O tržnici budú poslanci rokovať v septembri. Niektorí tu chcú trh, iní kultúru.
STARÉ MESTO. Jediná zachovaná historická budova tržnice, ktorá si navyše pripomína sté výročie, je už viac než rok zatvorená. Mesto totiž stále nerozhodlo, čo s pamiatkou v centre bude. Súťaž na jej dlhodobý prenájom sa skončila neúspešne.
Hoci mesto po zmarení súťaže koncom apríla tvrdilo, že o budúcnosti budovy na Námestí SNP bude zastupiteľstvo rokovať v najbližšom čase, dodnes tržnica súčasťou rokovacieho programu nebola.
Vysťahované priestory sú otvorené len príležitostne, slúžia na kultúrne a spoločenské akcie. Okrem prehliadky módnej návrhárky Vivienne Westwoodovej, výstavy Magické Himaláje či športovej akcie Red Bull free style show sa sem načas nasťahovali aj tanečníci zo šou televízie Markíza Let's Dance.
Riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová tvrdí, že výnos z tohto prenájmu bol viac ako 100-tisíc eur.
Tento rok bola tržnica miestom televíznej tanečnej šou Let's dance.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Nájom bez poslancov
Poslankyňa Helena Doktorovová (Občiansky klub), predsedníčka Komisie kultúry a ochrany historických pamiatok Bratislavy, namietala, že o prenájme na televíznu šou nerozhodovalo mestské zastupiteľstvo. „Podľa zákona malo,“ vraví poslankyňa. „Rozhodlo vedenie mesta.“
Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora, s obvineniami nesúhlasí. „Mesto v súvislosti s tržnicou uzavrelo zmluvu o spolupráci s BKIS, ktorá platí do konca augusta,“ vraví Szabóová. „Magistrát a ani primátor tento priestor na tanečnú šou neprenajímali, je to v kompetencii tejto mestskej organizácie.“
Na otázku, či o zmluve s BKIS rozhodovali poslanci, alebo primátor sám, Szabóová odpovedala, že mesto postupovalo striktne v súlade s novelou zákona o majetku obcí.
„Magistrát požiadal BKIS o spoluprácu a mesto zároveň získalo časť prostriedkov na údržbu budovy. Mesto má snahu vyriešiť situáciu, kým sa nenájde nový nájomca, ktorý ju zrekonštruuje.“
Údržba tržnice stojí teraz podľa hovorkyne mesto mesačne 2 137,51 eura. "Je to vrátane paušálnych zálohový platieb za vodárne, elektrárne, plyn, údržbu."
Trh či kultúra
Po tom, ako mesto tržnicu v apríli minulého roku vysťahovalo a súťaž na dlhodobý nájom sa skončila neúspešne, stihli vzniknúť viaceré iniciatívy. Za návrat tržnice do tržnice či premeny budovy na kultúrny priestor.
Rozdielne názory majú dokonca aj členovia jednej kultúrnej komisie. Jej člen a poslanec Ernest Huska (SDKÚ) presadzuje myšlienku, aby tržnica patrila kultúre. Vraví, že by z nej mohla vzniknúť aj kunsthalle.
Predsedníčka komisie Helena Doktorovová zas chce vrátiť priestor trhovníkom. Tvrdí, že budúcnosťou tržnice by sa mali zaoberať mestskí poslanci na najbližšom zasadnutí. Na septembrové rokovanie predloží materiál o zámere využitia tržnice. Spracovala ho spolu so Štefanom Holčíkom (nezávislý).
„Návrh reprezentuje názor obyvateľov a poslancov, ktorí chcú, aby sa tržnica opäť stala tržnicou s ovocím, zeleninou a iným potravinovým sortimentom.“ Priestor má podľa poslankyne slúžiť Bratislavčanom a mal by byť mestský. „Tržnica je výsostne komunálna záležitosť. Malo by ju prevádzkovať priamo mesto, nie cudzia firma – nájomca.“ Huska upozornil, že návrh poslankyne je teraz pre finančnú situáciu mesta irelevantný.
Priestor býval aj dejiskom tradičného vianočného bazáru
Poslední predajcovia sa mali z tržnice vysťahovať do 9. apríla minulého roku.
FOTO - ARCHÍV SME
Miliónové náklady?
Pri vysťahovaní tržnice mesto tvrdilo, že na opravu budovy potrebuje viac ako 8 miliónov eur.
Doktorovová nesúhlasí s tvrdením, že tržnica na svoje ďalšie fungovanie potrebuje miliónovú rekonštrukciu. „Je to zavádzanie, bežná oprava a správne nastavenie vzduchotechniky sa musí dať urobiť za podstatne nižšiu cenu.“
Pripomenula, že opravený priestor sa otváral v roku 2000, pričom celková obnova, nová podoba stála vtedy mesto takmer 13 miliónov eur. Tržnicu pripomínajúcu bazilikový chrám postavili v roku 1910, tento rok oslavuje storočnicu.
Helena Doktorovová - o návrhu na vytvorenie mestskej tržnice
"Tento návrh reprezentuje názor obyvateľov a poslancov, ktorí chcú, aby sa tržnica v strede mesta opäť stala tržnicou s ovocím,zeleninou a iným potravinovým sortimentom, s kvetmi, občerstvením a drobnými službami, ako aj priestorom pre kultúrno spoločenské gastronomické podujatia (food festivaly, sviatok mladého vína, kuchárske a cukrárske podujatia, ochutnávky a predstavovanie bio výrobkov, súťaže atď.). Tie by sa mohli konať aj pred tržnicou. Chceme, aby tento priestor ožil."
„Podstatou zámeru je, aby mestská tržnica slúžila Bratislavčanom, no príťažlivá sa môže stať aj pre turistov. Tržnica je výsostne komunálna záležitosť. Malo by ju prevádzkovať priamo mesto, nie cudzia firma - nájomca."
"Tržnicu mesto otváralo pred 100 rokmi, s modernými technickými vymoženosťami tej doby. Je to jediná takto zachovaná historická tržnica na Slovensku. Jej historickú jedinečnosť potvrdzuje aj fakt, že je Národnou kultúrnou pamiatkou, a to nie len secesnou architektúrou, ale aj svojou funkciou. Tú nemožno meniť. V období socializmu ju komunistický režim degradoval na televízne štúdio a sklad kulís. Podobný necitlivý prístup dnes nemožno obhájiť, treba sa držať pamiatkového zákona, a hlavne záujmu obyvateľov.“
Helena Doktorovová - predsedníčka Komisie kultúry a ochrany historických pamiatok Hl. mesta SR Bratislavy (Občiansky klub)
Tržnica bola dejiskom prehliadky svetoznámej módnej návrhárky Vivienne Westwoodovej
FOTO - ARCHÍV SME
Z histórie
- v roku 1910 postavili tržnicu v Starom Meste, pripomínajúcu bazilikový chrám. Stavbu spôsobom konštrukcie pripodobňovali k Eiffelovej veži v Paríži.
- do roku 1960 fungovala v priestoroch mestská tržnica
- po roku 1960 tu vyše dvadsať rokov sídlila Slovenská televízia a jej štúdio
- od roku 1989 sa vlastníkom tržnice stalo hlavné mesto
- v roku 2000 otvorili zrekonštruovanú tržnicu
- dňa 14. 11. 2008 skončili zmluvy so súčasnými nájomníkmi. Tržnicu majú opätovne rekonštruovať. Mesto ju chce premeniť na reprezentatívny priestor.
(lut)