Posledné týždne prajú hubárom. Pre tých, ktorí natrafia na hubu, o ktorej nie sú jednoznačne presvedčení, že je jedlá, funguje počas celej sezóny, kým rastú, poradňa.
BRATISLAVA. O nevšedných úlovkoch hubárov v posledných týždňoch píšu aj médiá a nie len preto, že by nemali o čom inom.
„Je to mimoriadna sezóna aká sa vyskytuje len raz za niekoľko rokov," potvrdzuje mykologička Ivona Kautmanová.
Atlas niekedy nestačí
Počasie vytvorilo hubám dobré podmienky. „Zjari bolo dosť chladno a potom zrážok až priveľa, ale teraz sa oteplilo," hovorí odborníčka Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea.
Vzhľadom na to, že v našich lesoch a na lúkach rastie niekoľko tisíc druhov húb a v bežných atlasoch ich býva opísaných prinajlepšom len niekoľko stovák, hubársku poradňu možno považovať za užitočnú inštitúciu.
Priniesť treba celú hubu
Poradňa v Slovenskom národnom múzeu funguje už vyše tridsať rokov. V bežných rokoch ju navštevuje niekoľko desiatok hubárov, v tých dobrých aj niekoľko stoviek.
„Poradňa funguje tak, že prinesiete huby, ktoré nepoznáte a my vám ich určíme a poradíme čo s nimi," vysvetľuje Kautmanová, ktorú možno v poradni zastihnúť v období hubárskej sezóny každý pondelok popoludní od 15. do 17. hodiny.
Aby odborníci mohli huby presne určiť, mali by mať dostatok materiálu. „Huby by mali byť pokiaľ možno čerstvé a celé, to znamená neodrezané, aj s 'korienkami'. Vždy je dobré, ak je mladá aj staršia plodnica," odporúča mykologička.
Huby v týchto dňoch rastú. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Kupovať huby pri ceste Kautmanová nepovažuje za dobrý nápad. „Každý, kto ich kupuje, robí tak na vlastnú zodpovednosť," upozorňuje tiežhubárov. Bezpečnejšie je kupovať na trhoviskách, kde musia mať predajcovia hubárske skúšky a osvedčenie na predaj húb.
Čerstvé či mrazené?
„S hubami treba zaobchádzať ako s mäsom, len sa ešte rýchlejšie kazia," pripomína odborníčka a radí spracovať ich čo najskôr, nalepšie ešte v deň zberu.
„V chladničke vydržia aj do druhého dňa, ak sú mladé a čerstvé, nie však v igelite, ale voľne na miske," upozorňuje. V prípade, že sú nejako poškodené, teda staré, zaparené, plesnivé, rozmočené, červivé či zapáchajúce, konzumovať sa nesmú.
Huby ľudia bežne dávajú aj zamraziť. „Je to výborný spôsob, ale podobne ako ryby mali by sa skonzumovať do pol roka. Potom sa aj ich chuťové vlastnosti zhoršujú," radí hubárom.
Hubárska poradňa funguje v Prírodovednom múzeu SNM na Vajanského nábr. 2 každý pondelok od 15.00 do 17.00 až do novembra.