heraldický znak 1. ČSR stojí na novom pylóne na námestí Eurovey. Pod ním stojí socha generála M. R. Štefánika ako letca.
FOTO - SITA