BRATISLAVA. Po Bratislavskom hrade zatiaľ chodia stavebníci a reštaurátori. Múzejníci však už majú jasnú predstavu o tom, čo do obnovených priestorov a sál, ktoré bude v budúcnosti využívať Slovenské národné múzeum, umiestnia a ako to bude vyzerať.
V prvom rade budú výstavné priestory oveľa väčšie a reprezentatívnejšie, než boli doteraz. „Slovenské národné múzeum získa priestory, ktorých rozsah bude takmer dvojnásobný v porovnaní s expozičnou plochou pred rekonštrukciou," hovorí Peter Tomčík, koordinátor projektu. Tomu majú zodpovedať aj nové expozície.
Zhora dole
Návštevník prechádzajúci Hradom sa zároveň prejde dejinami Slovenska či obrazárňou, ktorá zaberie takmer celé jedno poschodie. Ďalšia expozícia bude v barokových miestnostiach hradného paláca. Dve miestnosti budú zariadené tak, ako mohli vyzerať za čias Márie Terézie či Márie Kristíny. Samostatná výstava návštevníkov prevedie obnovami Hradu, a kto zostúpi do podzemia, zistí, ako sa počas storočí menil samotný Hrad.
Nové výstavné priestory vznikajú v suteréne Hradu. Na snímke je vizualizácia ich budúcej podoby.
VIZUALIZÁCIA - SNM
„ Najvýznamnejšou a najnáročnejšou úlohou v súvislosti s expozíciami na Hrade je realizácia expozície Dejiny Slovenska," hovorí Tomčík.
Výstava, ktorá bude umiestnená na najvyššom poschodí Hradu, bude dokumentovať vývin nášho územia od paleolitu až po koniec 20. storočia. „Expozície majú byť veľkoryso riešené s využitím modernej techniky, aktivizáciou návštevníka a nadštandardným informačným systémom," dodáva Tomčík.
Klenoty v Klenotnici
Na Hrade momentálne funguje len jeden výstavný priestor - Klenotnica, kde od mája prebieha výstava vzácnych liturgických predmetov Ars liturgica.
Viac ako stovka sakrálnych predmetov pochádza z múzeí, farností a kostolov z celého Slovenska. Vystavené vzácne kalichy, cibóriá, monštrancie, svietniky a relikviáre sú vyrobené zo zlata a striebra.
Liturgické predmety dokazujúce majstrovstvo zlatníckych majstrov od 14. storočia už videlo takmer 16-tisíc návštevníkov.
Rozsiahly projekt
Na príprave výstav sa podieľa množstvo ľudí. „Do reštaurovania pravdepodobne zapojíme takmer celú reštaurátorskú obec na Slovensku, ale aj mnohých filmárov, grafikov, historikov či etnografov a iných odborníkov," predpokladá Tomčík.
Kedy budú môcť návštevníci vidieť expozície v plnej kráse, zatiaľ nie je jasné. Závisí to od postupu prác na rekonštrukcii Bratislavského hradu. Nie je to však jediný limitujúci faktor. „Okrem toho nás limitujú aj technologické postupy pri reštaurovaní a výrobe kópií," vysvetľuje Tomčík a dodáva, že dôležitá bude aj ústretovosť ministerstva kultúry v budúcom roku. Predpokladá, že časť priestorov by bolo možné sprístupniť verejnosti už na budúci rok.
Výstava Ars liturgica je prístupná denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h. Potrvá do mája 2011. Základné vstupné je 2,50 eura, zľavnené 1,50 eura.